Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Aristotelio "Poetika"

Aristotelio "Poetika"

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Aristotelio poetika. Tragedijos analizė. Pasakojamosios poezijos analizė. Išvados.

Ištrauka

Kiekviena žmonijos dvasinės kultūros sritis, kuri yra įleidusi šaknis istorijoje ir kuri savo raidoje remiasi įgyjamų vertybių perėmimu, yra iškėlusi didžių asmenybių, su kuriomis paprastai asocijuojasi visa ši kultūrinės kūrybos šaka. Tačiau ir didžiosios asmenybės, nors jas dažniausiai sunku palyginti, nebūna vienodai reikšmingos, todėl net didžiųjų žmonių areopage neprilygstamas autoritetas pripažįstamas tik nedaugeliui, ir jų vardai įgyja tiesiog simbolinę prasmę. Vienas iš tokių neprilygstamų autoritetų filosofijoje- Aristotelis(384-322 m. pr. m.e.).
Aristotelis buvo geriausias Platono mokinys. Nors ir buvo mėgiamiausias mokinys, jis prieštaravo Platono idėjų teorijai. Jis kreipė dėmesį daugiausia į išorinį pasaulį, kurį Platonas niekino kaip regimybę ("atspindžių pasaulį").Visa, ko išmoko patyrimas apie egzistuojančius reiškinius, Aristotelis laikė esant gera ir teisinga. Jis nepriskyrė pasauliui paruoštų normų, bet mėgino jas atpažinti gamtoje ir kiekvienoje atskiroje pažinimo srityje. Šio darbo išeities taškas dažnai jam būdavo kalba; logiškai nagrinėdamas žodžių reikšmes bei sąvokas ir griežtai nubrėždamas jų vartojimo ribas, jis siekė suvokti jais nusakomus dalykus. Aristotelio raštai savotiškai paženklinti analitinio mąstymo. Išlikusius raštus galima skirti į dvi grupes: medžiagos rinkiniuose peržiūrima esamų reiškinių gausa; sisteminiuose veikaluose iš atskirybių gausos mėginama daryti bendras išvadas. Pastarajai grupei priklauso dauguma išlikusių raštų. Aptardamas juose atskirus dalykus, Aristotelis stengėsi ne sukurti tvirtą dogmatinę sistemą, o aiškiai suvokti, kas iš tikrųjų yra kiekvienas tų pavienių reiškinių Be atvangos dirbdamas mokslinį darbą jis stengėsi kuo tiksliau suprasti kiekvieną problemą. Žmogaus gyvenimo tikslu Aristotelis paskelbė palaimos būseną ir manė, kad ją galima pasiekti protinga ir dorybinga sielos veikla. Dorybe laikė mums priimtiną vidurį tarp kraštutinių troškimų, sofrosinę, pagal graikų aristokratų supratimą. Sielą laikė gyvenimo pradžia. Norėdamas paaiškinti sielos nemirtingumo galimybę, priėjo išvados, kad žmoguje nemirtingas tik protas, kuris po kūno mirties susilieja su visatos protu. Žmogus pagal Aristotelį, visuomeninis gyvūnas, turintis protą. Pagal savo prigimtį jis skirtas visuomeniniam bendram gyvenimui, nes tik bendruomenėje galimas auklėjimas, formuojasi žmogus .
Po Aristotelio mirties gausus jo filosofinis palikimas atiteko jo mokiniui Teofrastui, kuris pirmasis ėmėsi jį tvarkyti ir sudėjo pagal alfabetą. Vėliau Aristotelio rankraštinis palikimas ėjo iš rankų į rankas, keliavo iš vienos vietos į kitą kaip karo trofėjus, buvo slepiamas požemiuose, perkamas ir parduodamas, kol pagaliau jį įsigijo Andronikas Rodietis (I a.pr.m.e.), ėmė rūpintis jo perrašymu bei redagavimu. Remdamasis paties Aristotelio pateikta mokslų klasifikacija, Andronikas pagal tematiką sudarė garsųjį Aristotelio raštų sąvadą Corpus Aristotelicum, kuris apima:1) logikos traktus ("Kategorijos", pirmoji ir antroji "Analitikos", "Topika", "Apie aiškinimą", "Sofistinių įrodymų paneigimas"), 2) gamtamokslinius veikalus ("Fizika", "Apie dangų", "Apie atsiradimą ir išnykimą", "Meteorologika", "Mechanika"...), 3) Filosofinėms būties problemoms skirtas14knygų, visas kartu pavadintas "Metafizika", 4) etikos traktus ("Nikomacho etika", "Eudemo etika", "Didžioji etika"), 5) politikos traktus( "Politika", "Atėnų politėja")ir 6) estetikos veikalus ("Retorika", "Poetika"). Naujuosius amžius daugiausia domina Aristotelio politikos ir logikos, be to, ir poetikos teorijos. Ypač išgarsėjo Aristotelio veikalas "Poetika" apie poezijos meną, kuriame jis panašiai išnagrinėjo savo meto poetinės kūrybos žanrus ir nustatė jų dėsnius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis12.91 KB
Autoriusjuozas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. A. Piepalius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Aristotelio Poetika [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc. A. Piepalius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą