Išplėstinė paieška
 
 
 

Depresija (9)

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įvadas. Kuo pasireiškia depresija? Psichiniai simptomai. Vegatatyviniai fiziniai simptomai. Pagrindiniai depresijos požymiai. Depresijų rūšys. Somatogeninė depresija. Endogeninė depresija. Psichogeninė depresija. Vaikų ir paauglių depresijos. Senatvinė depresija. "Moteriškos" depresijos formos. Pogimdyminė depresija. Priešmenstruacinis sindromas (PMS). Klimakterinio periodo depresijos. Sezoninė depresija. Maniakinė depresija. Ligos eiga. Išvados.

Ištrauka

Nuotaikų kaita yra neatskiriama žmogaus gyvenimo dalis. Atsižvelgiant į išorines aplinkybes ir tarpusavio santykius, mes būname patenkinti, laimingi, pasitikintys savimi arba liūdni, išsigandę, nedrąsūs ir sutrikę. Būna dienų, kai viskas nesiseka, jautiesi nusiminęs, liūdnas ir netekęs vilties. Apie ligą medikai pradeda kalbėti tik tuomet, kai tokia būsena, kitaip tariant, depresija, būna itin stipri ir ilgai trunka, todėl žmogui tampa kankinama našta.
Depresija – šis žodis kilęs iš lotyniško "deprimere" ir reiškia "prislėgtumas", "nusiminimas", taip pat jis gali būti apibūdinimas kaip "liūdesys" arba "liūdna nuotaika". Pirmą kartą liga, kurią mes šiandien vadiname depresija, paminėta V a. pr. Kr. Ji buvo pavadinta melancholija ir pirmame šimtmetyje po Kr. aprašyta su visais ir šiandien jai būdingais simptomais. Prislėgtą nuotaiką, pasireiškiančią kaip melancholija ir veikiančią žmogaus psichinę ir fizinę savijautą, jau nuo antikos laikų aprašė poetai, rašytojai, gydytojai ir filosofai. Depresija – tai nuotaikos sutrikimas, kuriam būdinga liguistai prislėgta, liūdna nuotaika, sulėtėjęs mąstymas, energijos stoka, prislopinti judesiai ir kalba. Greta šių pagrindinių depresijos požymių, dažnai pasireiškia ir savęs nuvertinimo, kaltumo idėjos. Depresija yra plačiai paplitęs sutrikimas, nurodoma, kad net 10 procentų visų gyventojų patiria ilgiau ar trumpiau trunkančias depresines būsenas, dažniau sutrikimas pasitaiko moterims.
Peršasi įtarimas, jog dažniau pasitaikanti depresija yra miestietiško gyvenimo būdo pasekmė, tačiau depresija nėra tik mūsų laikmečiui būdingas reiškinys – ji buvo ir yra visose kultūrose bei visose visuomenėse.
Depresija nėra neišvengiamas likimas ir tikrai neturėtų tapti tabu. Šiuolaikiniai gydymo metodai depresijas prilygina "visiškai normaliomis ligomis", kurias galima įveikti arba atitinkamai integruoti į gyvenimą. Pirmas ir svarbiausias žingsnis žengiant iš depresijos tamsos į dienos šviesą yra atpažinti ligą priimti pagalbą.
Kuo pasireiškia depresija?
Jeigu gydytojai, psichologai, psichiatrai ir psichoterapeutai kalba apie depresiją, galvoje turima įvairių formų, simptomų ir eigų ligą.
Remiantis šiuolaikinių specialistų vertinimu, "depresinis spektras" apima įvairius negalavimus nuo "užplaukimi" iki iš tiesų sunkios depresijos formos. Šiame spektre telpa visa būsenų gama: bloga nuotaika, savižudybės įsivaizdavimas ar net savižudybė. Priešingai nei tipiška liga, kurią galima išsamiai diagnozuoti, depresijącapibūdinama daugelio skirtingų simptomų grupė.
Apibūdinant ligą sutampa nemaža skirtingų ligų požymių, todėl specialistai kalba spe depresinį sindromą. Sindromas apima tiek psichinius, tiek vegetatyvinius fizinius simptomus.
Psichiniai simptomai
Dažniausiai pasitaikantys psichiniai sindromai:
Niūrumas – nesugebėjimas džiaugtis depresija sergančio žmogaus neapledžia savaites ir mėnesius. Šis nesugebėjimas visiškai užvaldo ligonį. Normali įprasta kasdienė veikla, pavyzdžiui, valgymas, hobis, namų ruoša ir darbas, tampa nepakeliama našta. Depresijos apimti žmonės niekuo nesimėgauja, jų niekas negali pralinksminti. Kai kurie iš pradžių bando per prievartą "išspausti" džiaugsmą. Jų elgesiui būdingas susijaudinimas, linskmumas, nerimastingumas ir įvairus veiklumas. Kartais nelinksmą nuotaiką bandoma pakelti vartojant alkoholį ar narkotikus. Tokie savigydos metodai gali tik dar labiau apkartinti gyvenimą ir susilpninti pasitikėjimą savimi. Kartą vienas žymus psichiatras depresiją taikliai apibūdino kaip "be" ligą: žmonės jaučiais beviltiškai, bedvasiai, bedžaigsmiai ir, kas blogiausia, bejausmiai. Pradingsta net atsiminimai apie malonius jausmus.
Liūdesys – pagrindinis depresijos simptomas yra liūdesys. Dažnai kaip perkūnas iš giedro dangaus ligonį apima prislėgtumas ir nusiminimas. Dėl šeimos nariams ir draugams visiškai nesuprantamų priežasčių ligonis kenčia ir jo nebepaguodžia švelnūs žodžiai ir padrąsinimai. Kartais liūdesys pasireiškia isterišku verkimu arba, priešingai, nesugebėjimu verkti.
Neryžtingumas, bailumas – Paciento požiūris labai vienpusiškas ir negatyvus, viskas atrodo juoda, jis visiškai atsiduoda likimui ir nemato prasmės imtis kokios nors veiklos. Buvę optimistiški ir savimi pasitikintys žmonės, apimti depresijos, tampa pesimistais ir netenka drąsos.
Išglebimas – sergant sunkia depresijos forma pradingsta bet kokia paskata veikti ir nebėra jegų atlikti nes kasdienių darbų. Žmogui būna sunku nusiprausti ir apsirengti, nekalbant apie susikaupusius buities darbus. Išglebimo jausmas primena važiavimą automobiliu įjungus rankinį stabdį ir šis slopinimo fenomenas vienodai pasireiškia tiek fizinėje tiek psichinėje veikloje, blogiausiu atveju jis virsta apatija.
Vidinis nerimas – depresijos kamuojamam žmogui kartais būdingi visiški priešingi išglebimui požymiai. Tokiu atveju specialistai kalba apie "sujaudinimo" depresiją. Baikštus ir pernelyg sujaudintas, vidinio nerimo kankinamas žmogus nesugeba atlikti kasdienių darbų. Pacientai tokią būseną apibūdina kaip nepakeliamą įtampą, kurios žmogus staiga gali neišlaikyti (jausmą galima palyginti su greitpuodžiu be apsauginio vožtuvo). Aplinkiniams toks žmogus gali tapti našta.
Laiko jausmo praradimas – viena itin svarbi depresijos savyvė yra ta, kad sergančiajam laikas slenka ypač lėtai. Normalus laiko pojūtis pradingsta, karu su juo ir viltis, kad tokia nepakeliama ir slegianti depresyvi būsena bei neviltis kada nors baigsis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-11-04
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis24 KB
AutoriusNesvarbu
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasJuodraitis
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Depresija (9) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Juodraitis
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą