Išplėstinė paieška
 
 
 

Dailė kaip terapija

  
 
 
123456789
Aprašymas

Dailės terapija. Humanistinė asmenybės teorija. Meninis ugdymasis (mokymasis).

Ištrauka

Apie menininką sakoma, kad jis "pasineria", "ištirpsta", "paskęsta" tame, ką jis daro. Kas vyksta, kai žmogus tapo, piešia, lipdo ne tam, kad sukurtų šedevrą? Daro tai sau. Kas įvyksta, kai žmogus suvokia, kas vyksta? Ką tai duoda, kai jis tai išgyvena, patiria, įsisąmonina? Atsakymai į šiuos klausimus gali atskleisti dailės kaip terapijos galimybes. Be jokios abejonės, šioje srityje iškeliama daugiau kausimų negu yra atsakymų. Nežiūrint to, plečiasi dailės terapijos taikymo sferos, didėja jos paklausa ir pasaulyje, ir Lietuvoje. Vyksta karštos mokslininkų ir praktikų diskusijos. Dailės terapijos sklaida dabar apima tas sritis, kuriose atsiradimo stadijoje nebuvo taikoma: mokyklose, socialiniame darbe, senelių namuose, kalėjimuose, stichijų nusiaubtuose kraštuose ir t.t.
Kai manęs klausia, kokia bus dailės terapijos užsiėmimų nauda (ypač dirbant su rizikos grupei priklausančiais vaikais), aš dažniausia atsakau, -džiaugsmingas, laisvas buvimas kartu ir realybės, kokia ji yra, priėmimas bei dalyvavimas kūrybos procese - tai ir yra didžiausia nauda. Galiu abejoti dėl daugelio dalykų...Bet tikiu dailės poveikio galia asmenybei: "realybė tokia, ir keista, kad mes nepastebėjome to anksčiau" (R.May, 2002).
Daugumą dailės terapijos specialistų veikė ir iki šiol veikia humanistinė psichologija (A.Maslow, 1954 m./poreikių hierarchijos struktūra/; C.Rogersas, 1967 m., 1968 m.; ACombsas, 1967 m. ir kt.), ir daroma išvada, kad humanistinė asmenybės teorija suteikia palankiausią pagrindą jų darbui.
Humanistinis požiūris lėmė (pagal AKopytiną, 2001):
Meno terapija išėjo už ligoninės sienų, ji tapo psichoprofilaktiniu instrumentu, žmogaus potencialo ugdymo priemone, orientuota į patį plačiausią klientų* ratą.
Meno terapija taikoma dirbant su šeimomis; etninėmis grupėmis, socialinėmis mažumomis, specializuotomis vyrų ir moterų grupėmis; praturtėjo metodai dirbant su vaikais ir paaugliais.Taikoma kaip konfliktų sprendimo priemonė tose srityse, kurios anksčiau nepriklausė psichoterapinio darbo sričiai.Turėjo įtakos grupinės meno terapijos paplitimui.Vyrauja trumpalaikės grupės, besiremiančios "čia ir dabar" patirtimi.
Tematiškai orientuotos grupės. Suformuluota kreatyvinės meno terapijos samprata — kūryba suprantama kaip asmenybės vidinių galių realizavimas įvairiose veiklos srityse. Šios krypties specialistai siūlo meno terapiją pavadinti "socialiniu mokymu", "emocijų ugdymu", "treningu", nes meno terapijos tikslas — ne ligos pasireiškimų panaikinimas, o asmenybės transformacija ir jos elgesio stereotipų pakeitimas.
C.GJungas pabrėžė universalią kūrybinės raiškos funkciją simbolinėmis reikšmėmis atgauti psichologinę pusiausvyrą. H.Readas teigė, kad menas—terapinė priemonė socialinėms visuomenės ydoms gydyti (A.Gaižutis, 1985).
Menas plečia žmogaus patirtį, kurdamas jos atitikmenis. Jis leidžia pasirinkti išgyvenimus, juos kaitalioti, panorėjus pakartoti. Kuriant konfliktas dar kartą išgyvenamas, sprendžiamas ir interpre-tuojamas (E.Kramer, 1958)
Kaip terapijos įrankis, dailė yra diskusijų, analizės ir savęs vertinimo ašis.
Dailės procesas - kūrybinis procesas. Tai prigimtinis sugebėjimas; kiekvienas gali piešti vizualiniu būdu išreikšti save. Patį procesą galima taikyti gydymui ar pagalbai. Žmogus fiziškai ir aktyviai įsitraukia į jį. Dailė kaip komunikacijos priemonė: padeda bendrauti, be žodžių perteikia informaciją, ypač kai verbalinis bendravimas su žmogumi yra apsunkintas ar ir visai neįmanomas. Dailės raiška — spontaniška ir savarankiška veikla. Galima patirti iškrovą; tapymas gali įveikti gynybos užtvaras ir kliūtis bei leisti išreikšti stiprias emocijas. Saviraiška daile yra labiau simbolinė ir mažiau specifinė negu žodžiai. Piešiant aktyvinasi prisiminimai ir fantazijos, susijusios su nesu-voktomis prasmėmis ir turinčios mažiau cenzūruotą informaciją. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis15.25 KB
Autoriusgiedre
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Failo pavadinimasMicrosoft Word Daile kaip terapija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą