Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybė (7)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Savižudybė. Kaip elgtis ir bendrauti su bandžiusiais žudytis ar linkusiais į savižudybę paaugliais? Minčių, idėjų stadija. Ketinimas. Veiksmas. Savižudybės procesas. Mintys apie savižudybę. Pavojaus signalai. Psichologiniai faktai apie savižudybes. Psichologiniai savižudybės veiksniai. Ženklai.

Ištrauka

Savižudybė - sudėtingas reiškinys, kuriuo nuo senų senovės domėjosi filosofai, teologai, gydytojai, sociologai, menininkai. Pasak prancūzų filosofo Albero Kamiū (Camus), tai vienintelė svarbi filosofijos problema ("Sizifo mitas"). Ði rimta visuomenės sveikatos problema reikalauja mūsų dėmesio, tačiau savižudybės prevencija ir kontrolė anaiptol nėra lengvas uždavinys. Kaip rodo esamos padėties tyrimai, savižudybių prevencija yra įmanoma, tik ši veikla turi būti plati ir įvairiapusiška. Labai svarbu sudaryti kuo palankesnes sąlygas vaikams ir jaunimui auklėti, efektyviai gydyti psichikos sutrikimus, kontroliuoti aplinkos rizikos veiksnius. Savižudybės prevencijos programų sėkmę didžia dalimi gali nulemti kryptingas informacijos platinimas ir budrumo ugdymas. 1999 m. PSO paskelbė tarptautinę programą SUPRE (SUicide PREvention). į šią programą įeina ir serija išleistų atmintinių, skirtų socialinėms bei profesinėms grupėms, kurios gali turėti įtakos savižudybių prevencijai. Ðios grupės tarsi jungia ilgą ir visapusišką grandinę, kurią sudaro sveikatos priežiūros profesionalai, pedagogai, socialinės tarnybos, valdžios institucijos, įstatymų leidėjai, žurnalistai, teisėtvarkos pareigūnai, šeima ir bendruomenė. Mes ypač dėkingi dr.Lakshmi Vijayakumar (SNEHA, Chennai, Indija), kuri paruošė pirminį šios knygelės variantą, taip pat tekstą peržiūrėjusiems PSO Suicido prevencijos tarptautinio tinklo nariams: dr.¨ivind Ekeberg iš Oslo universiteto Ullevål ligoninės (Norvegija), prof. Jouko L¸nnkvist iš Helsinkio Valstybinio Visuomenės sveikatos instituto (Suomija), prof. Lourens Schlebusch iš Natalio universiteto Durbane (Pietų Afrika), dr. Airi Värnik iš Tartu universiteto (Estija), dr. Shutao Zhai iš Nankino Medicinos universiteto Smegenų ligoninės (Kinija). Dr. J.M.Bertolote Koordinatorius psichikos ir elgesio sutrikimams Psichikos sveikatos skyrius Pasaulinė sveikatos organizacija Lietuvoje kasmet nusižudo 30-40 vaikinų ir merginų nuo 15 iki 19 metų. Tokia yra statistika. O kokie gi paauglių suicidinio elgesio motyvai?
Vienas iš dažniausiai minimų veiksnių, verčiančių ar skatinančių paauglius žudytis, yra nestabilumas ir nesantaika šeimoje. Paauglių polinkį žudytis skatina ir tokie veiksniai kaip per didelis spaudimas ir nesėkmės moksle, sunkiai išgyvenamas specialybės rinkimosi metas, konfliktai.
Taigi, kaip elgtis ir bendrauti su bandžiusiais žudytis ar linkusiais į savižudybę paaugliais?
• Į grasinimus nusižudyti reikia reaguoti rimtai, net jeigu jie išreikšti ne visai tiesiogiai.
• Stengtis suvokti pagrindines problemas ir pasišnekėti apie jas.
• Siūlyti kitokius problemų sprendimo variantus.
• Labai svarbu optimizmo palaikymas ir parama.
• Jei atvejis labai sunkus, patarti kreiptis į psichologą ar psichiatrą.
Dabar Lietuva pagal vaikų ir jaunuolių savižudybių skaičių pirmauja pasaulyje (kartu su Naująja Zelandija ir Suomija). Savižudybė dažniausiai nėra impulsyvus veiksmas, o ilgiau trunkančio proceso rezultatas. Skiriasi trys šio proceso etapai:
• mintys apie savižudybę;
• ketinimas nusižudyti;
• bandymas nusižudyti.

• MINČIŲ, idėjų stadijoje žmogus tik pagalvoja apie savižudybę. Reikia pridurti, kad daugeliui žmonių bent kartą gyvenime ateina tokia mintis.
• KETINIMAS. Žmogus ne tik nori numirti, bet ir pradeda ieškoti mirties. Savižudybė atrodo vienintelis realus sprendimas. Pradedama galvoti apie nusižudymo metodus, apgalvojamos konkrečios detalės.
• VEIKSMAS. Tai paskutinis savižudybės etapas. Jis prasideda apsisprendimu. Žmogus nutaria, kad mirtis yra geriausia išeitis. Gali pagerėti jo nuotaika, nes jis pasijunta tarsi išsilaisvinęs. Šiame etape galime pastebėti atsisveikinimo gestus- skolų grąžinimą, ypatingas frazes. Paaugliai ypač linkę į impulsyvius veiksmus, todėl šiame amžiuje viskas gali vykti itin greitai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-17
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis12.4 KB
AutoriusDiana
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybe (7) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą