Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinės teisės sistemos

Civilinės teisės sistemos

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Civilinės teisės sistemos sąvoka. Civilinės teisės sistema – struktūrinė analizė. Civilinės teisės sistema civilinės ir bendrosios teisės šeimose. Kapitalistinių šalių civilinės ir prekybos teisės sistemų vystymosi raida. Išvados.

Ištrauka

Pradėdami nagrinėti civilinės teisės sistemą, pirmiausia turėtume apsibrėžti, kas tai yra sistema bei teisės sistema. Kaip rašo prof. P. Vitkevičius: "sistema - tai sandara, junginys, skirtingų reiškinių sąsaja, išskirianti juos iš aplinkos kaip vientisą santykinai savarankišką darinį. Ji apima savo komponentus (posistemes, dalis, elementus) ir tų komponentų tarpusavio ryšius bei santykius". Teisės sistema – tai teisės normų visumos egzistavimo ir veikimo būdas, kur visos teisės normos suorganizuotos į teisės institutus, pošakius, šakas, susijusios tarpusavio priklausomybe ir veikia garantuodamos viena kitos veiksmingumą. Kadangi pagrindinis civilinio teisinio reguliavimo dalykas, objektas yra turtiniai santykiai, kurie atsiranda dėl turto. Jų objektas yra turtas. Į turtinių teisių sampratą įeina turto valdymas, naudojimasis juo ir disponavimas.
Taigi, apjungę sistemos, teisės sistemos apibrėžimus su civilinio teisinio reguliavimo dalyku, gauname, kad civilinės teisės sistema – tai reguliuojančių turtinius ir asmeninius neturtinius santykius teisės normų visuma, kur jos suorganizuotos į institutus, pošakius bei šakas, susijusios tarpusavio priklausomybe ir veikia garantuodamos viena kitos veiksmingumą.

Pasaulyje egzistuoja daugybė nacionalinių teisinių sistemų. Tačiau įmanoma įžvelgti kelis net keliolika tam tikrų panašumų. Panašumai, kuriuos nulemia istorinės, ekonominės, kultūrinės, religinės, politinės ar kitokios priežastys, leidžia išskirti kelias giminingas teisės šeimas. Remiantis įvairiais klasifikavimo kriterijais, lyginamosios teisės teorijoje yra pareikšta įvairių nuomonių apie konkrečios nacionalinės teisės sistemos priklausymą vienai ar kitai teisės šeimai ar grupei. Todėl natūralu, kad literatūroje pateikiamas skirtingas pagrindinių pasaulio teisinių sistemų grupių skaičius. Pavyzdžiui, įžymus lyginamosios teisės specialistas R. David pasaulio teisines sistemas skirsto į romanų – germanų teisės šeimą, anglų – amerikiečių teisės šeimą, socialistinė teisės šeimą, ir teisės šeimas, grindžiamas religijos ar tradicijų panašumu. Kiti autoriai skiria romanų, germanų, anglų – amerikiečių, šiaurės, socialistinę, Tolimųjų Rytų, islamo ir indusų teisės šeimas (grupes). Nė viena pateiktųjų klasifikavimo sistemų nėra absoliučiai tobula: visos jos turi savo trūkumų ir pranašumų.

Sąvoka "civilinė teisė" dažnai vartojama kaip privatinės teisės sinonimas. Tai siejama jau su Senovės Romos teisei žinomu teisės skirstymu į privatinę, arba civilinę, teisę (jus civilis) ir viešąją teisę (jus publicum). Senovės Romos teisininkų nuomone, civilinė teisė gina visos valstybės interesus. Iš esmės tas pats teisės skirstymo į privatinę ir viešąją teisę kriterijus naudojamas ir šiuolaikinėje teisės doktrinoje, papildomai nurodant, jog viešoji teisė reguliuoja santykius, pagrįstus subordinacijos principu. Tuo tarpu privatinė teisė panaudodama dispozityvinį teisinio reguliavimo metodą, reguliuoja santykius tarp privačių narių, t.y. santykius, kurie grindžiame ne subordinacijos, o lygybės principais. Privačios teisės šakomis laikoma civilinė, šeimos, prekybos ir kitos šakos. Tačiau teisės skirstymas į viešąją ir privatinę nėra vienodai reikšmingas visose valstybėse. Ypač ryškus šis skirstymas kontinentinės teisės sistemos valstybėse. Pavyzdžiui, Prancūzijoje ginčai, kylantis iš viešosios teisės reguliuojamų santykių, nagrinėjami specialiuose - administraciniuose teismuose – teismuose; kitaip reguliuojami santykiai, susiję su darbu valstybės institucijose (valstybinė tarnyba), ir darbo santykiai, susiklostantys tarp privačių asmenų ; skirtingos taisyklės taikomos tais atvejais, kai sutartį sudaro valstybė ar jos institucija su privačiu asmeniu, kitokia privačių ir viešųjų asmenų turtinė atsakomybė ir panašiai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis12.8 KB
Autoriusriburzi
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civilines teises sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą