Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Teisės ir įstatymų analogijos taikymo civiliniame procese taisyklės

Teisės ir įstatymų analogijos taikymo civiliniame procese taisyklės

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Metodologinės prielaidos. A priori. A posteriori. Įstatymo ir teisės analogija. 1964 m. civilinio proceso kodeksas. 2002 m. civilinio proceso kodeksas. Analogija ir teisės principai. Teisės principai. Praktika. Analogijos taikymo ribojimas. Išvados. Teisinis situacijos įvertinimas.

Ištrauka

Teisės taikymo praktikoje, dėl įvairių – tiek objektyvių, tiek subjektyvių – priežasčių, gali atsirasti ir atsiranda situacijų, kai tam tikros teisinį pobūdį turinčios aplinkybės, reikšmingos asmens teisių įgyvendinimui, nepatenka į teisinio reguliavimo (įstatymais) sritį. Visuomeninių santykių greita kaita bei intensyvi plėtra, įstatymų leidėjo nesugebėjimas numatyti visų aplinkybių, kurios turi būti sureguliuotos teisės normomis, netobula juridinė technika gali būti įvardijamos kaip priežastys, dėl kurių ir atsiranda vadinamos teisinio reguliavimo spragos, t.y. teisės normos nebuvimas – teisės spraga . Skiriant teisę ir įstatymą, tiksliau, įstatymą laikant teisės įkūnijimu, reikia ieškoti įstatymų (teisės aktų visumos) spragų, o teisės šaltiniais laikant papročius ir precedentus, kalbama apie teisės spragas apskritai . Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 1.3 str. 1 dalyje išvardyti pirminiai teisės šaltiniai, sudarantys vadinamąją statutinę civilinę teisę, tačiau tai nėra vieninteliai civilinės teisės šaltiniai, nes dar vienas, kaip tiesioginis šaltinis – jus non scriptum – nurodytas CK 1.4 straipsnyje (ne usus fori), o taip pat prie šaltinių priskiriami CK 1.2, 1.5 ir kituose straipsniuose įtvirtinti bendrieji teisės principai, bei kaip netiesioginiai teisės šaltiniai: teismo precedentas (CK 1.5 str. 3-4 d., 1.8 – 1.9 str.) ir teisės doktrina (CK 1.9 str.) . Teisės spraga – atvejis, kai nėra įstatymo, jį pildančio akto, papročio nei precedento, o norminio teisinio reguliavimo spraga reiškia, kad nėra įstatymo ir jį pildančio akto normų. Įstatymo spraga rodo, kad apskritai nėra įstatymo arba, kad tai ne galutinai sureguliuotas konkrečiame įstatyme klausimas, vadinasi neišsami akto norma yra akto spraga, o pačios normos nebuvimas – visos teisės spraga . Kita vertus, yra nuomonė, kad teisės spragų apskritai nėra, nes teisės normos nebuvimas reiškia formalų įstatymo leidėjo leidimą teismui veikti savo nuožiūra, grindžiama principu "quod lege non prohibetur, licitum est" ir pagal šią doktriną teisės spraga yra mūsų vertinimo rezultatas, o ne konkretus dalykas .
Pagal prigimtį teisės spragos gali būti : a) pirminės (absoliutus vakuumas) – atitinkamų visuomeninių santykių dėl įstatyminio reguliavimo netobulumo apskritai neapima teisinio reguliavimo dalykas; b) antrinės (santykinis vakuumas) atsiranda dėl visuomeninių santykių dinamiškumo. Teisės doktrinoje taip pat nurodoma, kad teisės spragos gali būti klasifikuojamos į atsitiktinės – įstatymų leidėjas tam tikrų faktinių santykių nesureguliuoja, nes nežino juos egzistuojant, ir neatsitiktinės – įstatymų leidėjas, žinodamas egzistuojant faktinius santykius, sąmoningai jų nereguliuoja dėl politinių, ekonominių ar kitokių priežasčių . Diferencijuotas šio reiškinio pateikimas leidžia daryti išvadą, kad universalaus būdo išvengti reguliavimo įstatymais spragų nėra, gali būti tik operatyvus jų šalinimo būdai, todėl, nors pagal valdžių padalinimo principą teismas negali tapti įstatymo leidėju ir kurti teisės normas ar atsisakyti nagrinėti bylą , visgi yra žinomi šie teisės spragų užpildymo būdai : a) įstatymų leidyba; b) teisės aiškinimas – taikytinos teisės normos tikrosios prasmės nustatymas (realizuojamas teisės aiškinimo metodų pagalba: lingvistinis, sisteminis, loginis, teleologinis etc.); c) įstatymo analogija (lot. analogia legis) – pagal turinį panašios teisės normos taikymas, t.y. taikoma norma iš esmės yra skirta kitam (panašiam) teisiniam santykiui sureguliuoti; d) teisės analogija (lot. analogia iuris) – bendrųjų teisinio reguliavimo principų (teisingumo, lygiateisiškumo, sąžiningumo etc.) taikymas, t.y. kai nėra panašios teisės normos ir negalima pritaikyti įstatymo analogijos (matome, kad yra tam tikrų subordinacijos santykių tarp įstatymo ir teisės analogijos).
Dažniausiai teisės spragos užpildomos teismams taikant analogia legis ar analogia iuris , pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Senato 1998 m. gegužės 15 d. nutarimo Nr. 1 "Dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 7, 71 straipsnių ir Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo taikymo teismų praktikoje nagrinėjant garbės ir orumo gynimo civilines bylas" 2 punkte "/.../vadovaudamasis Konstitucija, teismas gali užpildyti teisės spragą ar išspręsti įstatymų koliziją/.../", aiškiai pritarta teismo teisei užpildyti teisės spragas pasitelkiant tiesioginį Konstitucijos taikymą, įstatymo ar teisės analogiją bei teisės aiškinimą , tuo tarpu Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas šiuo klausimu turi priešingą nuomonę . Žinoma, teismo galios užpildyti teisės spragas nėra neribotos, analogijos galimybę pripažįstama tik ius privatum, o viešoji teisė būdo užpildyti spragas taikant analogiją netoleruoja .
Tyrimo objektas: analogijos taikymo taisyklės civiliniame procese (siaurąja prasme).
Tyrimo dalykas: mokslinės literatūros, Lietuvos Respublikos norminių teisės aktų, travaux préparatoires ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimų analizė.
Tyrimo metu buvo taikomi istorinis, lingvistinis (gramatinis), lyginamasis, dogmatinis, logi¬nės ir sisteminės analizės bei kiti metodai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-08-17
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai91 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis70.59 KB
AutoriusRimvydas Zelionka
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/Dėstytojasasist. M. Žolynas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises ir istatymu analogijos taikymo civiliniame procese taisykles [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • asist. M. Žolynas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą