Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinės teisės šaltiniai

Civilinės teisės šaltiniai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Civilinės teisės šaltiniai. Civilinės teisės šaltinių sąvoka. Lietuvos respublikos civilinės teisės šaltinių klasifikacija. Pirminiai civilinės teisės šaltiniai. Antriniai civilinės teisės šaltiniai. Lietuvos respublikos konstitucija. Civilinis kodeksas. Kiti civiliniai įstatymai. Poįstatyminiai aktai. Civilinių įstatymų ir poįstatyminių aktų galiojimo sąlygos. Tarptautinė privatinė teisė. Išvados.

Ištrauka

Civilinės teisės šaltinio apibrėžimas turi būti grindžiamas teisės teorijos nuostatomis apie teisės šaltinį apskritai. Tačiau teisės teorijoje, kuri, beje, teisės šaltinio sampratą, kaip ir daugelį kitų savo postulatų, grindžia civilinės teisės doktrina, nėra vienos nuomonės. Teisės šaltinio termino atsiradimas siejamas su Romos istoriku Titu Livijum, kuris XII lentelių įstatymą pavadino teisės šaltiniu. Vėliau šį terminą ėmė vartoti ir teisininkai. Todėl nusistovėjo daugiareikšmis šio termino vartojimas. Istorijos mokslas teisės šaltinį suvokia kaip žinių apie teisę šaltini - tam tikrą tekstą, teisės paminklą. Teisės mokslas šiam terminui teikia kitokią - teisės normų formavimo prielaidų bei teisės normų išraiškos formos prasmę.
Šio referato tikslas sužinoti daugiau apie civilinės teisės šaltinius ir su jais susipažinti visuomenę. Metodas, tai įvairių šaltinių nagrinėjimas, jų analizavimas. Šis darbas yra aktualus, nes ši tema yra naudinga ir įdomi.
Taigi susipažinkime iš arčiau su civilinės teisės šaltiniais.

Teisinėje literatūroje vartojamas terminas "teisės šaltinis" turi keletą prasmių.. Turint galvoje tai, kad teisė yra antstatinis reiškinys, atsiradęs dėl konkrečioje ekonominėje formacijoje egzistuojančių gamybinių santykių, teisės šaltinis visų pirma yra ta ekonominė sankloda, tie visuomeniniai gamybiniai santykiai, kurių pagrindu ji atsiranda. Taigi teisės šaltinio, taip pat ir civilinės teisės šaltinio pagrindas yra gamybiniai santykiai, kurie nulemia vienos ar kitos teisės šakos normų atsiradimą. Taip pat teisė visuomet išreiškia visuomenės valią, kurią galiausiai vėlgi sąlygoja visuomeniniai gamybiniai santykiai. Todėl dažnai terminas "teisės šaltinis" apibrėžia visos visuomenės valią. Šiuo požiūriu valstybės, visos tautos valia, kurią lemia ekonominės gyvenimo sąlygos, ir yra betarpiškas civilinės teisės šaltinis. Tačiau ši valia privalomą teisinį pobūdį įgyja tik tada, kada ji išreiškiama tam tikra apibrėžta forma. Tokia mūsų tautos valios išraiškos teisinė forma yra valstybės norminiai aktai. Valstybės norminiai aktai - tai teisės, kurios turinį sudaro tautos valia, forma. Savo ruožtu šie aktai, būdami civilinės teisės šaltinio išraiškos forma, turi ir šaltinio prasmę. Valstybės norminiai aktai teisės šaltinio reikšmę įgyja tada, kai teismai sprendžia konkrečias civilines bylas ir priima sprendimus, kurie grindžiami galiojančiais civiliniais teisiniais norminiais aktais. Tačiau civiliniai teisiniai norminiai aktai teisės šaltinio reikšmę turi ne tik teismo sprendimams. Jų, kaip teisės šaltinių, reikšmė yra gerokai platesnė. Kiekvienas civilinės teisės norminis aktas, būdamas šios teisės šakos normų išraiškos forma, civilinės teisės šaltinio reikšmę turi konkrečiam, jo normų reguliuojamam visuomeniniam santykiui. Kiekvieno civilinio teisinio santykio subjekto elgesį kaip tik ir nulemia vieno ar kito valstybinio norminio akto teisinės normos. Šiuo požiūriu valstybiniai norminiai aktai, būdami civilinės teisės išraiškos forma, įgyja civilinės teisės šaltinio reikšmę. Taigi terminas "civilinės teisės šaltiniai" vartojamas pažymėti ir toms specifinėms formoms, kuriomis teisė išreiškia visos tautos valią. Būtent tokia prasme, skirtingai nuo bendrosios valstybės ir teisės teorijos mokslo, šakiniuose teisės moksluose ir vartojamas terminas "teisės šaltinis".
Kaip matome, ir teisės moksle šiam terminui teikiamos kelios reikšmės. Prof. A. Vaišvila pagrįstai kritikuoja teisės šaltinio ir teisės formos sąvokų sutapatinimą ir teisės šaltinio termino daugiareikšmiškumą. Teisės šaltinio kaip teisės formos sampratai susiformuoti didžiausią įtaką turėjo normatyvistinė teisės doktrina, kuri padarė reikšmingą poveikį kelių kartų teisininkų mąstymui. Požiūris į teisės šaltinį kaip teisės formą tapo vyraujantis ir suformavo šio termino vartojimo tradiciją nepaisant tokio vartojimo nelogiškumo. Todėl ir naujajame Lietuvos CK šis terminas vartojamas tradicine (t. y. teisės formos) prasme, įtvirtindamas tokio termino vartojimo kituose teisės bei teisės taikymo aktuose, o iš dalies ir teisinėje literatūroje būtinybę. Taigi civilinės teisės šaltiniai yra Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civilinis kodeksas, kiti įstatymai, Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis17.32 KB
AutoriusRaimundas
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasD. Perkumienė
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civilines teises saltiniai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 4 Klasė/kursas
  • D. Perkumienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą