Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybė ir individualumas (2)

Asmenybė ir individualumas (2)

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Asmenybė. Asmenybės individualiosios psichinės savybės. Temperamentas. Charakteris. Sugebėjimai. Asmenybės pažįstamoji veikla. Dėmesys. Jutimas ir suvokimas. Atmintis. Mąstymas. Išvados.

Ištrauka

Asmenybė yra svarbiausias bazinis visuomenės socialinės struktūros elementas. Be jos nėra ir negali būti socialinių veiksmų, socialinių ryšių ar santykių, žmonių bendrijų ar grupių, socialinių institutų ar organizacijų. Ko reikia, kad taptum individualia asmenybe? Asmenybe negimstama, o tampama. Tik ką atėjęs į pasaulį kūdikis yra žmogus, bet ne asmenybė, nors jame jau užprogramuota reali galimybė tapti asmenybe ateityje. Taigi ne kiekvienas žmogus - asmenybė.
Daugelis aiškina savaip asmenybės sampratą, tad aiškaus atsakymo kaip ir nėra. Tačiau bendri bruožai vistiek vyrauja. Kiekvienas žmogus, pavadintas asmenybe, turi jam būdingą temperamentą, kuris lemia žmogaus psichinės veiklos dinamiką, intensyvumą ir išorinę išraišką, kurios yra santykiškai pastovios, nepriklausomos nuo veiklos tikslų, motyvų bei turinio ir dėsningai siejasi tarpusavyje, sudarydamos tam tikrą temperamento tipą; taip pat charakterį, su kuriuo nesiejame nei proto ypatybių, nei atminties, dėmesio, suvokimo skirtybių. Charakterio bruožai yra savybės, atspindinčios žmogaus nuostatas. Taip pat sugebėjimus, kurie lemia tam tikros veiklos sėkmę ir pasireikškia savita šiai veiklai būtinų žinių, mokėjimų ir įgūdžių dinamika.
Darbo tikslai:
• Gilinti žinias apie asmenybę, jos individualybę;
• Plėsti žinias.
Darbo uždaviniai:
• Daugiau sužinoti apie asmenybę, jos bruožus;
• Išsiaiškinti asmenybės sampratą, jos kryptingumą, struktūrą;
• Plačiau aptarti asmenybės individualiasias psichines savybes;
• Susipažinti su asmenybės pažįstamąją veikla.


Asmenybės samprata. Kaip žmogus atspindi išorinį bei savo vidinį pasaulį ir kokiomis elgesio formomis reaguoja į jį, prie jo prisitaikydamas bei jį keisdamas, atskleidžia psichinių pažinimo, jausmų ir valios procesų analizė. Akivaizdu, kad žmogaus veikla yra vieninga. Į tai, kas juntama, suvokiama, įsivaizduojama, jaučiama, tam tikru būdu atitinkamai reaguojama. Šiuo požiūriu visos žmogaus psichinės veiklos centrine integruojančia ir reaguojančia sistema yra asmenybė. Asmenybė susieja visus žmogaus psichinius mechanizmus, tiek įgimtus instinktus, tiek įgytą, automatizuotą patirtį (įgūdžius), tiek konkrečiu metu veikiančią aktyvią sąmonę bei savimonę ir reaguliuoja žmogaus psichinę veiklą. Asmenybė vienija visus žmogaus psichinius procesus, būsenas bei savybes. Asmenybė, kaip socialinių veiksnių produktas, yra visuomeninių mokslų tyrimo objektas. Tačiau dauguma psichologų asmenybe laiko kiekvieną išsivysčiusį žmogų, atliekantį visuomenei naudingą darbą.
Asmenybės struktūra. Asmenybė yra sudėtinga psichinių savybių sistema. Kadangi nėra visuotinai priimto asmenybės struktūros supratimo, asmenybės esmei atskleisti tikslinga atsakyti į tris S.Rubinšteino suformuluotus klausimus: ko asmenybė siekia (koks jos kryptingumas), ką ji sugeba ir, pagaliau, kas ji yra (temperamento ir charakterio prasmė). Atsakymais į šiuos tris klausimus aprėpiamos pagrindinės asmenybės ypatybės, kurias tiria ir aiškina šiuolaikinė psichologija. Į juos atsakius, aiškėja, kad asmenybė yra psichinių savybių sistema, kurią sudaro: kryptingumas, sugebėjimas, temperamentas bei charakteris.
Asmenybės kryptingumo apibūdinimas. Asmenybės kryptingumas – labai plati sąvoka, apimanti visa tai, ko žmogus siekia, ir to siekimo priežastis. Motyvas – gana bendra sąvoka,nurodanti, kas asmenybę skatina veikti. Motyvai yra įvairaus lygio. Į juos įeina asmenybės aktyvumas, poreikiai, interesai, polinkiai, įsitikinimai, idealai, vertybinės orientacijos, pasaulėžiūra, asmenybės tikslai, aspiracijos, nuostatos. Šių sąvokų turinys rodo, į kuriuos tikrovės objektus ir reiškinius asmenybė savo veikloje orientuojasi, kas jai reikšmingiausia. Šios sąvokos yra tarpusavyje susijusios, neretai susipinančios, viena kitą sąlygojančios.
Asmenybės kryptingumas nėra įgimtas, jis formuojasi žmogui veikiant, ėmus atitinkamai vertinti aplinkos poveikius. Asmenybės kryptingumo formavimąsi lemia socialinė aplinka, atitinkamai transformuota žmogaus vidiniame pasaulyje, remiantis patirtimi, kai kuriomis įgimtomis ypatybėmis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-23
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis34.88 KB
AutoriusLaima
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasE. Vaišnoraitė
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybe ir individualumas (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Utenos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • E. Vaišnoraitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą