Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Nuosavybės neliečiamumo garantijos ir jos išimtys

Nuosavybės neliečiamumo garantijos ir jos išimtys

  
 
 
123456789101112131415161718
Aprašymas

Įžanga. Nuosavybės neliečiamumo garantijos ir jos išimtys. Nuosavybės neliečiamumo principas. Istorinis, socialinis nuosavybės teisės aspektas Lietuvoje. Žemės nuosavybė. Intelektinė nuosavybė. Nuosavybės apribojimai. Išvados. Uždaviniai.

Ištrauka

Nuosavybė leidžia savininkui laisvai savo nuožiūra elgtis su nuosavybės objektu – jį valdyti, juo naudotis bei disponuoti. Tuo pačiu nuosavybė reiškia, kad kitas asmuo negali kėsintis į svetimą turtą. Taigi, nuosavybė yra tarsi ribos, atskiriančios vieno žmogaus laisvę nuo kito žmogaus laisvės.
Jei pažvelgsime į žmonijos istoriją, atrasime, kad ji kartu yra ir nuosavybės plėtros istorija. Viena vertus, nuosavybės objektų ratas siaurėjo, tapo visuotinai pripažįstama, kad vienas žmogus negali būti kito žmogaus nuosavybe, kad žemės savininkas nėra viso oro stulpo virš jo sklypo savininkas. Dar reikšmingesnis yra naujų nuosavybės objektų atsiradimas. Jei žmonijos aušroje nuosavybė buvo tai, ką žmogus pats naudoja savo buičiai, tai vėliau nuosavybės institutas tapo gerokai sudėtingesnis. Technologinė pažanga leidžia vis daugiau objektų, kurie nebuvo laikomi nuosavybe, tapti nuosavybe. Atsiranda vis naujų nuosavybės objektų, pvz., kuo įvairiausios intelektualinės bei pramoninės nuosavybės formos. Nuosavybės objektų samprata kinta ir šiandien. [25.]
Šiame darbe aptariamos nuosavybės neliečiamumo garantijos ir jos išimtys. Konkretizuojamos Konstitucijos 23, 46 ir 47 straipsnių principinės nuostatos ir Konstitucinio teismo nutarimai, įstatymų rinkinių nuostatos bei kai kurie įstatymai dėl nuosavybės, jos neliečiamumo ir nustatomi atvejai, kai ši neliečiamumas gali būti apribojama.
Nuosavybės neliečiamumo principas yra įtvirtintas Konstitucijos 23 straipsnyje, kuris reiškia, jog nuosavybės subjektui yra garantuojama teisė reikalauti, kad kiti asmenys nepažeistų jo nuosavybės teisių. Įstatymų leidėjas turi pareigą priimti įstatymus, saugojančius savininko nuosavybės teises nuo neteisėto kėsinimosi. Konstitucija garantuoja, kad niekas negali paimti nuosavybės savavališkai (Konstitucinio Teismo 2001 m. balandžio 2 d. nutarimas).
Konstitucijos 23 straipsnio 1 dalies nuostata – "nuosavybė neliečiama" - gina visų rūšių ir formų nuosavybę, neteikdama privilegijų ir netaikydama diskriminacijos. Nuosavybės teisė gali būti apribota tik paties savininko valia, įstatymų arba teismo sprendimo, o kilus abejonių dėl nuosavybės teisės apribojimo, visais atvejais laikoma, kad nuosavybės teisė neapribota (CK 4.39 str.). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai25
Dydis37.8 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Nuosavybes nelieciamumo garantijos ir jos isimtys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą