Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Konstitucinis teisėjų statusas

Konstitucinis teisėjų statusas

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas: išanalizuoti teisėjų konstitucinį statusą Lietuvos Respublikoje, išsiaiškinti jiems suteiktus ypatingus įgaliojimus, aptarti aktualias temas. Teismų veiklos konstituciniai principai. Teisingumą vykdo tik teismas. Teisėjų nepriklausomumas ir jų veiklos teisėtumas. Konstitucijos viršenybės principas. Teisė į teisminę gynybą. Lygybė įstatymui ir teismui. Teismo proceso viešumo principas. Teismo proceso kalbos principas. Galimybė apskųsti ir peržiūrėti teismo sprendimą. Teismų savivalda. Visuotinis teisėjų susirinkimas. Teisėjų taryba. Teisėjų etikos ir drausmės komisija. Teisėjų garbės teismas. Teisėjai ir jų statusas. Įstrigusi teismų reforma. Išvados. Die Zusammenfassung.

Ištrauka

Būčiau pats laimingiausias iš visų mirtingųjų, jeigu galėčiau padaryti taip, kad tie, kurie mums įsakinėja, įgytų kuo daugiau žinių apie jiems leistinas galias, o tie, kurie paklūsta, nejaustų diskomforto dėl to, kad turi paklusti.
Šie, prieš 260 metų paskelbti vieno žymiausių visų laikų mąstytojo ir švietėjo Šarlio Monteskjė žodžiai yra aktualūs ir šiandieną. Jie byloja apie valdžią, kuri gerbia žmogaus teises ir laisves. Apie atvirą pilietinę visuomenę, apie demokratinę valstybę. Šarlis Monteskjė suformulavo valdžių pasidalijimo principą. Pagal šį principą, atsižvelgiant į valstybės vykdomas funkcijas – leisti įstatymus, juos vykdyti ir spręsti ginčus – valdžią paskirstoma trims skirtingoms institucijoms. Skirtingoms valdžios institucijoms pavestos skirtingos valstybės funkcijos, neleidžiama vykdyti kitos institucijos funkcijų. Pagal tradicinę valdžių pasidalijimo sampratą įstatymus leidžia valstybės parlamentas, įstatymus įgyvendina vyriausybė, teisingumą vykdo teismai. Visos trys valdžios institucijos savarankiškos, nepriklausomos, kontroliuoja ir riboja viena kitos galias.
Mūsų Konstitucija deklaruoja: Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas. Taigi Lietuvoje taip pat įtvirtintas valdžių padalijimo principas, darbe bandysime atskleisti teismų ir teisėjų svarbą demokratinėje valstybėje. Jų indėlį į santarvės įgyvendinimą, bei teisingumo vykdymą.
Šio darbo tema- Konstitucinis teisėjų statusas. Visas dėmesys koncentruojasi ties teisėjais, jų padėtimi valstybėje, visuomenėje. Aptariamos teisėjų pareigos, įgaliojimai, pagrindiniai veiklos principai, didelis dėmesys skiriamas teisėjų savivaldos institucijoms, kurios užtikrina jų išskirtinę padėtį Lietuvos Respublikos valdžių sistemoje, kalbama apie šių dienų aktualijas ir problemas. Darbo aktualumą galime pagrįsti iškilusių ginčų, konfliktų sprendimo būtinybe ne smurtu, brutalia jėga, o pasinaudojant teismais, kaip nepriklausomais, nešališkais, objektyviais tarpininkais tarp asmenų, negalinčių ginčo išspręsi kitaip. Būtina paminėti teisėjų atsakomybę, nes spręsdami bylas jie vienaip ar kitaip paliečia asmenų gyvenimus, gali juos pakeisti visiškai kita linkme. Dėl to teisėjai turi būti suinteresuoti laikytis Konstitucijoje ir įstatymuose numatytų principų, procesinių reikalavimų, vadovautis teisingumo, protingumo, sąžiningumo principais.
Autoriai nagrinėję aktualius klausimus artimus šiai kursinio darbo temai yra M. Römeris, J. Žilys, pabrėžiantis, kad pagrindinis teismų tikslas- apginti žmogų ir visuomenę nuo savivalės ir neteisėtumo, taip pat E. Jarašiūnas ("Valstybės valdžios institucijų santykiai ir Konstitucinis Teismas"), H. Šinkūnas, parašęs disertaciją tema- "Teisėjų nepriklausomumo įtvirtinimas Lietuvos teisinėje sistemoje" ir kt.
Darbo tikslas: išanalizuoti teisėjų konstitucinį statusą Lietuvos Respublikoje, išsiaiškinti jiems suteiktus ypatingus įgaliojimus, aptarti aktualias temas. Šiam tikslui pasiekti keliami uždaviniai:
1. Aptarti konstitucinius principus, kurie užtikrina teisėjų statusą.
2. Išanalizuoti teismų savivaldą, jos kompetenciją ir veiklos kryptis.
3. Lyginamuoju metodu gilintis į keletą Teismų įstatymo ir rengiamo jo projekto aspektų.
Pagrindinė problema- susijusi su naujojo Teismų įstatymo nepatvirtinimu ir svarstymų bei pakeitimų vilkinimu. Sudėtinga kalbėti apie pakolkas galiojantį įstatymą, tačiau analizuojant dar nepriimtą projektą ir matant iškylančius prieštaravimams. Aptarinėti ir lyginti įstatymą ir jo projektą pakankamai sudėtinga, juk ir patys parlamentarai jau antrus metus neranda sprendimo iš keblios situacijos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-02-17
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis23 puslapiai 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis50.24 KB
AutoriusDaiva
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasMilda Vainiutė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucinis teiseju statusas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 23 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Milda Vainiutė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą