Išplėstinė paieška
 
 
 

Pažinimo procesai (3)

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Pojūčiai. Bendrasis apibūdinimas. Pojūčių rūšys. Bendrieji pojūčių dėsningumai. Individualūs pojūčių skirtumai. Suvokimai. Bendrasis apibūdinimas. Pagrindiniai suvokimų ypatumai. Suvokimų rūšys. Individualūs suvokimų skirtumai. Dėmesys. Bendrasis apibūdinimas. Dėmesio rūšys. Pagrindinės dėmesio savybės ir asmenybiniai skirtumai. Išvados.

Ištrauka

Pojūčiai - jutiminio pažinimo procesai, kuriais pažįstamos tikrovės daiktų ir reiškinių savybės, kai jos veikia jutimo organus.
Suvokimai - daiktų ir reiškinių, veikiančių jutimo organus, pažinimo procesas.
Dėmesys - psichinis veiklos nukreipimas ir jos sutelkimas ties tam tikrais objektais.
Šiame darbe aptarsiu šiuos tris procesus, jų rūšis, dėsningumus ir bendrus skirtumus.
Pažinimo procesais vadinami tie psichikos reiškiniai, kuriais žmogus gauna informaciją apie išorinę tikrovę bei patį save. Jau nuo seno psichologijoje skiriamos jutiminio (sensorinio) ir loginio pažinimo rūšys. Jutiminiu pažinimu laikomas tiesioginis daiktų bei reiškinių savybių ir tų daiktų bei reiškinių kaip visumos pažinimas, kai tie daiktai, reiškiniai veikia jutimo organus. Loginis pažinimas vyksta jutimais gautą informaciją pertvarkant. Tai aukštesnė pažinimo pakopa, kuria nustatomi tikrovės jutimams neprieinami objektai.
Dabar išsiaiškinsime dvi jutiminio pažinimo rūšis: pojūčius ir suvokimus.
Pojūčiais vadiname jutiminio pažinimo procesus, kuriais pažįstamos tikrovės daiktų ir reiškinių savybės, kai jos veikia jutimo organus.
Pojūčių susidarymo anatominis-fiziologinis mechanizmas yra labai sudėtingas. Pagrindiniai jo skyriai:
1. Receptorius (lot. recepcio - priimti) arba priėmėjas, yra periferinis nervo galas, skirtas priimti padirginimus. Tai sudėtingi aparatai, pertvarkantys išorinę energiją į nervinius jaudinimo procesus (akis, ausis, liežuvis, oda ir kiti receptoriai).
2. Perdavimo skyrius, kurį sudaro receptorių su smegenų centru jungiantieji įcentriniai (aferentiniai) ir išcentriniai (eferentiniai) nervai. Šie nervai perduoda jaudinimo energiją į centrinę nervų sistemos dalį ir iš jos į periferiją.
3. Centras smegenyse, atliekantis jaudinimo impulsų įvertinimo operacijas, kurio dėka ir atsiranda regėjimo, girdėjimo, skonio ir kiti pojūčiai, o ir receptoriai prisitaiko prie veikiančių dirgiklių.
Šis pojūčio susidarymo aparatas veikia taip. Koks nors daiktas ar reiškinys paveikia receptorių (šis procesas vadinamas dirginimu). Fizinis ar cheminis dirginimo procesas receptoriuje virsta fiziologiniu jaudinimo procesu. Jaudinimo procesas aferentiniais nervais perduodamas į smegenų centrinę dalį, kur jis virsta psichiniu procesu - pojūčiu. Eferentiniais nervais jaudinimai iš centro bėga į receptorių, kuris prisitaiko prie dirginimų (sumažėja ar padidėja receptoriaus jautrumas ir kt.). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-09-26
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis29.65 KB
AutoriusjolantA
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Pazinimo procesai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą