Išplėstinė paieška
 
 
 

Dėmesys (2)

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Dėmesio tipai. Dėmesys ir sąmonė. Dėmesys kaip pastanga ir sužadinimas. Dėmesys kaip sugebėjimas ar galimybė. Trukdymas, kaip dėmesio matavimo būdas. Struktūrinė interferencija ir gabumų interferencija. Selektyvus dėmesys. Dėmesio teorijos. Vieno kanalo filtravimo teorijos. Lankstus apimties išdėstymas. Sudėtinių šaltinių teorija. Veiksmo pasirinkimo požiūriai į dėmesį. Blokavimo atidumas ir struktūra tarp užduočių. Jutimo informacijos apdorojimas. Stropo efektas. Automatinis ir kontroliuojamas efektas. Vieno kanalo hipotezė. Įrodymai prieš vieno kanalo hipotezę.

Ištrauka

Dėmesys visada kėlė didelį susidomėjimą mokslininkams šia tema. Daugiau nei prieš šimtą metų vienas iš labiausiai žinomų ir pripažintų eksperimentinės psichologijos atstovų William’as James (1890) rašė:
Visi žino, kad dėmesys egzistuoja. Tai yra proto užvaldymas, aiškiai ir suprantamai kai susitelkiamą į vieną iš kelių iš pažiūros vienalaikių objektų. Jo esmė yra sąmonės fokusavimas. Tai susiję su atsiribojimu nuo vienų daiktų siekiant efektyviai susitelkti į kitus.
Bet ar visi žino kas yra dėmesys. Kaip nurodė Norman’as (1976) ir Moray (1970), egzistuoja daug dėmesio apibrėžimų ir žmonės naudoja juos daugeliui būdų. James tvirtina kad egzistuoja kelios neatskiriamos dėmesio fenomeno savybės, kurios laikomos svarbiausiomis.
Viena iš tokių savybių yra tai, kad dėmesys yra ribotas: mes galime susikoncentruoti vienu metu tik į vieną daiktą, arba galvoti tik apie vieną objektą. Motorinio elgesio atžvilgiu mes esame labai riboti veiksmų kuriuos mes galime atlikti per laiko vieneto prasmę, tarytum galingumas būtų padidinamas jeigu būtų bandoma atlikti per daug. Kita labai svarbi savybė yra tai, kad dėmesys yra selektyvus: mes galime susikoncentruoti į vieną objektą ar į ką nors kitą.
Ankstyvuosiuose tyrimuose šioje srityje, kaip teigia James (1890) dėmesys yra susijęs su sąmonės sąvoka: kuri grubiai apibrėžiama kaip tai ką mes suvokiame bet kokiu duotu laiko momentu. Tačiau "sąmoningumo"sąvoka, o ypatingai nesąmoningo elgesio koncepcija tapo nepripažinta 20 amžiaus pradžioje atsiradus biheviorizmui. Sąmonės matavimas tuo metu buvo pakankamai sudėtingas dalykas, kadangi vienintelis tuo metu suvokti kas dedasi tiriamojo sąmonėje buvo paklausti "jų pačių" ištirti savo pačių protą., o tai buvo per daug subjektyvu bihevioristiniam pažinimui, kad būtų galima rinkti duomenis ir kurti teorinį pagrindą šiuo klausimu. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-14
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis17.22 KB
AutoriusTomas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
Failo pavadinimasMicrosoft Word demesys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą