Išplėstinė paieška
 
 
 

Dėmesio raida

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Dėmesio raidos analizė chronologiniu žmogaus amžiaus aspektu: atskirai trumpai aptariamas kiekvienas žmogaus raidos tarpsnis. Naujagimystė (1-28 dienų) / Kūdikystė (28 dienų-1metai) / Ankstyvoji vaikystė (1-3 metai). Pirmoji (vidurinioji) vaikystė (4-6 metai. Antroji (vėlyvoji) vaikystė (7-11 metų). Paauglystė (12-16 metų)/ Jaunystė(17-21 metų)/ Branda(22-60 metų. Išvados.

Ištrauka

Kasdien žmogus susiduria su labai dideliu nuolat kintančios informacijos srautu, kuris lemia pažintinę asmenybės raidą. Efektyviai orientuotis tokiame tiek vidinės, tiek išorinės informacijos antplūdyje yra be galo sudėtinga, todėl labai svarbu tinkamai informaciją tvarkyti. Dėmesys ir yra tas pagrindinis "objektyvas", suteikiantis psichiniams procesams ir žmogaus veiklai atrankinį pobūdį, organizuotumą bei kryptingumą. Jo dėka sąmonę pasiekia reikšmingiausia šio momento veiklos grandis (Bagdonas, 1974). Dėmesys nėra atskiras psichinis procesas, bet konkrečių psichinių procesų, konkrečios veiklos organizuotojas, lemiantis į kuriuos informacijos šaltinius bus atsižvelgta, t.y. kaip sėkmingai bus priimama informacija. Jis atsiranda, jaudinimo signalams susitelkus atitinkamuose smegenų žievės taškuose (Grabauskas ir kt., 1990). Kartais su dėmesiu susiję procesai yra tokie greiti, jog žmogus suvokia juos esant tik tada, kai jau turi veiklos rezultatą, tačiau kartais šie procesai būna pakankamai lėti, ir žmogus gali sąmoningai juos kontroliuoti (Ashcraft, 2002).
Šiame darbe bus analizuojama dėmesio raida įvairiais žmogaus amžiaus tarpsniais. Bus atsižvelgiama tiek į dėmesio rūšių atsiradimą, tiek į dėmesio savybių vystymąsi.
prenatalinėje stadijoje ima reikštis įgimtas refleksinio pobūdžio dėmesys į prisilietimą. Vos tik gimęs kūdikis akimis aktyviai neieško, tačiau jau antrą savo gyvenimo savaitę jis padaro stulbinančią pažangą ir pradeda fiksuoti žvilgsnį į vieną tašką – tai pirmosios dėmesio užuomazgos. Trečiąją savaitę jau geba nukreipti žvilgsnį į šviesos šaltinį. Ši nevalinga reakcija neperžengia refleksinio lygmens ir yra grynai orientacinio reflekso pobūdžio. Kitaip tariant, tai yra genetiškai determinuotas naujų stimulų išskyrimas iš aplinkos. Pirmo mėnesio pabaigoje kūdikis jau kelias sekundes gali sekti ryškų, blizgantį, per vieną metrą nutolusį daiktą (Bagdonas, 1974). Aštuntąją savaitę vaiko akys ieško, juda į pradingusio šviesos šaltinio pusę, sklindančio garso pusę ir pan. Čia jau galima įžvelgti perėjimą nuo difuzinio, išsklaidyto dėmesio link selektyvaus, kadangi kūdikis jau yra linkęs kreipti dėmesį į vienus stimulus ir ignoruoti kitus. Eksperimentinėmis sąlygomis šias reakcijas galima sukelti ir labai anksti, tuoj po gimimo (Gučas, 1981). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis20.12 KB
AutoriusJustė
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDokt. Šarakauskienė
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word DEMESIO RAIDA [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2008-06-04 IP: 84.32.200.143
    Aiste sako

    Geras darbas! :)

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Dokt. Šarakauskienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą