Išplėstinė paieška
 
 
 

Asmenybės psichologija

  
 
 
12345
Aprašymas

Asmenybės sąvoka. Asmenybės teorijos. Subjektyvumas-objektyvumas. S.Froido, B.F. Skinerio ir A.H. Maslow teorijos. Proaktyvumas-reaktyvumas. Konstitucionalizmas - invairomentalizmas. Išvados.

Ištrauka

Psichologinis pažinimas yra toks pat senas, kaip ir pats žmogus. Paskutiniu metu ypač didelis susidomėjimas atsirado asmenybės ir jos elgesio studijoms.Viršininkai studijuoja kaip dirbti su pavaldiniais, tėvai lanko vaikų auklėjimo kursus, sutuoktiniai mokosi bendrauti vienas su kitu ir t.t.
Asmenybė – visų pirma tai abstrakti sąvoka, kuri savyje apima daugelį aspektų, charakterizuojančių žmogų: emocijas, motyvus, mintis, išgyvenimus, suvokimus ir veiksmus. Konceptuali asmenybės reikšmė apima platų spektrą vidinių psichinių procesų, sąlygojančių žmogaus elgesio ypatumus įvairiose situacijose. Asmenybės teorijos smarkiai skiriasi viena nuo kitos, todėl praktiškai negalima parašyti vieningo ir tikslaus "asmenybės" apibrėžimo – jų tiek, kiek psichologų ir asmenybės teorijų, sprendžiančių šią problemą.
Šiame darbe nagrinėsiu tris, skirtingų krypčių autorius: S.Froidą – psichoanalizės atstovą, ypač populiarų Vakarų šalyse; biheviorizmo krypčiai atstovaujantį B.F.Skinerį ir A.H.Maslow – atstovaujantį humanistinę psichologiją. Pasirinkau tris kriterijus pagal kuriuos būtent ir lyginsiu šiuos skirtingų krypčių autorius. Pirmasis kriterijus "subjektyvumas – objektyvumas": čia aiškinama, ar žmogaus patyrimas yra ta jėga, kuri lemia jo gyvenimą? Antras kriterijus "proaktyvumas – reaktyvumas": čia keliamas klausimas, ar žmogaus elgesį įtakoja vidiniai ar išoriniai veiksniai? Ir trečiasis, paskutinis kriterijus "konstitucionalizmas – invairomentalizmas": bando išsiaiškinti, ar žmogaus elgesys ir mąstymas yra nulemtas paveldimumo, ar jis labiau veikiamas išorinės aplinkos?

S.Froidas teigia, kad žmogaus vidinis subjektyvus pasaulis yra visų kitų reiškinių pagrindas, priežastis. Anot jo, žmogus būtent gyvena subjektyviame jausmų, emocijų, pojūčių ir suvokimų pasaulyje. Tyrinėdamas individo vidinį pasaulį, kaip svarbią asmenybės dalį, jis jį laikė kitų reiškinių priežastimis – įvairių psichinių traumų objektyvios būklės slopinimo arba išstūmimo atvejais. Tokiu būdu, ši teorija teigia, kad kiekvieno žmogaus unikalumą sąlygoja išoriniai (objektyvūs) veiksniai ir reakcijos: artimųjų elgesys ir nuostatos bei soc.normos. Todėl galima teigti, kad nors S.Froido asmenybės teorijoje yra ryškūs subjektyvumo požymiai, jis neatmeta ir objektyvių faktorių poveikio.
B.F.Skineris savo požiūriu į organizmą, kaip į "uždarytą dėžę", rodo palankumą objektyvumo teorijai. Autorius įrodinėjo, kad žmogaus veikla gali būti aiškinama iš objektyvių santykių "stimulas – reakcija" pozicijų. Anot jo "dėžės" turinys neduoda atsakymo, todėl yra svarbu, kas patenka iš išorės ir kas po to seka. Emocijos ir apmąstymai, kuriuos patiria žmogus gaudamas tą objektyvų faktorių, nėra reikšmingi, aiškinant jo elgesį. Subjektyvi patirtis yra ne kas kita kaip tik žmogaus veiksmų priežastinių ryšių suvokimo nesusipratimų šaltinis. B.F.Skinerio bihevioristinė teorija rodė, kad atpažinimo procesai yra elgsenos procesai, t.y. tai ką daro žmonės. Taigi, objektyvumas yra vienas iš šio autoriaus asmenybės teorijos kriterijų.
A.Maslow egzistencinė "čia ir dabar" teorijos kryptis – įrodymas jo ištikimybės subjektyvumui, tačiau nesureikšmina jo kaip kiti autoriai. Jis teigia, kad subjektyvi žmogaus patirtis suteikia mokslui tikrų žinių apie žmogų, be tokios patirties nebūtų galima suprasti ir paaiškinti jų elgesio. Nors A.Maslow rėmėsi tuo, kad poreikių visuma būdinga visai žmoginai, tačiau jis tvirtino, kad žmogaus unikalumas tame, kaip jis išreiškia tuos poreikius. Jo manymu žodžių : savigarba, saviaktualizacija dalis "savi-" yra subjektyvumo šaknį turintys žodžiai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-14
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis4 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis8.43 KB
AutoriusVida
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybes psichologija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą