Įvadas. Statistiniai duomenų apie vasarinius miežius šaltiniai ir analizės būdai. Statistiniai duomenų šaltiniai. Tyrimo būdai. Vasarinių miežių plotų, derliaus ir derlingumo statistinė analizė. Utenos apskrities visų ūkių vasarinių miežių pasėlių plotų statistinė analizė. Utenos apskrities visų ūkių vasarinių miežių derliaus statistinė analizė. Utenos apskrities visų ūkių vasarinių miežių derlingumo statistinė analizė. Vasarinių miežių plotų, derliaus ir derlingumo perspektyvos. Išvados. Priedai (13).
Darbo tikslas – ištirti, išanalizuoti Utenos apskrieties visų ūkių vasarinių miežių plotus, derlių ir derlingumą, įtvirtinti statistikos teorijos, prognozavimo pagrindų ir žemės ūkio statistikos teorines žinias ir taikyti jas nagrinėjant praktinius klausimus.
Uždaviniai:
1. Surinkti literatūrą ir statistinę informaciją nagrinėjamu klausimu, ją susiteminti, išanalizuoti ir padaryti išvadas.
2. Išnagrinėti visų ūkių vasarinių miežių statistinės apskaitos tvarką.
3. Išanalizuoti 2002 - 2004 metų Utenos apskrities visų ūkių vasarinių miežių plotus, derlių ir derlingumą.
• Nustatyti pasėlių plotų, derliaus dydį ir struktūrą savivaldybėse, apskrityse ir visoje Lietuvoje.
• Parodyti pasėlių teritorinį paplitimą.
• Tirti pasėlių plotų, derliaus ir derlingumo dinamiką.
4. Apskaičiuoti analizuotų rodiklių perspektyvas remiantis 1999 – 2004 metų duomenimis.
Tyrimo objektas – Utenos apskrities: Anykščių rajono sav., Ignalinos rajono sav., Molėtų rajono sav., Utenos rajono sav., Zarasų rajono sav. visi ūkiai, iš jų: ūkininkų ir šeimos ūkiai, žemės ūkio bendrovės ir įmonės.
Tiriamas dalykas – visų ūkių, žemės ūkio bendrovių ir įmonių, ūkininkų ir šeimos ūkių vasarinių miežių plotai, derlius ir derlingumas.
Tiriamas laikotarpis – 2002 – 2004 metai.
Tyrimo metodai ir būdai:
1. Statistinis grupavimas.
2. Apibendrinančių rodiklių sudarymas.
3. Statistinių lentelių sudarymas.
4. Statistinių grafikų braižymas.
Apskaitant pasėlių plotus žemės ūkio bendrovės ir įmonės, ūininkai ir kiti gyventojai naudoja Statistikos departamento patvirtintas ataskaitų formas ir jas užpildę pateikia teritorinėms statistikos įstaigoms. Derliaus dorojimo metu ŽŪB pildo skubią DERLIAUS NUĖMIMO .... 200_ M. ATASKAITĄ ŽŪ-07. Šioje formoje didėjančiais skaičiais 2 kartus Statistikos įstaigų nurodymu visos ŽŪB surašo ir pateikia nupjautų žieminių ir vasarinių grūdinių pagal jų rūšis, sėmenininių linų, žieminių ir vasarinių rapsų, cukrinių runkelių perdirbimui, bulvių ir lauko daržovių plotus ir gautą derlių. Metinė atskaitomybė: bendrovės ir įmonės, turinčios pasėlių plotus, šienaujamas pievas arba tik daugiamečius sodinius iki lapkričio 15 d. Pateikia metinę formą ŽEMĖS ŪKIO AUGALŲ DERLIAUS .... M. ATASKAITA ŽŪ – 29. Čia yra apskaitomas plotas birželio mėn. ir nuimtas plotas hektarais pagal atskirus augalus ir jų grupes, o taip pat žiemkenčių sėjos rezultatai (iš viso pasėta, iš jų kviečių, rugių, kvietrugių ir miežių bei žieminio rapso).
Ūkininkai ir šeimos ūkiai patekę į respondentinių ūkių atranką vieną kartą metuose (birželio 12 d.) pildo formą ŽEMĖS ŪKIO PRODUKTŲ GAMYBOS ŪKININKŲ IR ŠEIMOS ŪKIUOSE 200_ M. ATASKAITA ŽŪŪ – 03.
Duomenų patikslinimui ūkininkų ir šeimos ūkiuose dar taikoma apklausos, naudojami registrų, deklaracijų duomenys. Tiksliausia informacija iš visų ūkių surenkama per visuotinius žemės ūkio surašymus. ...