Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybės samprata psichologijoje

Asmenybės samprata psichologijoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Psichodinaminės asmenybės teorijos. Z.Froido, Alfredo Adlerio, C.G.Jungo, Ericho Fromo, Karen Horney, H.S.Sullivano, E.Eriksono ir E.Berne asmenybės teorijos. Išvados.

Ištrauka

Asmenybės tyrinėjimui psichologijoje tenka svarbi vieta, nors pati asmenybės sąvoka įvairialypė ir vartojama nevienodai, nelygu kokios metodikos laikosi teoretikas. Ją suformuoja metodologinė pozicija. Taigi tikslaus apibrėžimo nėra. Tačiau iš esmės žmogus (individas) laikomas visuma, jis gali būti suprastas tik visuotiniame konstekte. Asmenybės sandarą ir jos formavimąsi reikia paaiškinti.
Asmenybė yra pernelyg sudėtingas objektas, kad ją būtų galima paaiškinti vienu teoriniu modeliu. Nėra netgi vieningo asmenybės apibrėžimo - jų priskaičiuojama beveik 80, ir tarp jų nėra nė vieno, kurį būtų galima visiškai paneigti. Vieni apibrėžimų autoriai akcentuoja asmenybės santykį su aplinka, kiti - psichinių procesų visumą, dar kiti - asmenybės bruožų unikalumą. Panašiai yra ir su asmenybės teorijomis: jų yra daug, ir kiekviena vis kitais aspektais bando paaiškinti, kas gi yra žmogaus asmenybė ir kaip ji funkcionuoja. Visos šios teorijos savaip teisingos, todėl visos jos egzistuoja lygiagrečiai, papildydamos viena kitą. Kiekviena asmenybės teorija bando pateikti asmenybės modelį, kuris paaiškintų asmenybės struktūrą, varomąsias jėgas, kurios skatina asmenybę vystytis ir funkcionuoti, numato asmenybės pažinimo būdus, taip pat kaip nustatyti sutrikimus ir juos pašalinti. Be to, kiekviena asmenybės teorija remiasi filosofinėmis prielaidomis, kurios dažniausiai atspindi laikmečio požiūrį į asmenybę.
Asmenybės teorijas galima suskirstyti į keletą grupių iš kurių kiekviena turi savo panašumų ir skirtumų, privalumų ir trūkumų. Savo referate plačiau apžvelgsiu psichodinaminės asmenybės teorijas (dar vadinamos analitinėmis, psihoanalitinėmis) remdamasi skirtingais šaltiniais ir išrikdama iš jų citatas labiausiai atspindinčias asmenybės teorijos autoriaus požiūrį į asmenybę ir teorijos esmę.

Psichodinaminės asmenybės teorijos

Šiai krypčiai atstovaujantys autoriai teigia, kad asmenybės mąstymą, jausmus, veiklą sąlygoja pasąmonės reiškiniai, vidinių jėgų sąveikos.
Z.Froido, Alfredo Adlerio, C.G.Jungo, Ericho Fromo, Karen Horney, H.S.Sullivano, E.Eriksono ir E.Berne asmenybės teorijas galima laikyti analitinėmis.

Z.Froidas yra pirmosios ir žymiausios šios pakraipos asmenybės teorijos autorius. Ilgą laiką dirbęs gydytoju ir tyręs isterinių sutrikimų turinčius pacientus, Froidas paskelbė asmenybės teoriją, paremtą stebėjimų rezultatais ir tam laikmečiui itin neįprastomis idėjomis. Pagrindinė šios teorijos mintis - tai, kad žmogaus elgesį lemia pasąmonė, kurios žmogus negali kontroliuoti ir dažnai net nesuvokia jos turinio.
Froidas teigė, kad asmenybė susiformuoja iki 4-6 metų amžiaus, veikiama pasąmonės ir ankstyvos vaikystės patirties. Tačiau vystosi ji ir toliau iki tol, kol žmogus pasiekia lytinę brandą. Raidos stadijos, kurias skiria Froidas, atitinka biologinę libido formavimosi seką. Pregenitaliniame laikotarpyje, kuris suskirstytas į oralinę, analinę ir falinę stadijas, formuojasi pagrindiniai asmenybės bruožai.
Išskiriamos psichoseksualinio vystymosi frazės - pagal tai, kokiu būdu šiuose tarpsniuose žmogus patenkina malonumo poreikį. Jeigu kurios nors frazės metu kyla problemos ir jos laiku neišsprendžiamos, asmenybė užsifiksuoja toje fazėje, sutrinka jos santykis su aplinka.
Taigi, asmenybė gali sėkmingai funkcionuoti, tik išsprendusi savo vidinius ir išorinius konfliktus. Į pasąmonę perėję konfliktai trukdo žmogui gerai jaustis, todėl tokiais atvejais reikalinga terapija. Froidas pasiūlė psichoanalizės metodą, kuris iki šių dienų vis dar plačiai taikomas. Jo esmė - ta, kad terapeutas padeda klientui išsakyti viską, kas tik ateina į galvą, t.y. pabandyti atskleisti pasąmonės turinį, surasti jame neišspręstus konfliktus ir juos išspręsti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-01
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis17.69 KB
AutoriusRasa
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc.Dr. V. Martišius
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes samprata psichologijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc.Dr. V. Martišius
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą