Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Privatūs ir viešieji juridiniai asmenys (7)

Privatūs ir viešieji juridiniai asmenys (7)

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įvadas. Juridiniai asmenys. Juridinio asmens sąvoka, požymiai ir tikslas. Civilinė atsakomybė pagal juridinio asmens prievoles. Juridinių asmenų klasifikacija. Juridinių asmenų steigimas. Juridinių asmenų organai. Juridinių asmenų reorganizavimas ir pasibaigimas. Privatieji juridiniai asmenys. Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Individuali (personalinė) įmonė. Ūkinė bendrija. Ribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Akcinės bendrovės. Kooperatinės bendrovės. Žemės ūkio bendrovės. Viešieji juridiniai asmenys. Valstybės ir savivaldybės įmonės. Asociacijos. Viešosios įstaigos. Labdaros ir paramos fondai. Visuomeninės organizacijos. Politinės partijos. Profesinės sąjungos. Bažnyčia ir religinės bendruomenės. Išvados.

Ištrauka

Asmenys Lietuvos Respublikos Civilinime Kodekse skirstomi į fizinius ir juridinius. Fizinis asmuo - tai natūralus subjektas - žmogus. Fizinis asmuo yra civilinės teisės subjektų pagrindas. Visi kiti civilinės teisės subjektai yra sukurti žmogaus, remiantis viešosios ir privatinės teisės normomis. Jau Romos teisiniuose šaltiniuose buvo teigiama, kad teisė egzistuoja tik dėl žmogaus. Kita asmenų grupės dalis - juridiniai asmenys Juridinis asmuo - išvestinis, nenatūralus civilinės teisės subjektas. Kadangi pagrindinis civilinių teisių subjektas yra žmogus, jis sukuria juridinius asmenis. Visi nenatūralūs civilinės teisės subjektai kuriami viešosios ir privatinės teisės normomis. Sukurtieji asmenys gali būti pripažįstami juridiniais asmenimis, arba ne.
Pagrindiniai šio darbo tikslai:
išaiškinti, kas yra juridiniai asmenys;
išaiškinti, kuo skiriasi privatūs ir viešieji juridiniai asmenys;
aprašyti teisines privačiųjų ir viešųjų juridinių asmenų aplinkybes, jų steigimo tvarką, veiklą bei likvidavimą.
Remdamasi Lietuvos Respublikos Civiliniu kodeksu, įvairiais įstatymais bei civilinės teisės knygomis, šiame referate aptarsiu juridinio asmens požymius, išskirsiu ir aprašysiu privačius ir viešuosius juridinius asmenis. Darbą sudaro trys pagrindinės dalys: Juridiniai asmenys, Privatūs juridiniai asmenys bei Viešieji juridiniai asmenys, kiekviena jų suskaidyta į kelias esmines dalis.

Civilinės teisės subjektų sistemos pagrindas yra žmogus – natūralus subjektas. Juridinis asmuo yra išvestinis (nenatūralus) civilinės teisės subjektas. Jau Romos šaltiniuose buvo teigiama, kad teisė egzistuoja tik dėl žmogaus, kuris yra tikrasis bei natūralus jos subjektas, o visi kiti civilinės teisės subjektai yra sukurti žmogaus remiantis viešosios ir privatinės (civilinės) teisės normomis, t. y. jie gali būti pripažinti juridiniais asmenimis arba tokiais nelaikomi. Taigi bendriausiais bruožais juridinis asmuo – savo pavadinimą turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises bei pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme. (CK 2.33 str.). Dažniausiai juridinis asmuo apibūdinamas per jo požymius.
Juridinio asmens požymiai gali būti pirminiai ir išvestiniai. Pirminiais juridinio asmens požymiais įvardijami:
1) Organizacinis vieningumas (išvestiniai jo požymiai: pavadinimas ir atskiras turtas);
2) Civilinis veiksnumas ir teisnumas;
3) Civilinis procesinis veiksnumas ir teisnumas.
Organizacinis vieningumas pasireiškia vidine juridinio asmens struktūra ir struktūrinių dalių sujungimu į vieną visumą, esant vidinei funkcijų pasiskirstymo sistemai ir siekiant nustatyto tikslo, be to, juridinio asmens padaliniai veikia ne savo, o viso juridinio asmens vardu, t. y. formuojama savarankiška, nuo jo dalyvių ar kitų suineteresuotų asmenų valios nepriklausoma juridinio asmens valia.
Pagal CK turto atskirumas reiškia, kad juridinio asmens turtas visada apskaitomas atskirai nuo juridinio asmens dalyvių turto. Pagal CK turto atskirumo laipsnis įvairių rūšių juridiniuose asmenyse iš esmės skiriasi. Akcinės bendrovės, kooperatyvai, viešosios įstaigos ir kt. turtą valdo nuosavybės teise, valstybės, savivaldybės įstaigos, įmonės – patikėjimo teise.
Juridinio asmens civilinis bei civilinis procesinis teisnumas ir veiksnumas pasireiškia kaip materialinis-teisinis požymis, reiškiantis gebėjimą savarankiškai veikti savo vardu civilinėje apyvartoje bei civiliniuose procesiniuose santykiuose, įgyti, turėti ir įgyvendinti turtines ir asmenines neturtines teises ir prisiimti prievoles bei savarankiškai atsakyti turtu už savo prievoles, būti ieškovu ir atsakovu teisme. Skirtingai nei fizinių asmenų, juridinių asmenų teisnumas ir veiksnumas atsiranda tuo pačiu metu, įsteigus juridinį asmenį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-10-28
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis28 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis43.24 KB
Autoriusiwee
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasŠadžius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Privatus ir viesieji juridiniai asmenys (7) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 28 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Šadžius
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą