Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinė teisė kaip privatinės teisės šaka

Civilinė teisė kaip privatinės teisės šaka

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Viešoji ir privatinė teisė. Viešosios ir privatinės teisės bendrieji bruožai. Viešosios ir privatinės teisės sąveika. Privatinė teisė. Komercinė teisė. Darbo teisė. Civilinė teisė. Civilinės teisės atribojimas nuo kitų teisės šakų. Civilinės teisės atribojimas nuo viešosios teisės. Civilinės teisės atribojimas nuo kitų privatinės teisės šakų. Išvados.

Ištrauka

Civilinė teisė yra viena teisės šakų. Jos reikšmė mūsų gyvenime labai didelė, nes kiekviename žingsnyje visiems mums tenka susidurti su šios teisės reguliuojamais santykiais. Daugelis šių santykių tokie dažni, kad nejaučiame jų teisinio pobūdžio, pvz., tokie santykiai yra gyventojų nuolat sudaromos maisto prekių, pramoninių prekių pirkimo pardavimo sutartys, rangos sutartys dėl avalynės, rūbų taisymo, valymo, pervežimo sutartys ir pan.
Kiekviena teisės norma turi tik jai įstatymo leidėjo numatytų individualią socialinę paskirtį - reglamentuoti tam tikrą visuomeninį santykį. Teisės teorijoje šis santykis vadinamas teisinio reglamentavimo objektu. Savo ruožtu teisinio reglamentavimo objekto prigimtis sąlygoja teisės normos turinio ir formos ypatumus. Todėl praktikoje taikant teisės normas pirmiausia būtina mokėti įvertinti konkrečių santykių prigimtį ir į tai atsižvelgiant parinkti tinkamą, tik šiems santykiams reglamentuoti įstatymų leidėjo skirtą teisės normą. Taigi taikant civilinės teisės normas pirmiausia reikia nustatyti, kuriai teisės šakai priskirtas atitinkamos santykių rūšies reglamentavimas - civilinei teisei ar kitai teisės šakai. Be to, būtina ne lik teisingai parinkti taikomas teisės normas, bet ir tinkamai jas interpretuoti atsižvelgiant į jų sisteminius ryšius bei vietą teisės struktūroje. Svarbus ir teisėkūros aspektas. Rengiant teisės aktus (įstatymus, poįstatyminius aktus) būtina tiksliai suvokti kiekvienos teisės akto normos prigimtį, jos ryšius su Civiliniu kodeksu (CK) ir kitais galiojančiais civilinės teisės aktais. Taigi rengiant ir priimant teisės aktus būtina tiksliai nustatyti, kokiai teisės šakai priskirtinas rengiamas teisės aktas ar atskiros jo normos. Šio darbo tikslas ir yra apibrėžti civilinės ir privatinės teisės terminus, nurodyti jų sąveiką, didžiausią dėmesį skiriant civilinei teisei, kaip privatinės teisės šakai.


Teisė yra skirstoma į dvi rūšis: viešąją ir privatinę. Vieni teoretikai pamatuoja šitą paskirstymą tuo, kad juridinių objektingųjų normų ypatybės esančios ne vienodos, o kiti tuo, kad juridinių santykių elementu (sudėties dalių) ypatybės esančios nevienodos.
Civilinės teisės atribojimo nuo kitų teisės šakų (konstitucinės, administracinės, baudžiamosios, darbo ir kt.) kriterijai nustatyti CK 1.1. straipsnyje. Jų atribojimo teorinis pagrindas yra tradicinis teisės skirstymas į viešąją ir privatinę teisę. Esminė šio straipsnio nuostata yra ta, kad civilinė teisė reglamentuoja visus turtinius santykius, kurių nereglamentuoja viešoji teisė. Tokia išvada darytina iš šio teksto:
"Turtiniams santykiams, kurie pagristi įstatymų nustatytu asmenų pavaldumu valstybės institucijoms [...], bei kitokiems santykiams, kuriuos reglamentuoja viešosios teisės normos, šio kodekso normos taikomos tiek, kiek šių santykių nereglamentuoja atitinkami įstatymai".
Taigi civilinės teisės taikymo sritį iš esmės apibrėžia viešoji teisė. Todėl siekiant apibrėžti civilinės teisės taikymo sritį pirmiausia reikia tiksliai nustatyti civilinės teisės santykį su viešąja teise ir viešosios teisės reglamentavimo objektą.
Teisės skirstymas į viešąją ir privatinę siejamas su senovės Romos teisininku Ulpijanu (170-228 m.), kuris pirmasis pagrindė būtinumą atriboti valstybės ir privačių santykių teisinio reglamentavimo sritis. Viešosios teisės objektu laikomi santykiai, kurie užsimezga tenkinant viešuosius (bendruosius), o privatinės teisės - privačiuosius (lot. privatus -atskiras) interesus. Esminis viešųjų ir privačiųjų teisinių santykių skirtumas yra tas, kad privatūs santykiai - tai santykiai dėl privačiosios nuosavybės bei asmeninio pobūdžio vertybių, kurie formuojasi tarp autonomiškų ir laisvų asmenų, kurių padėtis teisiškai lygi. Viešieji santykiai formuojasi tarp bendruomenės viešiesiems interesams atstovaujančios bei juos įgyvendinančios institucijos (valstybės ar savivaldybės) ir jai pavaldžių privačių asmenų ar kitų institucijų (organizacijų). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis17 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis33.92 KB
AutoriusDaiva
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdėst. Henrikas Šadžius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiline teise kaip privatines teises saka [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 17 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • dėst. Henrikas Šadžius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą