Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Medicina>Slauga>Stomuotų žmonių slauga ir gyvenimo kokybė

Stomuotų žmonių slauga ir gyvenimo kokybė

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445
Aprašymas

Santrauka. Darbo objektas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Tyrimo metodai. Tyrimo charakteristika. Išvados. Summary. Įvadas. Pagrindinės sąvokos ir terminai. Gyvenimo kokybės samprata. Stomos aptartis medicininiu požiūriu. Stomijos bei stomos priežiūros istorija. Stomos vieta ir jų klasifikacija. Kolostomų sudarymo indikacijos. Stomų funkcionavimas. Stomų komplikacijos. Stomos slaugymo priežiūros ypatumai. Išmatų surinktuvai ir jų pakeitimas. Išmatų surinktuvo dydžio parinkimas ir stomos irigacija. Parastominės odos bei žaizdos priežiūra. Mityba. Psichologinės, socialinės pasekmės ir pagalba stomuotiems. Slaugos ypatumų, siekiant stomuotų pacientų gyvenimo kokybės gerinimo, tyrimas. Tyrimo charakteristika. Tyrimo pagrindimas. Tyrimo rezultatų analizė. Tyrimų rezultatų apibendrinimas. Išvados.

Ištrauka

Kiekvienais metais Lietuvoje daugelis žmonių operuojama dėl ligų, dėl kurių yra būtina šalinti išmatas arba šlapimą per dirbtinę angą pilvo sienoje – stomą. Respublikoje šiuo metu gyvena apie 2500 stomuotų žmonių. Jų amžius nuo 24 iki 78 metų. Didesnę daugumą sudaro moterys [24]. Nors žarnyno stomos yra daromos jau daugiau kaip 200 metų, šių pacientų slauga buvo susidomėta žymiai vėliau. Pirmoji slaugytoja, susidomėjusi pacientų, kuriems suformuota stoma, priežiūra buvo Norman Gill iš Klivlendo. Ji siekė tobulinti pacientų, su suformuota stoma priežiūrą, sudarydama mokymo programą ir mokydama juos stomos priežiūros pagrindų ir taip gerindama stomuotų pacientų gyvenimo kokybę. Vėliau Barbara Saunders iš Šv. Bartolomėjaus ligoninės ir Josefin Plant iš Šv. Tomo ligoninės sudarė pacientų mokymo programą. Nuo 1958 m. Vakarų šalyse pacientus prieš ir po operacijų moko stomos priežiūros pagrindų stomaterapeutai. Jie bendrauja su paciento artimaisiais, moko pacientą atpažinti komplikacijas ir užtikrina ilgalaikę paciento priežiūrą namuose [19]. Kiekviena chirurginė intervencija turi įtakos žmogaus organizmo funkcionavimui. Stomos suformavimas sutrikdo normalią virškinimo trakto funkciją, sukelia psichologinių bei socialinių problemų. Dėl to nukenčia žmogaus gyvenimo kokybė [21].
Nors Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį žymiai pagerėjo chirurginė technika, stomos priežiūros priemonės, tačiau pacientų paruošimas stomos suformavimo operacijai ir tolimesnei priežiūrai vis dar nepakankamas. Prieš operaciją pacientai ne visada informuojami apie galimus kūno pokyčius, kaip tai daroma daugelyje Vakarų šalių. Namo pacientai išleidžiami ne visiškai apmokyti prisižiūrėti stomą, nesupažindinti su mitybos, kelionių, maudymosi, kitomis gyvenimo ypatybėmis. Dėl nepakankamos informacijos pacientai po stomos suformavimo operacijos patiria ne tik fizinę bet ir psichologinę traumą [7].

Tyrimo objektas:
Slaugos ypatumai, siekiant stomuotų pacientų gyvenimo kokybės gerinimo.
Darbo tikslas:
Išanalizuoti slaugos ypatumus, siekiant stomuotų pacientų gyvenimo kokybės gerinimo.
Darbo uždaviniai:
1. Išsiaiškinti gyvenimo kokybės sampratą.
2. Aptarti stomą medicininiu požiūriu.
3. Išanalizuoti stomos priežiūros slaugymo ypatumus.
4. Slaugos ypatumų, siekiant stomuotų pacientų gyvenimo kokybės gerinimo, tyrimas.

Tyrimo metodai:
1. Mokslinės ir dalykinės literatūros analizė.
2. Apklausa raštu.
Apklausos tikslas – išanalizuoti slaugymo ypatumus, siekiant stomuotų pacientų gyvenimo kokybės gerinimo.

Tyrimo charakteristika.
Apklausa buvo vykdoma VšĮ Kaišiadorių ligoninėje, VšĮ Kaišiadorių palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje ir VšĮ Kaišiadorių pirminės sveikatos priežiūros centre.
Buvo apklaustas 31 pacientas, turintis suformuotą stomą. Tyrimas vyko nuo 2006 m. vasario 15 d. iki 2006 m. balandžio 5d.
Baigiamąjį darbą sudaro: įvadas, 4 dalys, išvados, 24 pozicijų naudota ir cituota literatūra.
Darbo apimtis be priedų – ….puslapių.

Profesinės kompetencijos, kurias darbo autorė siekė pademonstruoti šiame darbe:
1. Gebėti vertinti bendruomenės sveikatą.
2. Įgyvendinti bendruomenės sveikatos slaugą.
3. Plėtoti bendruomenės slaugą. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSlaugos diplominis darbas
KategorijaMedicina >  Slauga
TipasDiplominiai darbai
Apimtis43 puslapiai 
Literatūros šaltiniai24 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis117.46 KB
Autoriusvioleta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stomuotu zmoniu slauga ir gyvenimo kokybe [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą