Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Sokratas ir jo filosofija: žinau, kad nieko nežinau

Sokratas ir jo filosofija: žinau, kad nieko nežinau

  
 
 
123456789
Aprašymas

Sokrato mokiniai. Liudijimai apie Sokratą. Sokrato gyvenimo kelias. Atėnai. Sokrato kaltinimas bedievyste ir jaunimo tvirkinimu. Sokrato mirtis. Sokrato asmenybės bruožai. Sokrato išvaizda. Sokrato filosofijos metmenys: Etika; Metodologija. Sokrato teologija.

Ištrauka

Tarp filosofų, sugebėjusių gyventi adekvačiai savo mokslui, pirmiausia minėtinas Sokratas. Šiuo požiūriu jo gyvenimas laikomas išminčiaus idealu, o jo mokslas – filosofijos atskaitos tašku.
Apie Sokratą per pustrečio tūkstančio metų prirašyta daugybė knygų, tačiau autentiškų paties Sokrato raštų iki šiolei nebuvo išleista ir, matyt, niekados nebus. Kol kas nėra žinoma jokių liudijimų, kad Sokratas ką nors būtų parašęs. Vienu balsu visi teigia, jog Sokratas savo mokslą skelbęs žodžiu. Tačiau tai nesutrukdė jam tapti vienu žymiausių visų laikų filosofų.
Sokrato vardą ir asmenybę filosofijos istorijoje išgarsino jo mokiniai savo liudijimais ir atsiminimais. O mokinių per savo gyvenimą jis turėjo daug iš įvairių visuomenės sluoksnių. Tad suprantamą, kad ir liudijimai apie Sokratą yra prieštaringi, nevienodai vertinantys šio filosofo gyvenimą ir mokslą. Pagrindiniai išsamiausi šaltiniai, kuriais remiasi restauruojant Sokrato filosofiją, yra jo mokinių Ksenofonto (apie 445-355 m.pr.Kr.) ir Platono (428/427-348/347 m.pr.Kr.) raštai. Vėlesnių antikos autorių (Aristotelio, Aristokseno, jono Chijiečio, Diogeno Laertiečio ir kt.) liudijimai apie Sokratą yra gana fragmentiški.
Platono raštuose Sokratas vaizduojamas kaip išmintingiausias pašnekovas, teisingiausiai vertinantis kitų žmonių požiūrius, įvairiausius filosofinius klausimus bei pasaulio reiškinius. Platono Sokratas – gerokai idealizuota asmenybė. Sunku nustatyti, kur pateikiamas Sokrato požiūris, o kur dėstoma autentiška Platono nuomonė, - visi nuopelnai, idėjos ir vertinimai priskiriami Sokratui.
Ksenofontas apie Sokratą kalba kaip istorikas, teikiantis pirmenybę konkrečių faktų fiksavimui. Jis stengiasi objektyviai nušviesti Sokrato gyvenimo kelią ir jo mokslą. Todėl, skelbiami Ksenofonto "Atsiminimus apie Sokratą", siekiame reprezentuoti ne Ksenofonto kūrybą, o Sokratą kaip žmogų ir filosofą. Tad ir šios knygos įvardinis straipsnis ne apie Ksenofontą, bet apie Sokratą.
Sokrato gyvenimo kelias. Sokratas gimė (469 m.pr.Kr.) Alopkėje (netoli Atėnų) akmenskaldžio Sofronisko ir pribuvėjos Fainaretės šeimoje. Jis buvo antras sūnus (vyresnysis jo brolis Patroklas buvo gimęs iš pirmosios fainaretės santuokos). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-06-21
DalykasSenovės filosofijos konspektas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasKonspektai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis23.23 KB
AutoriusTadas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sokratas ir jo filosofija zinau kad nieko nezinau [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą