Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Juridinių faktų samprata

Juridinių faktų samprata

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Juridinių faktų samprata. Juridinių faktų rūšys.

Ištrauka

Norint pradėti analizuoti juridinius faktus, pirmiausia būtina išsiaiškint jų sampratą, paskirtį bei struktūrą.
Dauguma teisės teoretikų juridinius faktus apibrėžia labai panašiai. Anot A.Vaišvilos: "Teisiniai faktai- tai konkrečios gyvenimo aplinkybės, įvykiai, su kurių buvimu teisės norma sieja konkrečių teisinių santykių atsiradimą, pasikeitimą ar pasibaigimą" [1, p. 320]. Labai panašiai ją apibrėžia ir kitas teoretikas E.Jerašiūnas: "Teisiniai (juridiniai) faktai- tam tikri konkretaus gyvenimo faktai (aplinkybės), su kurių buvimu teisės normos sieja konkrečių teisinių santykių sukūrimą, pasikeitimą ar pasibaigimą" [3, p. 51]. Paprasčiau tariant, tai tam tikri žmonių poelgiai ar įvykiai, kuriems valstybė yra nustačiusi ypatingą statusą, t.y reguliuoja dėl jų atsirandančius padarinius. Mūsų gyvenimas yra nenutrūkstama grandinė įvairiausių faktų bei reiškinių, tačiau ne visi jie įgyja teisinę reikšmę, o tik tie, kurie kokiu nors būdu paveikia svarbiausius visuomenės ar pavienių žmonių interesus.
Anot kitų //////////////// teisės tyrinėtojų, faktai gali būti akivaizdūs arba preziumuojami (spėjami): "1)Akivaizdūs yra tokie faktai, kurie yra kaip aksioma ir visais gyvenimo atvejais žmonių suvokiami vienodai"[2, p. 217]. Pavyzdžiui, žmogus negali gyventi be oro, vandens ar maisto. Daugelio akivaizdžių faktų įrodyti nebūtina, tačiau nemažai jų vis dėl to reikia įrodyti, ir šie įrodymai yra reguliuojami normomis. Šiuo atveju įrodymas reikštų teisminį procesą, kurio tikslas- nustatyti tiesą ir teisingai taikyti įstatymą. Teisės pažeidimus visada būtina įrodyti. Kai kurie faktai gali būti 2) preziumuojami. "Prezumcija- tai juridinio fakto (pvz., nekaltumo, įstatymų žinojimo) buvimo ar nebuvimo spėjimas. Nors įstatymų nežinojimas ir neatleidžia asmens nuo atsakomybės, tačiau įrodžius, kad asmuo ne tik nežinojo, bet ir negalėjo žinoti.,- nuo atsakomybės būtina atleisti" [2, p. 217].
Juridiniai faktai gali būti rūšiuojami įvairiais kriterijais. Vienas iš jų- teisinių faktų skirstymas pagal žmogaus valią, t.y. nuo konkretaus asmens dalyvavimo ar nedalyvavimo tam tikroje situacijoje.

Tai gali būti veiksmai arba įvykiai:
• "Įvykiai- tai tokie teisiniai faktai, kurie atsiranda be visuomeninio santykio subjektų valios ir sąmonės"[1, p. 321]. Prie įvykių priskiriamos įvairios stichinės nelaimės, kaip potvyniai, žemės drebėjimai, vaiko gimimas ar tam tikros terminuotos sutarties pasibaigimas. Dėl šių įvykių atsiranda, pasikeičia ar pasibaigia tam tikri teisiniai santykiai. Pavyzdžiui, asmens mirties atveju atsiranda, paveldėjimo santykiai, apdrausto turto sunaikinimo atveju- žalos atlyginimo santykiai ir panašiai. Įvykiai gali būti santykiniai arba absoliutūs. "Absoliutūs įvykiai atsiranda ir vystosi nepriklausomai nuo žmogaus valios, pavyzdžiui, natūrali žmogaus mirtis, žemės drebėjimas ir pan. Santykiniai įvykiai atsiranda dėl žmogaus valios, bet toliau vyksta nepriklausomai nuo jos ir netgi prieštarauja žmogaus valiai (trobesių padegimas, žmogaus nužudymas, vaiko gimimas ir pan.)" [5, p. 60].
• "Veiksmai, arba veikos,- tai tokie teisiniai faktai, kurie priklauso nuo žmogaus valios, yra žmonių atliekami, sukeliami" [1, p. 321]. Skirtingai nuo įvykių, veiksmai yra sąmoningas valinis žmonių elgesys. Anot S.Vansevičiaus, veiksmai dar yra skirstomi į teisinius aktus ir poelgius. "Teisinis aktas- tai veiksmas, kuriuo siekiama teisinių padarinių (pvz., kreipimasis su prašymu į įstaigą). Teisinis poelgis yra veiksmas, kuris kad ir kokie būtų asmens ketinimai, lemia teisinius santykius, t.y. juos sukelia, pakeičia ar nutraukia, pavyzdžiui, autorius paskelbia savo veikalą" [2, p. 218].

Juridiniai faktai taip pat gali būti teisėti arba neteisėti:
• Teisėti veiksmai- jų rezultate atsiranda, pasikeičia ar pasibaigia tam tikri teisiniai santykiai. Čia būtų galima priskirti įvairių valstybės institucijų, pareigūnų aktai, dokumentai (teismų sprendimai, nuosprendžiai, valdymo institucijų nutarimai, potvarkiai, įsakymai, piliečių civilinės sutartys, testamentai).
• Neteisėti veiksmai- tai įvairiausi teisės pažeidimai.

Sukuriantys, pakeičiantys, panaikinantys teisinius santykius juridiniai faktai:
• Sukuriantys- tai įvairiausios sutartys, sandoriai, santuokos sudarymas.
• Pakeičiantys- karinio laipsnio paaukštinimas, perkėlimas į kitą darbą.
• Panaikinantys- asmens mirtis, sutarties nutraukimas.

Kai kada tam tikriems teisiniams santykiams atsirasti, pasikeisti ar pasibaigti reikia ne vieno, o kelių tarpusavyje susijusių juridinių faktų. "Kad tarp konkretaus asmens ir socialinio draudimo institucijos atsirastų pensijos teisiniai santykiai, būtini tokie faktai: 1) tam tikras asmens amžius; 2) tam tikras darbo stažas; 3) visa tai įrodantys dokumentai; 4) kompetentingos institucijos priimtas sprendimas- teisės taikymo aktas mokėti konkrečiam asmeniui konkretaus dydžio pensiją" [1, p. 322].
Šis reiškinys (sudėtinis juridinis faktas) yra būdingas visoms teisės šakoms, todėl ne išimtis yra ir konstitucinė teisė: "Neretai konstitucinės teisės normos numato, jog sukurti, pasikeisti ar panaikinti teisinį santykį galima tik remiantis keliais teisiniais faktais. Pvz: teisiniams santykiams, kuriais įgyvendinama teisė rinkti, atsirasti asmuo turi būti Lietuvos respublikos pilietis. Jis turi būti sulaukęs tam tikro amžiaus. Turi būti paskirti rinkimai į tam tikrą valstybinės valdžios instituciją (pvz.: Seimą), sudarytos rinkimų apygardos, apylinkių rinkėjų sąrašai ir t.t." [3, p. 53]. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis19.8 KB
Autoriusmantas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Juridiniu faktu samprata [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą