Išplėstinė paieška
 
 
 

Sandoriai (8)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Sandorių sąvoka. Sandorių klasifikacija. Sandorių formos. Išvados.

Ištrauka

Sandoris - sutartis yra neatsiejamas civilizuoto verslo kasdienybės elementas, tai viena iš istoriškai seniausių teisinių konstrukcijų. Šiais laikais mes praktiškai kiekvieną dieną susiduriame su sandoriais. Sandorių sudarymo laikas įvairiuose pasaulio regionuose skaičiuojamas net ne šimtmečiais, o tūkstantmečiais. Taip yra dėl to, kad dėl laksčios sandorio formos žmonės galėjo reguliuoti labai skirtingus visuomeninius santykius. Sandoriai yra asmenų dalyvavimo civilinėje apyvartoje forma. Civilinė apyvarta yra ne kas kita, o civilinės teisės veikimo sritis. Jos pagrindą sudaro prievoliniai santykiai, užtikrinantys turto judėjimą.
Lietuvoje sandorio naudojimo galimybės laisvos rinkos sąlygomis akivaizdžiai didėja. Aktualu ir naudinga išanalizuoti ir susipažinti su sandorių teisiniais apibrėžimais, įsigilinti į jų teigiamas ir neigiamas pasekmes.
Mano darbo tikslas įsigilinti į sandorio sąvoką, išanalizuoti sandorio klasifikaciją ir formas.
Rašant darbą, pagrindinė literatūros norminė bazė Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas, kurio analizei pasitelktas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso komentaras, kuris ir padėjo įsigilinti į teisės doktrinų sandorių klausimus.


Civilinėje teisėje sandorių institutas yra visuma civilinės teisės normų, reguliuojančių sandorių sąvoką, jų sudarymo tvarką ir formas, teisinį turinį, galiojimo sąlygas, teisines pasekmes ir negaliojančių sandorių pagrindus.
Sandoriai – tai sąmoningi laisva valia atliekami asmenų (tiek fizinių, tiek juridinių) veiksmai, kuriais siekiama teisinio rezultato: sukurti, pakeisti ar panaikinti civilines teises ir pareigas. CK nepateikia baigtinio, išsamaus sandorių sąrašo. Todėl galimi sandoriai, nors ir nenumatyti CK, tačiau neprieštaraujantys imperatyvioms įstatymo normoms (CK 1.136 str. 2 d. 1 p., 6.156 str. 1 d.). Taip pat galimi sandoriai, kuriems būdingi kelių rūšių sandorių elementai (CK 6.156 str. 3 d.) .
Sandoriai turi svarbią civilinę teisinę ir socialinę ekonominę reikšmę. Tai pagrindas atsirasti turtiniams ir neturtiniams santykiams. Jų reikšmę galime apibūdinti šiais požymiais:
Pirmiausia sandoriai yra pagrindas atsirasti daugumai teisinių santykių tarp juridinių ir fizinių asmenų (pvz., pirkimo-pardavimo, tiekimo ir kt.).
Antra, jie yra ekonominių ryšių tarp miesto ir kaimo turtinių teisinių santykių pagrindas (pvz., žemės ūkio produktų pirkimo).
Trečia, tai pagrindas atsirasti teisiniams santykiams tarp Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių juridinių ir fizinių asmenų (pvz., pirkimo- pardavimo, pervežimo ir kt. sutartys).
Sandoriais laikomi asmenų veiksmai, kuriais siekiama sukurti, pakeisti ar panaikinti civilines teises ir pareigas . Sandoriai – labiausiai paplitęs pagrindas atsirasti civilinėms teisėms ir pareigoms. Tai juridiniai faktai, kuriais siekiama pakeisti, sukurti arba panaikinti civilines teises ir pareigas. Sandoris yra teisinis veiksmas tam tikram tikslui pasiekti. Tuo jis ir skiriasi nuo įvykio. Bet ne visi veiksmai yra sandoriai, nes sandoriai nuo kitų teisinių veiksmų skiriasi jiems būdingais požymiais. Sandoriai yra teisėti teisiniai veiksmai, kurie atliekami laikantis įstatymo numatytų reikalavimų ir neprieštarauja įstatymams. Būtent šiuo požymiu sandoriai skiriasi nuo neteisėtų teisinių veiksmų, dėl kurių atsiranda civiliniai teisiniai santykiai.
Tačiau civiliniai teisiniai santykiai gali atsirasti ir dėl tų teisėtų veiksmų, kurie nėra sandoriai. Pvz., pagal įstatymą, atradus radinį, lobį, atsiranda teisiniai santykiai. Dažniausiai asmenys atlikdami nurodytus veiksmus, nesiekia, kad atsirastų tam tikros teisinės pasekmės.
Todėl sandoriams atskirti nuo kitų teisėtų veiksmų reikalingas papildomas požymis. Sandorio, skiriančio jį nuo kitų teisėtų veiksmų, požymis yra tas, kad šie teisėti veiksmai specialiai nukreipti civiliniams teisiniams santykiams sukurti, pakeisti ar panaikini. Pvz., testamentas, pirkimo-pardavimo sutartis ir kt. Tuo sandoris skiriasi nuo kitų teisėtų veiksmų, būtent nuo juridinio poelgio.
Sandoris yra valios aktas, sąmoningai nukreiptas tam tikram teisiniam aktui pasiekti. Kiekvieno žmogaus valios, veiksmo priežastis yra jo buitiniai, kultūriniai ir kiti poreikiai. Jie ir nulemia žmogaus norą sudaryti sandorį. Noras sudaryti sandorį vadinamas valia. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-06-12
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.72 KB
AutoriusDoni
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasNerijus Stankevičius
Švietimo institucijaAlytaus kolegija
FakultetasVadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sandoriai (8) [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Alytaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Nerijus Stankevičius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą