Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Statistika>Ekonominė statistika>Šiaulių apskrities žemės ūkio bendrovių cukrinių runkelių plotų, derliaus ir derlingumo statistinė apskaita ir analizė

Šiaulių apskrities žemės ūkio bendrovių cukrinių runkelių plotų, derliaus ir derlingumo statistinė apskaita ir analizė

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637
Aprašymas

Įvadas. Statistiniai duomenų apie cukrinius runkelius šaltiniai ir analizės būdai. Statistiniai duomenų šaltiniai. Statistinių duomenų tyrimo būdai. Cukrinių runkelių plotų, derliaus ir derlingumo statistinė analizė. Cukrinių runkelių plotų statistinė analizė. Cukrinių runkelių derliaus statistinė analizė. Cukrinių runkelių derlingumo statistinė analizė. Cukrinių runkelių plotų, derliaus ir derlingumo perspektyvos. Išvados. Priedai (4).

Ištrauka

Lietuvoje auginami įvairių rūšių žemės ūkio augalai (javai, ankštiniai augalai, rapsai, linai, cukriniai runkeliai, pašariniai runkeliai, bulvės, daržovės ir kt.). Cukrinių runkelių auginimas Lietuvoje yra viena svarbiausiųjų žemės ūkio šakų. Cukriniai runkeliai – svarbus techninis augalas, žaliava cukraus pramonei. Jų šaknyse yra 18 – 19 % sacharozės, iš kurios gaminamas cukrus, vartojamas maistui, konditerijos, gėrimų, vaisių, uogų konservavimo pramonėje. Nuimant ir perdirbant cukrinius runkelius, gaunami vertingi šalutiniai produktai: lapai, išspaudos ir melasa. Cukrinių runkelių šakniavaisiai, lapai ir fabrikų atliekos yra labai vertingas pašaras gyvuliams. Iš melasos gaminamas spiritas, glicerinas, pašarinės mielės ir kiti produktai.
Cukriniai runkeliai turi ir agrotechninę reikšmę, nes žemė jiems gerai įdirbama, patręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, nupurškiami herbicidais, purenami tarpueiliai, todėl po jų dirvoje lieka mažiau piktžolių. Dėl šių priežasčių cukriniai runkeliai yra geras priešsėlis kitiems žemės ūkio augalams, ypač vasariniams javams.
Cukriniai runkeliai yra vieni iš vėliausiai Lietuvoje pradėtų auginti augalų. Pirmieji pasėti 1912 m.Vilkaviškio apskrityje. 2,2 ha plote buvo prikasta po 26,4 t/ha. Didesni jų plotai atsirado tik nuo 1931 m. čekams pastačius pirmąjį cukraus fabriką Marijampolėje.
Cukriniai runkeliai yra pats reikliausias dirvožemiui augalas. Jie gerai užauga tik derlingose, sukultūrintose ir nusausintose žemėse – daugiausia velėniniuose karbonatiniuose ir glėjiškuose priemoliuose. Tokių dirvų Lietuvoje visiškai pakanka, jos moksliškai ištirtos. Kasmet auginant po 30-32 tūkst. ha įmanoma laikytis sėjomainos, runkeliai į tą patį lauką sugrįžtų po 6-7 metų ir palankiomis gamtinėmis sąlygomis šalies cukrinių runkelių augintojai būtų pajėgūs aprūpinti cukraus pramonę vietine žaliava. Kasmet fabrikams reikia perdirbti apie 900 tūkst. tonų kokybiškų saldžiųjų šaknų.
Pagal paskutinių 20 metų duomenis, vidurio zonos pietiniuose rajonuose užaugdavo cukringesni runkeliai, gauta daugiau cukraus iš ha. Pasvalio ir Joniškėlio bandymų stotyse šaknų cukringumas vidutiniškai siekė 16,7 proc., Dotnuvos ir Sitkūnų (Kauno r.) – 16,8 proc., Rumokų ir Vilkaviškio – 17,4 proc., gauto cukraus kiekio vidurkiai atitinkamai – 6,62, 6,81 ir 7,31 t/ha. Manoma, kad iš rajonų, kur cukriniams runkeliams auginti yra tinkamiausi dirvožemiai, tam tikrų pranašumų turi pietiniai, t.y. Vilkaviškio ir Marijampolės rajonai. 1995-1999 m. laikotarpiu didžiausią derlingumą yra pasiekęs Vilkaviškio rajonas 32,3 t/ha, per 30 t/ha prikasta Joniškio, Šakių ir Kauno rajonuose, po 28,1 t/ha prikasta Šiaulių ir Kėdainių rajonuose.
Lietuvos cukrinių runkelių augintojai per pastaruosius penkerius metus gauna vis didesnį derlių iš hektaro. Cukrinių runkelių derlingumas siekė apie 30 t/ha. Kaip rodo ES šalių praktika, jis galėtų dar labiau didėti, nes sudaro tik 38 proc. vidutinio ES lygio. Palyginus su ES valstybėmis, Lietuvoje gerokai mažesnis cukrinių runkelių derlingumas, didelės jų gamybos išlaidos. Dabartinėmis rinkos sąlygomis, kai rinkoje yra cukraus perteklius ir jo kainos sumažėjusios, cukrinius runkelius ekonomiškai netikslinga auginti tuose rajonuose, kur derlius būna mažesnis negu 38 t iš hektaro.
Žemės ūkio statistika stebi žemės ūkio gamybos sąlygas, veiksnius, procesus ir rezultatus, analizuoja žemės ūkio dėsningumus. Statistika apibūdina tiriamųjų reiškinių kiekį, kitimą, sudėtį bei struktūrą, tiria ryšius, rodo žemės ūkio ar atskirų jo šakų kokybinę sandarą.
Augalininkystė yra viena iš dviejų pagrindinių žemės ūkio šakų. Žemės ūkio augalų pasėliai – tai ariamos žemės dalis, kurią užima pasėti žemės ūkio augalai. Derlius – tai tam tikrų žemės ūkio augalų ar jų grupės bendras produkcijos kiekis iš jų pasėlių ploto arba žemės ūkio naudmenų. Derlingumas – produkcijos kiekis iš hektaro. Iš pasiekto žemės ūkio augalų derlingumo sprendžiama apie agrotechnikos darbo, gamybos organizavimo lygį. Daugeliu atvejų augalininkystės produkcija gaunama ir apskaičiuojama tik kartą per metus ir derlių tiksliai galima išmatuoti tik jį nuėmus ir pasvėrus. Tačiau dažnai duomenys apie būsimą derlių reikalingi žymiai anksčiau, nes reikia žinoti ar bus patenkinti valstybės vidaus ir įsipareigoto eksporto poreikiai. Todėl žemės ūkio statistika skaičiuoja faktiškus ir prognozuojamus derliaus ir derlingumo rodiklius.
Pagrindiniai cukrinių runkelių pasėlių ploto, derliaus ir derlingumo statistikai keliami uždaviniai yra šie:
nustatyti pasėlių dydį, jų struktūrą ir dinamiką, tirti šiuos rodiklius teritoriniu aspektu;
nustatyti pasėlių plotų pasiskirstymą pagal žemės ūkio subjektus, t.y., kiek kokių augalų augina kiekvienas ūkininkas, kiekviena bendrovė, o taip pat kiek augina visi bendrai;
rinkti ir sisteminti duomenis apie atskirų žemės ūkio augalų derlių ir derlingumą;
nagrinėti derliaus ir derlingumo dinamiką;
analizuoti veiksnius, lemiančius derliaus ir derlingumo kitimą.
Šiame darbe analizuosiu Šiaulių apskrities žemės ūkio bendrovių cukrinių runkelių plotus, derlių ir derlingumą 2001 - 2003 metais ir nustatysiu nagrinėjamų rodiklių perspektyvas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-08
DalykasEkonominės statistikos kursinis darbas
KategorijaStatistika >  Ekonominė statistika
TipasKursiniai darbai
Apimtis32 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis95.35 KB
Autoriuszilute
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Čiulevičienė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Siauliu apskrities zemes ukio bendroviu cukriniu runkeliu plotu derliaus ir derlingumo statistine apskaita ir analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 32 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 2 Klasė/kursas
  • V. Čiulevičienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą