Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinės teisės vienodinimo, harmonizavimo tendencijos Europoje

Civilinės teisės vienodinimo, harmonizavimo tendencijos Europoje

  
 
 
1234567
Aprašymas

Lietuva ir teisės harmonizavimo tendencijos Europoje. Europos civilinės teisės kodifikacijos poreikis. Vidinės priežastys harmonizuoti Sąjungos šalių teisę. Sutarčių teisės harmonizacija. Lietuva ir teisės harmonizavimo tendencijos Europoje. Europos civilinės teisės kodifikacijos poreikis. Europos civilinės teisės sandara ir šaknys. Vidinės priežastys harmonizuoti Sąjungos šalių teisę.

Ištrauka

Lietuva ir teisės harmonizavimo tendencijos Europoje (pagal Kiršienė J., Pakalniškis V., Ruškytė R., Vitkevičius P., Civilinė teisė). LR strateginis tikslas- integracija į Europos ir transatlantines org- jas. Todėl Lietuvai reikia turėti tokią pat turtinių santykių reglamentavimo ir žmogaus teisių užtikrinimo garantijų sistemą, kokia yra Europos Sąjungoje ir jos valstybėse narėse bei kitose pasaulio valstybėse, su kuriomis jungiamasi į ekonominio bendradarbiavimo sąjungas. Tuo tikslu Lietuvai reikia įsitraukti į regioninį ir pasaulinį teisės harmonizavimo ir unifikavimo procesą.
Unifikavimas: ES teisės aktai visiškai pakeičia nacionalinės teisės aktus atitinkamose srityse (paprastai tai sritys, priskiriamos išimtinei bendrijų kompetencijai: žemės ūkis, konkurencijos politika ir kt.).
Harmonizavimas: ES lygiu sukuriamos vienodos teisinės prielaidos, kuriomis remiantis vyksta tolesnis reguliavimas nacionaliniu lygiu.
Europos civilinės teisės kodifikacijos poreikis (pagal Wolfgang Baumann, "Necessity of a European Contract Law"; www.era.int/www/gen/f_9405_file.pdf).
Nacionalinis tautų identitetas išlieka tik tęsiant kultūros tradicijas. Europos Sąjunga niekada nebūtų buvusi įmanoma be bendro Europos kultūrinio paveldo. Dėl didžiulės Romėnų civilinės teisės įtakos Europinis identitetas (paremtas Romos sutartimis) iki šiol atsispindi civilinėje Europos šalių teisėje. Artimi Europos šalių ryšiai gali būti palaikomi tik tęsiant bendras tradicijas, prie kurių galima priskirti ir vieningą pagrindinių teisės nuostatų suvokimą skirtingose šalyse. Nuo Romėnų teisės laikų iki šiol galioja sutarties laisvės, sutarties laikymosi ir nekeičiamumo (pacta sunt servanda) principai.
Augant JAV vaidmeniui pasaulyje, Europos teisinės sistemos vis labiau pasiduoda amerikietiškai fundamentaliųjų vertybių sampratai. Teisininkų korporacijos vykdo didelio masto amerikietiškos teisės "eksportą" po visą pasaulį. Amerikos teisės paplitimas suteikia JAV kompanijoms akivaizdžių privalumų tarptautinėje konkurencinėje kovoje. Dėl to Europa pamažu praranda savo šimtmečiais puoselėtas vertybes.
Taigi (1) poreikis tęsti ilgaamžes Europos tradicijas, (2) puoselėti europinį identitetą per bendrąsias vertybes ir (3) sudaryti atsvarą JAV vykdomai Europos teisinių sistemų amerikanizacijai perša Europos civilinės teisės kodifikacijos idėją. Tai pabrėžtų Europos kultūrinį nepriklausomumą, padėtų vystytis savarankiškai jos rinkai ir stiprintų pačią Europos Sąjungą kaip politinę ir ekonominę atsvarą pasaulio politinėje arenoje.
Europoje vyrauja daugmaž vieninga civilinės teisės samprata: ją sudaro šeimos teisė, paveldėjimo teisė, daiktinė (siaurinama kaip nuosavybės) teisė ir prievolių teisė (dalijama į sutarčių, deliktų ir žalos atlyginimo teisę).
Vidinės priežastys harmonizuoti Sąjungos šalių teisę (pagal http://europa.eu.int/comm/justice_home/fsj/civil/fsj_civil_intro_en.htm)
Europos lyderiai pripažįsta porekį spręsti problemas, kurios kartais daro teismines ir administracines ES narių sistemas sudėtingas ir prieštaraujančias viena kitai. Siekdami suteikti piliečiams ir kompanijoms galimybę vienodai ginti savo teises visoje ES, Europos lyderiai nustatė tris veiksmų prioritetus: geresnis teismų prieinamumas, visuotinis teismų sprendimų pripažinimas ir procedūrinės teisės vienodinimas.
(pagal http://www.ejcl.org/61/editor61.html)
Laisvo prekių, paslaugų ir asmenų judėjimo principas paskatino ne tik pačių Europos piliečių, bet ir komercinės veiklos mobilumą. Taigi pagrindinis bendradarbiavimo civilinės teisės srityje tikslas yra glaudinti autoritetingų šalių narių institucijų ryšius, taip lengvinant asmenų ir komercinių sandėrių judėjimą ES. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-21
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis10.98 KB
AutoriusAlvyda
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civilines teises vienodinimo harmonizavimo tendencijos Europoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą