Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>G.W. Allport. Dispozicinė asmenybės teorija

G.W. Allport. Dispozicinė asmenybės teorija

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Tikslas – remiantis Allporto teorijomis išanalizuoti dispozicinės asmenybės teoriją. Allporto biografija. Asmenybės teorijos samprata. Asmenybės vystymasis. Brandžios asmenybės samprata. Pritaikymas :vertybių tyrimas. Bruožų teorijos. Bruožų savybės. Individualių dispozicijų tipai. Propriumas. Elgesio motyvacija. Funkcinė autonomija. funkcinės autonomijos tipai. Išvados.

Ištrauka

Žmogus yra sudėtinga, gyva sistema, sudaryta iš daugybės somatinių, fiziologinių ir psichinių savybių, jo kūnas sudarytas net iš 60 milijardų ląstelių. Kiekvieno žmogaus visos tos savybės sudaro skirtingą visumą, skirtingai kontaktuojančią su gamtine ir visuomenine aplinka.( A.Jasikevičius,1994.)
Žmogus yra veikiamas pačių įvairiausių įtakų, o jo istorija individuali, kupina nenusakomų derinių. Atsakyti į klausimą – kas yra asmenybė? - galima bendrai – t.y. "asmenybe galime vadinti kiekvieną žmogų, suvokiantį aplinką bei save ir kontroliuojantį savo veiksmus" ; galima atsakyti buitiškai – t.y. "asmenybe vadinami žmonės, savo veikloje pasiekę reikšmingų rezultatų";( Kauno technologijos universitetas 2005) ir galima atsakyti psichologijos mokslo kontekste - "asmenybė - individo savitumas, reikšmingų, pastovių jo savybių (įgimtų ir įgytų) sistema, nusakanti jo vietą, kurioje nors bendrijoje" (Psichologijos žodynas, 1993).
Asmenybė yra pernelyg sudėtinga, kad ją būtų galima paaiškinti vienu teoriniu modeliu. Nėra netgi vieningo asmenybės apibrėžimo. Individas yra ne tik psichologijos, bet ir daugelio kitų mokslų tyrimo objektas. Asmenybės sudėtingumą ir jos tyrinėjimo sunkumus patvirtina tas faktas, kad nėra vieno visiems priimtino jos apibrėžimo. Vieniems psichologams svarbu, kad apibrėžimai atspindėtų tai, kaip žmonės reaguoja į kitus žmones ir situacijas, kitiems svarbiausias yra biofiziologinis, įgimtas asmenybės komponentas. Treti pabrėžia organizuojančiąją ir formuojančiąją asmenybės charakteristiką, dėl kurios elgesys tampa nuoseklus. Galiausiai kai kurie autoriai nagrinėja asmenybę kaip individo unikalumo apraišką. (A.Permintas, A.Goštautas, A.Endriulaitienė,2004.)
Kiekvienas psichologas susikuria savo teoriją apie asmenybę, pateikia savo apibrėžimą. Asmenybės esmė – tai kiekvienam būdinga savita mąstysena, jausena, veiksena. Jų priskaičiuojama beveik 80 ir tarp jų nėra nė vieno, kurį būtų galima visiškai paneigti (Kauno technologijos universitetas, 2005).
Na,o aš savo darbe aptarsiu Allporto (G.W. Allport) požiūrį į asmenybę. Jis nuo 1927 metų psichologinėje literatūroje surado net 50 skirtingų asmenybės sąvokos apibrėžimų (Psichologija studentui, 2000 ).
Darbo tikslas – remiantis Allporto teorijomis išanalizuoti dispozicinės asmenybės teoriją.
Darbo uždaviniai :
1) Atskleisti asmenybės sąvokos supratimą;
2) Išsiaiškinti asmenybės vystymosi raidą;
3) Atskleisti dispozicinės asmenybės teoriją.
Metodai: mokslinės literatūros, dokumentų analizės, metaanalizė, techninis surinktos medžiagos apdorojimas.


Allportas gimė 1897 metais, mirė 1967- aisiais. Jo tėvas buvo gydytojas, motina- mokytoja. Tėvų namuose vyravo "protestantiško dievobaimingumo ir sunkaus darbo" atmosfera.
Studijavo Harvardo universitete psichologiją, po to dvejus metus praleido studijuodamas Europoje- Anglijos ir Vokietijos universitetuose. Domėjosi filosofija, ypač egzistencialistine, taip pat etika. Buvo vienas iš Visuomeninių santykių tyrimo instituto (Institute of Human Relations) įkūrėjų Harvardo universitete.
Gausios jo knygos bei straipsniai dažniausiai skirti temoms, susijusiomis su įvairiais asmenybės aspektais, tokiomis kaip žmogaus supratimas ir pažinimas, išankstinės nuostatos, religija, o patys svarbiausi jo darbai gvildena asmenybės formavimosi procesą. Daug vietos jis skyrė brandžios asmenybės koncepcijai.
Allportas turėjo aistrą sisteminti jo pirmtakių paliktą informaciją, fiksavo įvairias daugiareikšmių terminų,kuriuos vartoja psichologai,prasmes ir kaip jie suprantami kasdieniniame gyvenime. Jis atliko labai reikšmingą darbą sistemindamas,aiškindaams, skirstydamas į kategorijas tokius terminus ir sąvokas kaip asmenybė, Ego ir Self, nuostata, brandi asmenybė. Be to, su bendradarbiais surinko visus angliškus terminus, kuriuos galima vartoti asmenybei apibūdinti. Anglų kalboje tokių terminų yra 18000. Tais jo darbais naudojasi daugybė psichologų.
Didelis Allporto nuopelnas yra tas, kad jis suvaidino didelį vaidmenį kuriant humanistinę psichologiją, buvo vienas iš šios psichologijos krypties pagrindėjų (Zenomena PLUZEK 1996). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-02-13
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis33.33 KB
Autoriusinga
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasLekt.dr . L. Bakševičius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasPedagogikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word G.W. Allport. Dispozicine asmenybes teorija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • Lekt.dr . L. Bakševičius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą