Išplėstinė paieška
 
 
 

Sokratas (3)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Etinės Sokrato pažiūros. Sokrato mirtis. Sokrato įsitikinimai ir jų pritaikymas realiame gyvenime. Išvados.

Ištrauka

Sokratas gimė 77-osios olimpiados metais (469 m. p. Kr.) Alopekėje (netoli Atėnų) akmenskaldžio Sofronisko šeimoje. Jis buvo antras sūnus. Pagal tuometinį paprotį gimus sūnui tėvas kreipėsi į orakulą patarimo, kaip jį auklėti. Atsakymas buvo toks: tegu jis daro tai, kas jam šauna į galvą, o tėvai neturėtų trukdyti laisvai skleistis sūnaus polinkiams ir potraukiams, nes jis tūrįs savyje vidinį vadovą visam gyvenimui, kuris pranokstąs geriausius mokytojus ir auklėtojus (tai, ką vėliau Sokratas vadino daimonion).
Buvo filosofuojama ir iki Sokrato gimimo, tačiau visi filosofai gyvavę anksčiau nei Sokratas buvo vadinami "ikisokratikais". Pasakojama, kad Sokrato motina buvusi pribuvėja ir Sokratas savo paties veiklą lyginęs su pribuvėjos darbu. Ne pati pribuvėja gimdo vaiką. Ji tik prižiūri ir padeda gimdyti. Taip ir Sokratas savo užduotimi laikė padėti žmonėms "pagimdyti" teisingą supratimą. Nes tikrasis pažinimas turi kilti iš kiekvieno žmogaus vidaus. Jo negali primesti kiti. Tik pažinimas, kylantis iš vidaus, yra tikrasis "supratimas". Atėnuose didžiausias dėmesys buvo skirtas žmogui ir žmogaus vietai visuomenėje. Žinome, kad gimė Atėnuose ir didžiąja savo gyvenimo dalį praleido gatvėse ir turgaus aikštėse, kur kalbėdavosi su sutiktais žmonėmis. Anot Sokrato, kaimo medžiai nieko negalį jo išmokyti. Kitais kartais jis daugeliui valandų paskęsdavo mintyse.
Sokratas buvo sofistų amžininkas. Jį , kaip ir sofistus, labiau domino žmogus ir žmogaus gyvenimas nei naturfilosofijos problemos. Vienas Romėnų filosofas, Ciceronas, po keleta šimtų metų pasakė, kad Sokratas pašaukęs filosofiją iš dangaus į Žemę ir apgyvendinęs ją miestuose, atvedęs į namus ir privertęs žmones mąstyti apie gyvenimą ir papročius, apie gėrį ir blogį. Tačiau tarp Sokrato ir sofistų buvo vienas esminis skirtumas. Jis nelaikė savęs sofistu, t. y. mokytu ar išmintingu žmogumi. Todėl, priešingai nei sofistai, Sokratas neėmė pinigų už savo pamokas. Ne, Sokratas vadino save "filosofu" tikrąja šio žodžio prasme. "Filosofas" iš tiesų yra tas, kuris siekia išminties. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-03
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis13.88 KB
Autoriusreda
Viso autoriaus darbų8 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. Šimaitis
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasHumanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sokratas (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc. Šimaitis
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą