Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Agresijos samprata psichologijoje

Agresijos samprata psichologijoje

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Agresijos kilmė. Agresijos formos. Agresijos priežastys. Žiniasklaidos ir visuomenės įtaka agresyvumui. Išvados.

Ištrauka

Referato tikslas yra:
Teoriškai išnagrinėti literatūros šaltinius, kuriuse nagrinėjama agresija ir jos sukeliamos problemos.
Referato uždaviniai yra:
• Paaiškinti kas yra agresija.
• Remiantis literatūros šaltiniais apžvelgti agresijos kilmę.
• Trumpai aprašyti įvairias agresijos formas.
• Trumpai apžvelgti televizijos ir visuomenės įtaką agresijai.
• Trumpai apžvelgti agresijos priežastis.


Psichologijos žodyne agresija apibūdinama kaip
priešiškas elgesys, kuriam būdinga įžulus pranašumo demonstravimas ar net jėgos naudojimas kito žmogaus, žmonių grupės atžvilgiu. Tokio elgesio tikslas – pakenkti kitam žmogui psichologiškai ar fiziškai. Kyla kaip reakcija į konfliktą.
Tarptautinių žodžių žodyne agresija apibūdinama kaip puolimas, užpuolimas.

AGRESIJOS KILMĖ

Nors agresiją apibūdinti sudėtinga, tačiau atrodo, kad visos gyvūnų rūšys sugeba agresyviai elgtis. Kai kurie etologai ( K. Lorenz) mano, kad turi būti įgimta agresyvaus elgesio tendencija, t.y. įgimtas kovos instinktas. Agresija, jų nuomone, yra evoliuciškai prasminga ir padeda gyvūnams gauti maisto, ginti savo teritoriją, apsaugoti jauniklius. Agresijos instinktas garantuoja individo vidinę mobilizaciją ir nepriklauso nuo aplinkos. K. Lorenzas teigia, kad agresija yra įgimta, nors ir įmanoma visuomenėje jos pasireiškimą sumažinti arba kontroliuoti.
Freudas, mano, kad agresija kyla iš įgimtų instinktų. Ankstyvuose savo darbuose jis teigė, kad agresija kyla, kai blokuojami gyvenimo instinkto impulsai (seksualinė energija). Vėliau Freudas pakeitė nuomonę ir kildino agresiją iš destrukcijos (mirties) instinkto. Tai potraukio (arba instinkto) teorija, kurioje agresijos instinktas laikomas antriniu, kilusiu iš pirminio savęs destrukcijos, mirties instinkto. Agresija yra individo pastanga nukreipti mirties instinktą nuo savęs – destrukcijos į kitus asmenis, nes kitaip destrukcijos instinktas sunaikintų patį individą. Todėl psichoanalitikai agresiją vertina kaip sveiką reakciją, nes garantuoja katarsį (arba išsivadavimą) iš destruktyvių instinktų.
Daugelis psichologų nepalaiko etologinės arba psichoanalitinės nuomonės apie vaiko agresijos prigimtį. Dažniau remiamasi stimulų teorija, kurioje teigiama, kad agresiją sukelia tam tikras motyvas arba stimulas. Anksčiausiai stimulų teoriją, aiškinančią agresiją, suformulavo J. Dollardas, L. Doobas, P. Milleris, O. Mowreris ir D. Searsas, kurie iškėlė hipotezę, kad agresija yra frustracijos padarinys ir pavadino ją frustracine agresijos teorija. Frustracija jie vadino tebevykstančio, tikslingo elgesio blokavimą. Ji sukelia agresyvų stimulą arba skatina pasireikšti agresiją, o tai tiesiogiai veda agresyvaus elgesio link. Frustracinės agresijos teoriją galima patvirtinti stebint kasdienį gyvenimą, pavyzdžiui, kai frustracijos apimtas vaikas pasidaro judrus, piktas, elgiasi agresyviai savo bendraimžių atžvilgiu. Tačiau ši hipotezė nepaaiškina didžiosios agresijos dalies. Daugelis autorių pažymi, kad kartai frustracija sukelia agresiją, tačiau vaikas į ją reaguoja ir kitais būdais.
Tokių argumentų paveikti, P. Milleris ir D. Searsas peržiūrėjo savo teoriją ir iškėlė prielaidą, kad agresija yra vienas galimų regavimo į frustraciją būdų. Be to jie teigė, kad įmanoma kontroliuoti arba slopinti agresyvų reagavimą baudžiant arba sukeliant baimę. Jeigu agresiją galima nuslopinti, tai ją galima nukreipti ne į frustruojančią situaciją arba į individą, bet į kitą asnenį. Šiuo agresijos perkėlimu, Millerio nuomone, galima paaiškinti daugybę agresyvių veiksmų, kurių negalėjo paaiškinti ankstesnė frustracinė agresijos teorija. Tai modifikuota Freudo teorija, tik be instinktyvių stimulų. Ji teigia, kad agresija neįgimta, bet priklauso nuo frustruojančios patirties įtakos. Daugeliui autorių atrodo, kad teiginiu apie agresijos perkėlimą būtina papildyti ankstesnias pažiūras. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-01-02
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai5
Dydis15.31 KB
AutoriusAgnė
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasO. Gylytė
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
FakultetasSlaugos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Agresijos samprata psichologijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 1 Klasė/kursas
  • O. Gylytė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą