Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Antikorupcinės politikos įgyvendinimo efektyvumas

Antikorupcinės politikos įgyvendinimo efektyvumas

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Darbo tikslas – išsiaiškinti ar Lietuvoje vykdoma antikorupcinė politika yra efektyvi. Korupcijos samprata. Korupcijos priežastys. Antikorupcinė politika Lietuvoje ir jos poreikis. Lietuvos antikorupcinės politikos įgyvendinimo efektyvumas. Išvados. Priedai (1). Išnašos.

Ištrauka

Kiekvienos valstybės valdžiai daugiau ar mažiau tenka susidurti su korupcijos fenomenu. Korupcija aptinkama visose valstybėse, o ypač klesti naujai sukurtose demokratijose. Visi pripažįsta, kad korupcija yra žalinga. Tačiau ji vis tiek paplitusi visame pasaulyje, o jos prevencija – labai sudėtingas uždavinys. Korupcijos aktualumą atspindi ir tai, kad 2003 metais gruodžio 9 dieną Jungtinės Tautos paskelbė tarptautine korupcijos diena. Be to, antikorupcinės reformos (ypač pokomunistinėse valstybėse) pasiekė piką 1998 – 1999 metais ir tebevyksta iki šiol. Lietuva – ne išimtis.
Todėl šio rašto darbo tikslas – išsiaiškinti ar Lietuvoje vykdoma antikorupcinė politika yra efektyvi.
Tikslą įgyvendinti padės šie uždaviniai: 1) išsiaiškinti korupcijos sampratą 2) apžvelgti, kokios priežastys sukelia korupciją 3) apžvelgti antikorupcinės politikos poreikį ir įgyvendinimą Lietuvoje 4) išsiaiškinti ar Lietuvos antikorupcinė politika efektyvi.
Darbe daugiausia bus naudojama Bakavecko A. ir kt. knyga "Lietuvos administracinė teisė. Bendroji dalis." Vilnius: MRU, 2005, kurioje išsamiai apžvelgtas korupcijos fenomenas bei LR nacionalinė kovos su korupcija programa, Specialiųjų tyrimų tarnybos metinės veiklos ataskaitos, kuriose atsispindi Lietuvos kovos su korupcija priemonės ir politika.


Prieš pradedant nagrinėti korupcijos reiškinį išsamiau, būtina išsiaiškinti "korupcijos" sampratą. Kadangi nėra visuotinai priimtos sampratos, apžvelgsime keletą apibrėžimų, paskui juos visus apibendrinsime. Būtina apžvelgti, kaip korupcija suvokiama ir Lietuvoje.
Sąvoka "korupcija" kilusi iš lotynų kalbos ir reiškia "gadinimą, papirkimą". "Tarptautinių žodžių žodyne" nurodoma, kad "korupcija" – tai valstybinės įstaigos pareigūno ar politinio veikėjo kyšio ėmimas už atliktas pareigas arba už įstatymo pažeidimą, siekiant naudos sau arba abipusės naudos, taip pat papirkimas, kyšininkavimas.
Europos Taryba pateikia tokį "korupcijos" apibrėžimą: korupcija – tai kyšio prašymas, siūlymas, davimas ar priėmimas (tiesiogiai arba netiesiogiai) ar bet kokia kita perdėta nauda ar to ketinimas, kuris iškreipia deramą pareigų atlikimą ar elgesį, būtiną kyšio gavėjui.
Jungtinės Tautos nurodo penkias grupes nusižengimų , laikomų korupcijos formomis:
• įvairios vagystės, įskaitant pinigų (turto) pasisavinimą ir kitus valstybės nuosavybės perėjimo privačion nuosavybėn būdus;
• piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi, įskaitant bet kokį naudos gavimo planavimą, bandymą tą naudą gauti, reikalavimą duoti kyšį, sėkmingą kyšio gavimą naudojantis tarnybine padėtimi;
• interesų konfliktas, įskaitant oficialios pareigos ir privataus intereso konfliktą;
• turto atskleidimo pareigos pažeidimai (klaidingos informacijos pateikimas arba nepateikimas);
• melagingi pranešimai ar duomenys apie politinių partijų finansavimą.
Nevyriausybinę antikorupcinę veiklą vykdanti organizacija "Transparency International" korupciją apibūdina kaip "piktnaudžiavimą viešąja galia siekiant asmeninės naudos". Pastarasis apibrėžimas yra vyraujantis pasaulio mokslinėje literatūroje.
LR korupcijos prevencijos įstatyme "korupcija" suvokiama dar plačiau. Korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis laikoma: kyšininkavimas, tarpininko kyšininkavimas, papirkimas, kitos nusikalstamos veikos, jeigu jos padarytos viešojo administravimo sektoriuje arba teikiant viešąsias paslaugas siekiant sau ar kitiems asmenims naudos: piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi arba įgaliojimų viršijimas, piktnaudžiavimas oficialiais įgaliojimais, dokumentų ar matavimo priemonių suklastojimas, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, tarnybos paslapties atskleidimas, komercinės paslapties atskleidimas, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimas, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimas, kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą ar kitos nusikalstamos veikos, kai tokių veikų padarymu siekiama ar reikalaujama kyšio, papirkimo arba nuslėpti ar užmaskuoti kyšininkavimą ar papirkimą. Vis dėlto, Lietuvoje pasigendama korupcijos sampratos apimančios ne tik viešąjį, bet ir privatų sektorių.
Apibendrinant "korupcijos" sampratas, galima pastebėti, kad primityviausiu būdu ji suvokiama kaip netinkamas arba neatitinkantis valstybinių standartų ir taisyklių valstybės tarnautojų elgesys. Tačiau korupcija nėra tik kyšio davimas ar paėmimas, ją sudaro įvairios korupcinio pobūdžio veikos. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai24
Dydis37.5 KB
AutoriusSanpaulija
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasR. Riekašius
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Antikorupcines politikos igyvendinimo efektyvumas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • R. Riekašius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą