Išplėstinė paieška
 
 
 

Stresas ir sveikata (7)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Kas sukelia stresą. Streso pasireiškimo formos. Potrauminis stresinis sindromas. Stresas ir sveikatos problemos. Stresų valdymas. Išvados.

Ištrauka

Sveikata – gera žmogaus fizinė, psichinė ir socialinė savijauta. Sveikata – asmeninis žmogaus turtas. Ją lemia paveldėjimas, fizinės, socialinės ir ekonominės aplinkybės, tačiau labiausiai – paties žmogaus elgesys.
Žmonės nevienodai brangina savo sveikatą. Ne visi žino, kaip reiktų ja rūintis, o ir žinodami dažnai to nedaro. Pernelyg lengvabūdiškas požiūris į sveikatą bei savikontrolę, valios trūkumus yra vienos svarbiausių kūno ligų ir net psichikos sutrikimų priežasčių.
Daugeliui žmonių gyvenime tenka išgyventi emocinius ir psichikos jaudinimus – stresus. Tam tikra jų dalis yra neišvengiami, tačiau daugelį jų galime valdyti. Stresai gali sukelti nerimą, nemigą, liūdesį, dirglumą, prastą savijautą.


Yra daug priežasčių, kurios gali sukelti stresines situacijas. Skiriamos psichofiziologinės priežastys – emocinė įtampa, nerimas, baimė, sujaudinimas, nuasmeninimas.
Vaiko streso priežastis gali būti:
• blogas auklėjimas;
• kasdieniniai kivirčai namuose ir mokykloje, su fizine ar psichine negalia susiję sunkumai.
Vaikystėje patirti stresai labai jautriai išgyvenami ir jei jie kartojasi metų metus ir net po kelis kartus didelė tikimybė, jog toks vaikas užaugęs bus kūno ir psichikos ligonis.
Vienas iš stresorių, viena psichinės įtampos priežasčių – somatinės ligos. Daugiausia pasaulyje mirštama nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Persirgę širdies – kraujagyslių ligomis žmonės labai jautriai reaguoja į bet kokius sveikatos sutrikimus. Ilgam sutrinka santykiai tiek šeimoje, tiek darbe, gali pasireikšti nerimas, depresija, seksualiniai bei socialiniai sutrikimai. Tai gali sukelti ir rimtus psichikos negalavimus. Emocinis stresas gali sukelti kardiogeninį šoką, psichinio streso metu labai pakinta pulso dažnis bei pakyla arba nukrenta arterinis kraujo spaudimas. Sergant diabetu, sutrinka mikrocirkuliacija, ypač kojose, ir neretai galūnes tenka amputuoti. Tai sukelia stiprų psichologinį stresą – šoką, kuris gali pasireikšti gilia depresija ar net bandymais nusižudyti, ypač jei tai atsitinka jaunystėje. Sergant nepagydomomis inkstų ligomis, kai, norint išsaugoti gyvybę, būtina persodinti svetimą organą, dažna psichinė sumaištis tiek paciento galvoje, tiek donoro širdyje ar žuvusiojo giminaičių veiduose. Visada tiek atiduodant savo organą, tiek priimant tokią dovaną yra rizikuojama. Psichinė įtampa gali būti net viena iš priežasčių, dėl kurios po operacijos inkstas nepradeda funkcionuoti.
Žmogaus darbingumas, stresorių įtaka bei psichofiziologinė būsena priklauso nuo socialinės paramos, nuo darbininkų bei darbdavio santykių. Visa tai turi įtakos darbo rezultatams ir sveikatai. Jei darbas suteikia vidinį pasitenkinimą ir žmogus mato jo reikšmę, galutinius rezultatus, visa tai didina streso slenkstį. Pastebėta, kuo žmogus ilgiau dirba vairuotoju, kuo darbas sunkesnis, nesaugus, tuo labiau mažėja pasitenkinimas savo darbu ir lengviau pasiduodama psichofiziologiniams stresams.
Specifinis, visiems gerai paįstamas jausmas – skausmas. Manoma, jog tai kompleksiškas, daugialypis, daugiaplanis aplinkos įvertinimas ir neigiamų emocijų raiška. Kenčiantis skausmą ir kovojantis su juo jaučia savo asmenybės visumos susiskaldymą, bejėgiškumą ir begalinį nuovargį. Tai neigiamos emocijos, kurios gali sukelti stresą, o neigiamų emocijų pagrindas – fiziologiniai procesai. Sergant įvairiomis ligomis, skausmo slenkstis gerokai sumažėja – mažesnis dirgiklis skausmą sukelia greičiau nei sveikam asmeniui. Lėtinis skausmas, kurį dažniausiai sukelia vėžys, sukelia daug bėdų tiek pacientui, giminėms, aplinkiniams, tiek ir gydančiam personalui. Lėtinis skausmas izoliuoja asmenį socialiai, didina emocinę įtampą, dažnėja ginčai namuose, šeimoje, mažėja seksualinis aktyvumas, didėja nerimas, pyktis ir visa tai atsigręžia prieš kitus šeimos narius, o iš to kyla psichologinis stresas, apimantis jau socialinę grupę žmonių, kurie savo streso daigus kaip piktžoles sėja savo namuose ir kolektyvuose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-07
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis12.49 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas ir sveikata (7) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Šiaulių valstybinė kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą