Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Teisingumo ir lygybės samprata Aristotelio "Politikoje"

Teisingumo ir lygybės samprata Aristotelio "Politikoje"

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Aristotelis. "Politika". Teisingumas. Kas valstybėje turėtų viešpatauti? Kam reikalingas teisingumas? Savybės, kurios būtinos einant svarbiausias pareigas. Nelygybė tarp valdančiųjų ir valdomųjų. Teisingumo supratimas lyginant Aristotelį ir kitus filosofus. Išvados. Išnašos.

Ištrauka

Senovės graikų filosofo Aristotelio (384-322 m. Pr. Kr.) veikalas pats svarbiausias politikos mokslo veikalas visoje antikos epochoje, padaręs gana didelę įtaką vėlesnių epochų politikos mokslui. Aristotelio "Politika" – tai vienas iš pirmųjų mėginimų pateikti sistematišką politikos mokslą.
Teisingumui Aristotelis savo veikale "Politika" skiria gana daug vietos. Jo manymu, teisingumas tai vidurys tarp kraštutinumų: taro neteisybės padarymo ir jos kentimo. Pagal Aristotelį teisingumas tai savotiškas įpratimas, dėl kurio žmonės yra linkę elgtis teisingai ir trokšta teisingumo.
"Politikoje" nurodomas dvejopas teisingumas:
Bendras, kuris yra platesnės reikšmės.
Specialus, kuris yra siauresnės reikšmės.
Aristotelio manymu, teisingumas nesiskiria nuo teisės, todėl teisė apima teisingumą, o teisingas žmogus yra tas, kuris saugo įstatymus, vykdo dorybes ir daro kitiems gera. Galima padaryti išvadas, kad teisingumas yra didžiausia dorybė gyvenime. Ir nors jis žmogų sutapatina su pilietiniu gyvūnu, tačiau išskiria pagrindines jo savybes. * "Žmonės iš visų gyvūnų išsiskiria tuo, kad jie vieninteliai suvokia, kas yra gera ir bloga, teisinga ir neteisinga ir t.t., ir šių dalykų bendrumo pagrindu kuriamas ūkis bei valstybė.
Specialus teisingumas sutapatinamas su lygybės saugojimu, kuris skiriamas i dvi atšakas:
Lyginamasis teisingumas, kuris reikalauja, kad kiekvienam būtų atitinkamai atlyginta už atimtus dalykus ar patirtus nuostolius.
Dalinamasis teisingumas, kuris skirsto dalykus pagal jų nuopelnus, teisingumas sprendžiamas pagal asmenų savybes. ** "Klysta demokratai manydami, jog lygybė vienu atžvilgiu sudaro lygybės būtinumą visais atžvilgiais; taip pat klysta pligarchai manydami, jog nelygybė vienu atžvilgiu sudaro nelygybę visais atžvilgiais". Tai savotiški teiginiai, kurie prieštarauja vienas kitam.
Teisingumas gali būti suprantamas dvejopai, kadangi vieniems piliečiams atrodo, kad teisingumas yra gera valia, kai norima ar linkima gera, o kitiems- kad, kai valdžią turi stipresnis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-04-01
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.86 KB
AutoriusIvona
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teisingumo ir lygybes samprata Aristotelio Politikoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą