Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybės psichologija (4)

Asmenybės psichologija (4)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Freudo ir Maslow teorijų palyginimas. Laisvė - determinizmas. Proaktyvumas - reaktyvumas. Subjektyvumas - objektyvumas. Konstitucionalizmas - invairomentalizmas. Kintamumas - pastovumas. Racionalumas - iracionalumas. Išvados.

Ištrauka

Psichologija - mokslas apie žmogaus elgesį ir mentalinius procesus. Psichologija tiria psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Mokslas apie sielą.
Psichologija siekia atsakyti į aibę klausimų, susijusių su žmogumi. Kodėl žmogus taip elgiasi? Psichologija imasi sudarinėti sąvokų ir teorijų sistemą, kuri užfiksuotų ir apibūdintų žmogų. Aišku, ta sistema – nėra žmogus, o tik pastangos dėl jo gerovės (tipo geriau pažinti ir jam padėti), noras perprasti, numatyti, kontroliuoti, keisti.
Asmenybės psichologija stengiasi tirti žmogų visais šiais aspektais. Asmenybės tyrėjai šį darbą dažnai pradeda nuo siekimo suprasti save, nuo to kas jiems aktualu, įdomu, skaudu. Pradėję nuo aktualių problemų, tyrėjai vėliau ieškojo universalumo, tikrina faktus, bet kiekviena teorija atspindi tik kurį nors vieną asmenybės aspektą ir neišsemia viso jo turtingumo. Kita vertus, kiekviena mus ko nors moko ir padeda suprasti save ir kitus žmones.
Šiame darbe nagrinėsiu dviejų skirtingų krypčių autorius: S.Froidą – psichoanalizės atstovą, ypač populiarų Vakarų šalyse. Ir A.H.Maslow – atstovaujantį humanistinę psichologiją. Humanizmo teorijoje asmenybės sąvoka tampa centrine ir ypač pabrėžiama asmenybės atsakomybė už savo poelgius. Yra šeši kriterijai pagal kuriuos lyginsiu šiuos skirtingų krypčių autorius. Pirmasis kriterijus "laisvė – determinizmas: čia aiškinama, kiek žmogaus mintys, poelgiai ir elgesio kontrolė priklauso nuo jo paties ir kiek tai yra nulemta kitų veiksnių. Antras kriterijus "konstitucionalizmas – invaironmentalizmas": čia aiškinama, kas labiau veikia asmenybę – genetiniai ar aplinkos veiksniai? Trečias kriterijus "subjektyvumas – objektyvumas": čia aiškinama, ar žmogaus elgesį lemia subjektyvi jo patirtis, jo vidinis pasaulis, ar objektyvūs aplinkos veiksniai. Ketvirtas kriterijus "proaktyvumas – reaktyvumas": ar žmogaus elgesio priežastys priklauso nuo vidinių, ar nuo išorinių veiksnių? Penktas kriterijus "kintamumas – pastovumas": kiek asmenybės struktūra gali keistis per gyvenimą ir ar vystymasis reikalingas asmenybei. Šeštasis kriterijus "racionalumas ar iracionalumas": kokiu mastu žmogaus gyvenimą lemia instinktai.
Z. Froidas ir jo asmenybės teorija. Z. Froidas gimė ((1856 – 1939 m.) Moravijoje, o vėliau gyveno Vienoje. Per dešimtį klinikinio darbo metų Vienoje Froidas sukūrė psichoanalizę kaip gydymo teoriją. Sąmonės ir kūno santykis buvo viena svarbiausių Froido mokslinių interesų sričių. Z. Froidas buvo pirmasis psichoanalizės pakraipos asmenybės teorijos autorius. Jis paskelbė asmenybės teoriją, paremtą stebėjimų rezultatais su tam laikmečiui itin neįprastomis idėjomis. Jis gydė žmonių ligą – isteriją. Isteriją bandė gydyti hipnoze ir nustatė, kad daugelis isterija sergančių pacientų būna užmiršę, tarsi išstūmę iš savo sąmonės kokius nors nemalonius pergyvenimus, ir dėl to atsirasdavo vienoks ar kitoks fizinis simptomas. Visą laiką Froidas gydė žmones taikydamas šį metodą ir tęsė tyrimus apie žmogaus sąmonę. Z. Froidas vystė ir tobulino savo teoriją visą likusį gyvenimą. Mirė būdamas 83 metų, Londone.
Abrahamas Maslou (Maslow, 1908– 1970) yra viena įžymiausių humanistinės psichologijos figūrų. Tyrinėjo asmenybės reikmių hierarchijos problemas, plėtojo savitą teoriją, teigiančią asmenybės savęs realizaciją ypatingais ,,aukščiausiais išgyvenimais", kurie patiriami kūrybiškai siekiant vertybių. A.Maslou pirmasis pasiūlė poreikių klasifikaciją ir nustatė jų tarpusavio ryšius. Jis matė galimybę sudaryti poreikių hierarchiją, kurioje aukštesnieji poreikiai nepasireiškia, kol nėra patenkinami žemesnieji. Pripažintos ir plačiai taikomos yra A.Maslou idėjos apie saviaktualizaciją, žmogaus poreikių hierarchinę struktūrą, stokos ir vystymosi motyvaciją, didžiulę įtaką psichologijai turėjo jo atliktas brandžių, save realizavusių asmenybių tyrimas ir žmogiškųjų vertybių analizė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-29
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai10
Dydis15.01 KB
AutoriusRamunė
Viso autoriaus darbų9 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes psichologija (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą