Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Priklausomybė. Asmenybę žlugdančios priklausomybės

Priklausomybė. Asmenybę žlugdančios priklausomybės

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Priklausomybė. Alkoholizmas. Alkoholizmas, priklausomybės nuo alkoholio simptomai. Alkoholio poveikis žmogui. Pagalba alkoholį vartojantiems žmonėms. Narkomanija. Narkotikai ir jų vartojimo simptomai. Narkotikų vartojimo priežastys. Narkotikų vartojimo būdai. Narkotikų vartojimo pasekmės. Pagalba narkotikus vartojančiam žmogui. Priklausomybė nuo nikotino. Nikotinas, jo vartojimo pasekmės. Pagalba bandantiems mesti rūkyti. Išvados.

Ištrauka

Jau senų senovėje buvo žinoma tokia liga kaip priklausomybė. Nors tuomet ji nebuvo labai rimtai vertinama gydytojų – tiesiog žmogus buvo laikomas alkoholiku ar narkomanu. Daugelis žmonių ir šiais laikais taip pat mano. O ištikrųjų tai yra labai didelė problema, kuri žaloja ne tik patį žmogų, bet ir jo artimuosius bei pačią visuomenę. Moksliškai nustatyta jog tai yra sunki psichikos liga, neleidžianti atsisakyti žalingo sveikatai įpročio. Dažniausiai mes priklausomybę vertiname kaip narkotikų, alkoholio ar nikotino vartojimą, bet į priklausomybės sąvoką įeina ir kita reikšmė. Tai azartiniai lošimai, priklausomybė nuo interneto, priklausomybė nuo darbo ir t.t.
Mano tikslas yra išsiaiškinti priklausomybės nuo vartojamų medžiagų (narkotikų, alkoholio, nikotino) pasekmes, poveikį organizmui, tos priklausomybės simptomus, kurie padėtų išvengti ar artimųjų patekimą į tokią situaciją, kai žmogus nebegali pats savęs kontroliuoti.
Kitas tikslas parodyti aplinkiniams žmonėms ir juos įtikinti, kad žmonės, kurie neįstengia kontroliuoti suvartojamo nikotino, alkoholio ar narkotikų kiekio, nėra vien tik alkoholikai ar narkomanai. Kartu tai yra ir ligoniai, kurie su mūsų pagalba gali išgyti ar bent jau ilgesniam laikui atsisakyti svaigalų.
Tikiuosi, kad ši medžiaga padės suprasti šių žmonių likimą jų būseną, ir kaip jie kenkia sau ir kitiems.

PSO priklausomybę apibrėžia taip: "Periodiško ar chroniško centrinės nervų sistemos apnuodijimo vaistais būsena, kuri sukelia psichinę, ar fizinę priklausomybę ir taip žaloja individą, o per jį ir visuomenę".
Žodis "priklausomybė" reiškia, kad žmoguje slypi slaptas noras būti priklausomu, turėti ryšį. Tokį lemtingą žmogaus siekį galima paaiškinti taip: žmogus yra pasaulio dalis (apie tai neretai girdime), todėl kažkokiu būdu išskyrus ar pažeidus jo santykį su pasauliu, jis pajunta slystant pagrindą, ant kurio stovi. Toks žmogus jaučia vienišumą, baimę, nepasitikėjimą ir ieško išeities iš tokios būsenos. Pavyzdžiui, auga vaikas šeimoje, kuris neturi su kuo bendrauti. Tėvai rūpinasi tik materialiąja vaiko aprūpinimo puse - daiktais, žaislais, stengiasi skaniau pamaitinti, nenuvarginti darbais, bet pamiršta, kad vaikui labai reikia bendravimo. Nauji žaislai, TV laidos veikia emocijas, bet neplečia vaiko akiračio, neteikia reikiamos mažo žmogučio ugdymui informacijos. Augančiam besiformuojančiam žmogui reikalinga ugdyti pajautimą, kad jis, būdamas dalimi pasaulio, kuriame gyvena, yra neįkainojama vertybė, vienintelis, nepakartojamas, apdovanotas neišsemiamomis galimybėmis kurti tiek save pati, tiek jį supanti pasaulį.
Priklausomybė vystosi, tuo tarpu asmuo nuo pasaulio, kurio dalimi jis yra, izoliuojasi ir nesivysto. Gali būti kad ir suaugęs žmogus, kuris prarado ryšį su kolektyvu, ar pergyveno artimo žmogaus mirtį, prisiriša prie kvaišalų ar TV. Toks žmogus nebuvo brandi asmenybė, nejautė visuotinių rysių, jį palaikė tik fizinis kontaktas su atskirais žmonėmis. Tvirtą dvasinių ryšių nebuvimas veda į patologijas.
Toks suaugęs žmogus gal ir nevartos kvaišalų, gal lankysis pas gydytojus, gers raminančius vaistus. Iki pirmos taurelės ar ekstazi tabletės būna nueitas netrumpas būsimos priklausomybės kelias. Todėl labai svarbu šiai blogybei užbėgti už akių dar tada, kai iki taurelės toloka, "Lenk medį, kol jaunas",- sako liaudies patarlė.
Tiek mokslininkai, tiek praktikai, dirbantys priklausomybės ligų srityje, pripažįsta, kad sunku apibrėžti, kas yra priklausomybė. Kokį kiekį medžiagos ir kaip dažnai žmogus turi vartoti, kokia žala jo fizinei ir psichinei sveikatai turi būti padaryta, kad jau laikytume jį priklausomu? Juk yra terminai "vartojimas" ir "piktnaudžiavimas". Ar gali būti vartojimas be priklausomybės? Kuo skiriasi vartojimas nuo piktnaudžiavimo? Apibrėžti priklausomybę labai svarbu, kad žmogus laiku galėtų gauti būtiną pagalbą ir gydymą.
Papraščiausia schema, kurios laikantis galima nustatyti priklausomybę, yra TTK (anglų kalba tai 3 C: Craving, Continued involvement, Lost of Control): Troškimas; Tęsimas, neatsižvelgiant į neigiamas socialines, psichologines, medicinines pasekmes; Kontrolės praradimas. Remiantis šia schema, padaryti priklausomybės sindromo aprašai, pateikiami ligų klasifikacijoje.
Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK-10) rašoma, kad priklausomybės sindromas - tai fiziologinių ir kognityvinių reiškinių kompleksas, kai medžiagos arba medžiagų klasės vartojimas individui yra daug svarbesnis nei kitoks elgesys, anksčiau labai vertintas. Svarbiausias priklauso-mybės sindromo požymis yra troškimas (dažnai stiprus, kartais nenugalimas) vartoti psichoaktyviąsias medžiagas, alkoholį arba tabaką.
Tiksli priklausomybės diagnozė turėtų būti nustatoma tik tada, jei trys arba daugiau iš žemiau nurodytų požymių buvo patirti arba konstatuoti kuriuo nors laiku per praėjusius metus:
1. Stiprus troškimas arba kompulsyvus noras vartoti medžiagą.
2. Sunku valdyti elgesį, t. y. vartojimo pradžią, pabaigą arba vartojimo intensyvumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-18
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis45.95 KB
Autoriusindre
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Priklausomybe. Asmenybe zlugdancios priklausomybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą