Išplėstinė paieška
 
 
 

Savivertės tyrimas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įžanga. Darbo tikslas - nustatyti savosios vertės jausmą remiantis Stolino klausimynu. Metodika. Tiriamieji. Rezultatai ir jų aptarimas. Išvados.

Ištrauka

"Jei nori ką nors reikšti žmonėms, per daug nenusipigink, o vertink save tiek, kiek manaisi esąs vertas."(3)

Daugelis žmonių laiko kitus vertesniais ir geresniais už save.(3) Mes žavimės kitais ir juos vertiname,o savo asmenybę dažnai sumenkiname, nes neišmokome savimi rūpintis ir vertinti savo savybes.(3) Per mažai savimi pasitikime, o kartais ir nežinome savo galimybių, tai dažnai trukdo sėkmingai gyventi.

Aš vaizdo psichologijoje labai svarbus vertinimo aspektas.(7) Savosios vertės jausmas, arba savęs vertinimas- tai savęs paties, savo galimybių, savybių ir vietos tarp kitų žmonių vertinimas.(1) Savivertė žmogui itin reikšminga savo asmenybei kaip vientisam ir pastoviam reiškiniui suvokti, net apie 90 % Aš vaizdo tyrimų skiriama savivertei.(7) Savosios vertės suvokimas yra nepaprastai svarbi asmenybės charakteristika, jo lygis reguliuoja mūsų elgesį įvairiausiose gyvenimo srityse, stipriai veikia mūsų tarpasmeninius santykius, veiklos tikslų ir krypčių pasirinkimą bei jos efektyvumą, apsisprendimą krizinėse situacijose ir t.t. Nuo bendro asmenybės požiūrio į save labai priklauso sėkminga jos raida. Jau nuo pat vaikystės mūsų požiūris į save, savęs suvokimas daugeliu atveju nulemia mušu elgesį bei sėkmę ateityje, kad vaikas jaustųsi laimingas, sugebėtų geriau prisitaikyti, įveikti sunkumus, jo Aš vaizdas turi būti teigiamas, jei savivertė neigiama, vaikas linkęs visur matyti kliūtis.(7) Savęs vertinimo paieška – tai viena stipriausių paskatų paauglio ir suaugusiojo gyvenime.

Savivertė iš esmės susijusi su 3 vertinimo procesais(6):
1. savivoka, kuri apima viską, kam įsipareigojame, todėl yra savęs vertinimo pagrindas;
2. savigarba lemia mūsų pačių savikritiką, taip pat pačių pasirinktu mastu;
3. kitų vertinimai rodo, kaip mums sekasi.
Savosios vertės jausmą galima išskaidyti į dvi dalis: savigarbą (savigarba- tai pagarbos pačiam sau, pasitikėjimo savimi jausmas.(1)) ir simpatiją sau (simpatija sau- tai daugiau jausmai ir emocijos savo paties atžvilgiu). Šis jausmas asmenybei yra naudingas, mat geras savęs vertinimas padeda atkakliau atlikti užduotis, žmonės, kurie gerai save vertina, rečiau skundžiasi sveikatos sutrikimais, labiau yra motyvuoti, daugiau pasiekia įvairiose srityse, sėkmingiau geba prisitaikyti, ne taip pasiduoda kitų spaudimui, mažiau linkę vartoti narkotikus, yra laimingesni, geriau nusiteikę.(4) Menkos savivertės žmonės lengviau pasiduoda depresijai, linkę teisti kitus ir yra daugiau pažeidžiami bei ligoti.(4)

Savosios vertės jausmą veikia (2):
1. atitikimai tarp aspiracijų (siekimų) ir realių laimėjimų (arba galimybių). Aspiracijų lygis – tai keliami sau didžiausi tikslai, kuriuos manome atitinkant mūsų galimybes ir kuriuos norime įgyvendinti. Kitaip sakant, mūsų siekius apsprendžia savo galimybių įsivaizdavimas. Šis siekimų lygis gali būti realus (kai žmogus, įgyvendinęs sau iškeltus tikslus, toliau imasi sudėtingesnių uždavinių, o nepasisekus – renkasi paprastesnius. Tai reiškia, kad žmogaus siekimai atitinka jo realias galimybes) arba nerealus (kai žmogus, patyręs nesėkmę, toliau sau kelia dar didesnius reikalavimus arba, kai sėkmingai pasiekus tikslus, toliau sau keliami mažesni uždaviniai. Čia žmogus nesugeba realiai įvertinti savo galimybių, pirmu atveju jis save pervertina, o antru – nepakankamai įvertina).
2. Aplinkinių žmonių įvertinimas. Žmogaus Aš vaizdas formuojasi ir yra įtvirtinamas bendraujant su kitais žmonėmis, atsižvelgiant į tai, kaip jie reaguoja į mus. Žmogus tarsi žvelgia į kitus, kad matytų, kaip jis atrodo. Vadinasi, ir mūsų savęs vertinimas yra glaudžiai susijęs su kitų žmonių nuomone.
3. Savęs liginimas su kitais. Savęs vertinimo lygį mes tiksliname ne tik atsižvelgdami į aplinkinių nuomonę apie mus, bet ir lygindami save su kitais.
4. Mūsų auklėjimas vaikystėje. Požiūris į save didele dalimi yra mūsų šeimos "augintinis": tėvų elgesys su mumis vaikystėje dažnai nulemia bendrą mūsų "savijautą" visam gyvenimui.
Mūsų savivertės realumas su amžiumi didėja. Galima manyti, kad tai priklauso nuo proto brandos, gyvenimo patirties, siekimų lygio "nusistovėjimo".(2)
Psichologijoje skiriami tokie savęs vertinimo lygiai(2):
1. padidinta savivertė (savęs pervertinimas);
2. tikroviška savivertė;
3. sumažinta savivertė (savęs nuvertinimas).
Nuo savęs vertinimo lygio priklauso ne tik kaip mes siejamės su savimi pačiais, kiek save mylime (mes galime mylėti tik tai, ką vertiname, kas mums brangu), kaip mums sekasi gyventi, siekti tikslų, būti laimingais ir besidžiaugiančiais pilnaverčiu gyvenimu, bet tai paveikia ir tai, kaip mes siejamės su kitais, su mus supančiu pasauliu, su regima ir neregima visata, kuri sudaro mūsų gyvenimo galutinį prasmės kontekstą.(5) Savivertės motyvas įsibrauna į daugelį mūsų kasdienos darbų įtaigaudamas tai, ką mes sakome, kaip mes elgiamės, kuo mes rūpinamės, kaip atliepiame į visokius dirgiklius.(5) Savivertė, požiūris į save yra viena iš svarbiausių mūsų turimų nuostatų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-22
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis23.96 KB
AutoriusPirmininkas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savivertes tyrimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą