Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Asmenybė ir individualumas

Asmenybė ir individualumas

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Asmenybės psichinės savybės. Asmenybė. Kas tai? Kas sudaro asmenybės struktūrą? Kas skatina asmenybę veikti? Asmenybės tikslai, perspektyvos, aspiracijos. Kas lemia asmenybės tapsmą? Asmenybių tipai. Asmenybių tipai pagal E. Krečmerį. Asmenybių tipai pagal K.G. Jungą. Asmenybių tipai pagal V.M. Šeldoną. Asmenybių tipai pagal temperamentą. Cholerikas. Sangvinikas. Melancholikas. Flegmatikas. Temperamentas. Temperamento įtaka veiklai ir jo kitimo galimybės. Charakteris. Charakterio struktūra ir bruožai. Charakterio formavimasis ir patologiniai bruožai.

Ištrauka

Kiekvienas į šį pasaulį atėjęs žmogus yra nuostabus,nepakartojamas ir vis kintantis. Pažiūrėk į žmones,einančius pro tave gatvėje,sėdinčius teatro salėje,valgančius valgykloje...Visi jie kitoniški – skiriasi vienas nuo kito ūgiu, figūra, odos, plaukų spalva; skiriasi jų judesiai, veido išraiška, balso tembras, nuotaika,ir mąsto jie nevienodai ir ne apie tuos pačius dalykus,skirtingi ir tų žmonių jausmai.Įsivaizduok,kad stovi eilėje prie mokyklos bufeto,norėdamas nusipirkti skanių sulčių su šviežia bandele.Ir staiga pastebi,kad į bufetą lėtai įeina vidutinio ūgio planetos Alfa-2 gyventojas. Užsimerk minutėlę ir pagalvok,ką šią akimirką darys tavo klasės draugai.Manau,vieni išsigąs ir trauksis kuo toliau,kiti suks galvą,kaip čia pasisveikinti,dar kiti bėgs ieškoti mokytojo ir pan.Mokiniai elgsis nevienodai.Ir tai visai suprantama.Be to,pastebėta,kad tie patys žmonės panašiomis aplinkybėmis elgiasi maždaug vienodai: tas,kuris pirmas užkalbina nepažįstamą vaikiną kieme,turbūt pirmas užkalbins ir kitos planetos gyventoją.Todėl tikiesi,kad geras draugas bus toks visada ir visur,o ne retkarčiais.Bet kodėl tomis pačiomis aplinkybėmis žmonės elgiasi nevienodai?Kodėl tas pats žmogus vieną kartą pasielgia vienaip,kitą kartą –kitaip.Daugelį amžių šį klausimą sprendė filosofai,gydytojai,nagrinėja jį ir psichologai.Norint pabrėžti individualius žmonių skirtumus ir to paties individo elgesio pastovumą,dažniausiai vartojamas žodis –asmenybė.
Nors ir dažnai yra vartojamas žodis –a s m e n y bė,nėra vieningos nuomonės,ką ji reiškia. Pabandyk pats pasakyti,kas tai yra, o paskui paklausk,ką mano draugai. Ar rasi bendraminčių? Jūsų apibrėžimai bus įvairūs ne todėl,kad esate prasti psichologai,o todėl,kad asmenybės sąvoka yra labai plati. Ir psichologai,kurie vis daugiau sužino apie asmenybę, siūlo skirtingus apibrėžimus.Yra toks labai senas sufijų (mistinės,asketinės islamo krypties sekėjų) pasakojimas apie penkis aklus draugus,kurie pirmą kartą sutiko dramblį. Apstojo jį iš visų pusių ir kiekvienas čiupinėja: vienas -uodegą,kitas –koją,trečias braukia per šoną,ketvirtas stengiasi į save patraukti straublį.Paskui grįžta į gimtąjį kaimą ir pasakoja susirinkusiems,kas yra dramblys. "Nieko ypatinga –trumpa,vidutinio storio virvė su keliais ašutais gale",- sako tas,kuris laikė uodegą. "O,tai didelė kolona",- sako antrasis. Trečiasis,ketvirtasis ir penktasis nesutinka ir dėsto savo įspūdžius.Tikriausiai draugai nesiginčijo ir net nesusipyko.Kartais panašiai atsitinka ir psichologams. Asmenybę galima aptarti įvairiais atžvilgiais,nėra vieno,visų priimto asmenybės apibrėžimo. Bet žmogus individualų skirtingumą bei elgesio pastovumą vienaip ar kitaip apima bendras asmenybės terminas. Asmenybės sąvoka yra labai plati. Kaip vystosi asmenybė? Kokią įtaką jai daro kiti žmonės? Ar gali asmenybė kisti,ar galima ją patobulinti,o jei galima, - tai kaip? Kyla daug klausimų. Į juos ieško atsakymo vaikų,socialinė,medicininė, psichologijos. Kiekvienas gerai pažįstame vieną asmenybę – save - ir norime kuo geriau pažinti kokią nors kitą asmenybę,pavyzdžiui,draugą. Kalbant apie asmenybės savybes,svarbu nepamiršti, kad ji vis dėlto yra viena ir nedaloma,nuolat besikeičianti ir kartu išliekanti pastovi. Todėl vertinant asmenybę vienu kuriuo nors požiūriu,dera turėti omenyje ir kitus. Kad nebūtume panašūs į tuos neregius, kurie negalėjo suvokti, kas yra dramblys, visada galvokime apie visumą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-15
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis35.01 KB
Autoriusjurgita
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasF. Motiejūnas
Švietimo institucijaLietuvos Kūno Kultūros Akademija
FakultetasSporto edukologijos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Asmenybe ir individualumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Lietuvos Kūno Kultūros Akademija / 1 Klasė/kursas
  • F. Motiejūnas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą