Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platono pažinimo teorija (2)

Platono pažinimo teorija (2)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Kas yra pažinimas? Platono pažinimo teorija. Pažinimo idealas Platono filosofijoje. Prisiminimo lygybė pažinimui. Išvados.

Ištrauka

Filosofija (gr. phileo — myliu ir sophia — išmintis) — mokslas apie visuotinius būties (t. y. gamtos ir visuomenės), žmogaus mąstymo, pažinimo proceso dėsningumus. Filosofija yra viena iš visuomeninės sąmonės formų, ją galų gale nulemia visuomenės ekonominiai santykiai. Pagrindinis filosofijos, kaip atskiro mokslo, klausimas yra mąstymo ir būties santykio, sąmonės ir materijos santykio problema. Bet kuri filosofinė sistema yra konkretus išplėstinis šios problemos sprendimas, net jeigu joje "pagrindinis klausimas" tiesiogiai ir neformuluojamas. Pačioje filosofijoje atskiros jos pusės išsiskyrė į daugiau ar mažiau savarankiškus, o kartais ir griežtai skirtingus skyrius. Tai ontologija, gnoseologija, logika, etika, estetika, psichologija, sociologija ir filosofijos istorija.
Platonas pažinimo rūšis skirstė priklausomai nuo pažįstamų daiktų skirtumų. Tikrai pažinti esą galima tik tikrai esančias "rūšis". Tokio pažinimo šaltinis esą nemirtingos žmogaus sielos prisiminimai apie idėjų pasaulį, kurį ji stebėjusi, prieš apsigyvendama mirtingame kūne. Apie jutiminius daiktus ir reiškinius galimos ne žinios, o tik tikėtina "nuomonė". Tarp "idėjų" ir jutiminių daiktų Platonas įterpė matematinius objektus, kuriuos galima pažinti intelektu. Pažinimo metodas – "dialektika", kurią Platonas suprato kaip dvigubą kelią: kilimą sąvokų apibendrinimo pakopomis iki aukščiausių giminių ir kelią atgal - leidimąsi nuo bendriausių sąvokų iki vis mažesnio bendrumo sąvokų.
Pažinimo erdvė yra labai plati ir įvairialypė. Pažinimas dažnai laikomas svarbiausiu, jei ne vieninteliu, žmogaus sąlyčio su pasauliu būdu ar net tiesiogiai tapatinamas su žmogaus būtimi apskritai. Išties, jei pažinimo netapatinsime su vadinamosiomis teorinėmis ar, platesne prasme, su savarankiškomis sritimis tapusiomis pažinimo formomis, kiekvienas ir bet koks žmogaus sąlyčio su tikrove būdas gali būti laikomas pažinimu. Paprasčiausia kasdieninė patirtis, kad ir kuo ji pasireikštų – praktiniu veiksmu, supratimu, įsijautimu ar net gestu, - gali būti vadinama pažinimu, nes pirmapradžiame instinktyvaus elgesio ar suvokimo, lygmenyje pasaulis informuoja žmogaus sąmonę ar kūną. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-11
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis16.21 KB
Autoriuskabuma
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. S.B.Sabaitė
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono pazinimo teorija (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • Doc. S.B.Sabaitė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą