Nuo tada, kai ėmėme atvirai kalbėti apie narkotikus ir jų keliamą pavojų, paskelbėme jiems karą.Norime visuomenės, kurioje nebūtų narkotikus vartojančių asmenų, kartu ir vartojimo keliamų problemų- nusikaltimų savižudybių, mirčių.Kova vyksta visais frontais- naikinami nelegalūs fabrikėliai ir laboratorijos, gaudomi ir baudžiami prekeiviai, gydomi ir izoliuojami narkomanai.O kokie šios kovos rezultatai?Deja, kaip rodo statistikos duomenys, narkotikų vartojimas plinta, juos vartoti ima vis jaunesni asmenys.
Lygiai su tokia pačia problema susidūriau ir aš- mano draugas vartoja narkotikus.Net neįsivaizdavau, kad narkotikai taip gali pakeisti mūsų santykius.Anksčiau mes puikiai sutardavome, kartu leisdavome laiką, domėjomės įvairiais dalykais, juokėmės, svajojome apie ateitį, o dabar viskas tarsi kažkur dingo...Nebėra nei juoko, apart kažkokio nenatūralaus, apkvaitusio, nei linksmų akių, nei svajonių, nei pomėgių...nieko...
Net nežinau, kada Tomas pradėjo svaigintis.Kiek laiko tai jau tęsiasi?Iš pradžių lyg ir nieko nepastebėjau.Matydavau, kad jis dažnai būdavo apsvaigęs, akys paraudusios, kartais imdavo nei iš šio nei iš to juoktis, o kartais pratrūkdavo pykčiu, dažnai keisdavosi nuotaika.Mūsų santykiai visai pakriko.Klausdavau jo, kas yra, bet sulaukdavau vieno ir to paties atsakymo "Nieko.Viskas gerai.Atstok.Aš tiesiog pavargęs " ir pan.Iš pradžių tuo tikėjau, nors giliai širdy jaučiau, kad kažkas yra ne taip.
Tačiau kai iš namų ėmė dingti įvairūs daiktai, kai draugai ėmė skųstis, kad Tomas vis skolinasi pinigų nežinia kam ir jų negrąžina, kad jis nenori užsiimti niekuo, ką seniau taip mėgdavo, kad vaikšto kažkoks apkvaitęs, keistai elgiasi, praleidinėja paskaitas universitete, susirado naujų neaiškių draugų ir pan. jau rimtai sunerimau.
Ir štai kažkas paklausė, rodos, paprasčiausio klausimo: "O gal jis vartoja narkotikus?"
Mane tarsi žaibas trenkė.Ir kaip aš to nesupratau anksčiau?Paraudusios akys, nemiga, nesugebėjimas susikaupti, nervingumas, haliucinacijos, nuotaikų kaita, juoko priepuoliai, pyktis, bloga savijauta, melas, vagystės- juk tai visi narkotikų vartojimo požymiai.
Nenorėjau tuo tikėti.Bandžiau su Tomu apie tai pasikalbėti, bet jis viską neigė, įtikinėjo, kad nevartoja jokių narkotikų, bet kai vieną dieną jo švarko kišenėje radau kruopščiai į polietileninį maišelį suvyniotas tabletes su prilipintu užrašu "Ecstasy", abejonių neliko....Jis narkomanas...
Visas mano pasaulis tarsi sugriuvo.Supratau, kad tai rimta problema ir kad Tomui reikia pagalbos.Juk jam dar tik dvidešimt metų ir visas gyvenimas prieš akis, bet narkotikai gali jį sugriauti...
Problemos nagrinėjimas
Narkotikai - būdas išgyventi šiuolaikiniame pasaulyje
Taip, tai problema, o norint spręsti problemą, pirmiausiai reikia ją suprasti-kas tie narkotikai, kaip jie veikia, kodėl žmonės juos vartoja ir pan.
Gyvenimas šiuolaikiniame pasaulyje vis sudėtingąja- spartėja jo tempai, didėja susvetimėjimas, individualizmas.Žmogus patiria vis daugiau stresų, įtampos, nerimo.To išvada - įvairūs psichikos sveikatos sutrikimai, depresija, savižudybės.Nors esama naujų technologijų, lengvinančių žmogaus buitį, darbą, bendravimą, tebėra stiprus poreikis atsipalaiduoti, atgauti jėgas, užsimiršti.tačiau kaip?
Vienas iš būdų- narkotinių medžiagų vartojimas.Šios medžiagos gali palengvinti žmogaus kančias, padėti užsimiršti.
Narkotikų rūšys ir poveikis
Narkotinės medžiagos- tai gamtinės ir sintetinės medžiagos, kurios dėl kenksmingumo poveikio jomis piktnaudžiaujantiems žmonėms sukelia sunkų sveikatos sutrikimą, pasireiškiantį psichine ir fizine priklausomybe.Kad medžiaga būtų pripažinta narkotiku, ji turi atitikti tris kriterijus:
1. medicininį - medžiaga psichiškai veikia centrinę nervų sistemą;
2. socialinį - plačiai paplitęs nemedicininis šios medžiagos vartojimas;
3. juridinį - medžiaga pripažinta narkotiku ir įtraukta į narkotinių medžiagų sąrašą (šių medžiagų neteisėta gamyba, įgijimas, laikymas ar realizavimas yra įstatymo draudžiami).
Iš šio apibrėžimo galima suprasti, kad narkotinių medžiagų sąrašas nėra pastovus.Jis gali būti papildomas, koreguojamas atsižvelgiant į tai, kokios medžiagos yra vartojamos svaiginimosi tikslais.
Tarptautinėje ligų klasifikacijoje pateikiamas psichoaktyviųjų medžiagų, nuo kurių apsvaigstama ir kurios gali sukelti psichologinę ar fizinę priklausomybę, sąrašas:
1. Alkoholis;
2. Opiatai (morfijus, heroinas, kodeinas ir kt.);
3. Kanabinoidai (kanapės, marihuana, hašišas ir kt.);
4. Raminamieji ir migdomieji vaistai;
5. Kokainas;
6. Stimuliatoriai (amfetaminai, efedronas, kofeinas ir kt.);
7. Haliucinogenai (LSD, ecstasy, ketaminas, meskalinas ir kt.);
8. Tabakas;
9. Lakiosios medžiagos (klijai, tirpikliai, acetonas ir kt.) ...