Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Transakcinė analizė (3)

Transakcinė analizė (3)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Įvadas. Transakcinės analizės samprata. Transakcinės analizės ypatumai. Vidinių asmenybės būsenų aptarimas. Transakcijų tipologija. Psichologinių žaidimų svarba asmenybei. Išvados.

Ištrauka

Bendravimas žmogaus gyvenime labai svarbus. Juk žmogus iš prigimties yra sociali būtybė, kuriai reikia bendravimo. Sėkmingas bendravimas yra svarbi visaverčio gyvenimo dalis, teigiamų emocijų šaltinis. Gebėjimas bendrauti žymia dalimi lemia sėkmę daugelyje profesinės veiklos sričių. Bendraudami žmonės keičiamasi informacija, dalijasi mintimis ir jausmais, gauna reikalingas žinias, geriau pažįsta vieni kitus, daro aplinkiniams įtaką. Kartu vidinis bendravimas - tai galimybė pažinti pačiam save, pabūti su savimi. Transakcinė analizė, kaip viena iš psichoterapijos krypčių ir analizuoja žmonių tarpusavio bendravimą.
Darbo tikslas – pateikti transakcinės analizės ypatumus. Šiam tikslui įgyvendinti išsikėliau tokius uždavinius:
• išsiaiškinti transakcinės analizės sampratą,
• aptarti vidines asmenybės būsenas: tėvo, suaugusiojo, vaiko,
• pateikti transakcijų itipologiją,
• išsiaiškinti psichologinių žaidmų svarbą.
Darbo objektas – transakcinė analizė.
Darbo metodai:
• mokslinės literatūros apžvalga,
• loginė analizė.
Pirmoji darbo dalis skirta transakcinės analizės sampratai suvokti. Kita darbo dalis skirta išsiaiškinti transakcinės analizės ypatumams: transakcijų tipams, jų tarpusavio skirtumams, bei skirtingoms kiekvieno iš mūsų vidinėms būsenoms. Trasakcinės analizės tėvas E.Berne pastebėjo, jog kiekvienas iš mūsų gali elgtis kaip tėvas, suaugęs arba kaip vaikas. Darbe aiškintasi, kaip skiriasi šie trys lygmenys, pritaikant juos praktiniame gyvenime. Paskutinė darbo dalis skirta suvokti psichologinių žaidimų esmė. Trasakcinės analizės atstovai pastebėjo, jog žmonės žaidžia psichologinius žaidimus. Kokie jie, kaip vyksta, ir kiek tai reikšminga kiekvieno asmens gyvenime – taip pat gana svarbūs klausimai šiame darbe.
Analizuojant šią temą, rėmiausi socialinėmis, psichologinėmis, vadybos knygomis, taip pat internetiniais šaltiniais. Gana daug informacijos radau I.Gailienės knygoje "Transakcinė analizė žaidimų bendraujant aspektu". Ši knyga padėjo išsiaiškinti transakcijos sampratą, tipologiją, psichologinių žaidimų reikšmę žmogaus gyvenime. Taip informacijos radau "Psichologijos žodyne", "Psichologijos įvade", "Bendravimo psichologijoje".


Transakcija pažodžiui išvertus iš lotynų kalbos reiškia "sandėrį, sutartį, pagrįstą abiejų šalių nuolaidomis" (Gailienė I. Transakcinė analizė žaidimų bendraujant aspektu. – Šiauliai, 2000, p. 4). Psichologai remiasi tokiu apibrėžimu: tai pasikeitimas informacija, kai vienas asmuo su kitu pasikeičia atsaku arba stimulu (Milašiūnas R. Transakcinė analizė // Grupinė psichoterapija Lietuvoje. – Vilnius, 1999, p. 181). Taigi transakciją turėtumėm suvokti kaip tarpusavio susitarimą.
Transakcinė analizė tai viena iš psichoterapijos krypčių, kurios kūrėjas amerikiečių psichologas ir psichoterapeutas E.Berne ( 1910 – 1970 m.) Bendravimą jis ėmė analizuoti žvelgdamas nauju žvilgsniu. Šis mokslininkas sukritikavo psichoanalizę, sakydamas, kad ši teorija skiria per daug dėmesio žmogaus vidiniam pasauliui, to pasekoje sukūręs naują psichoterapijos kryptį – transakcinė analizė. Amerikoje, psichoterapijos asociacijoje, 1964 metais (Milašiūnas R. Transakcinė analizė // Grupinė psichoterapija Lietuvoje. – Vilnius, 1999, p. 180). E.Berne perskaitė pranešimą "Transakcinė analizė – naujas ir efektyvus grupinės terapijos modelis", kas ir davė pradžia transakcinės analizės vystimuisi pasaulyje, bei asociacijos įsikūrimui. Pradžioje ji buvo suvokiama kaip grupinė analizė, o vėliau vis labiau imtai taikyti ir kaip individualus metodas. Transakcinės analizės terapija gali padėti kiekvienam žmogui priimti, keisti sprendimus, pažindi kiekvieno individualumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-24
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis14.38 KB
AutoriusRamunewa
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasPuskunigis
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Transakcine analize (3) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Puskunigis
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą