Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos Respublikos vietos savivalda

Lietuvos Respublikos vietos savivalda

  
 
 
123456789
Aprašymas

Vietos savivalda. Savivaldybė. Savivaldybėse yra šios institucijos. Savivaldybių tarybos. Meras. Mero pavaduotojai. Kontrolė. Savivaldybės kontrolierius. Išvados.

Ištrauka

Konstitucinė teisė yra svarbiausioji teisės šaka, kurios normos įtvirtina valstybės politinius, socialinius – ekonominius ir administracinės – teritorinės santvarkos pagrindus, valstybinės valdžios institucijų organizavimo principus ir funkcionavimo tvarką, valstybinės valdžios įgyvendinimo mechanizmą, teisinę piliečių padėtį ir santykius tarp valstybės, visuomenės ir piliečių.
Vietos savivalda yra vienas pagrindinių valstybės elementų, kuris organizuojamas ir įgyvendinamas tam tikroje valstybės teritorijoje. Be vietos savivaldos sistemos neįmanoma užtikrinti šiuolaikinės demokratinės valstybės pagrindų. Nepriklausomai nuo šalies pasirinktos valdymo formos, ar ji būtų federacinė ar unitarinė, vietos savivalda valstybės valdyme vaidina svarbų vaidmenį.
Vietos savivalda pradėjo plėtotis Europoje dar viduramžiais, o Lietuvoje ji atsirado po baudžiavos panaikinimo. Tarpukario Lietuvoje vietos savivaldos institucijos buvo arčiausiai prie žmonių ir turėjo didelį poveikį visuomenės gyvenime. Lietuvos savivalda praėjo sunkų ir įdomų išbandymų kelią, kuris kuriamas ir šiandien. Lietuvai žengiant pirmuosius žingsnius Europos Sąjungoje, svarbu sukurti šiuolaikišką, teisės aktais reglamentuotą, efektyviai veikiančią vietos savivaldos sistemą.
Vietos savivaldos įstatymas duoda tokią šios institucijos sampratą: Vietos savivalda – tai Lietuvos Respublikos teritorijos administracinio vieneto gyventojų išrinktos vietos valdžios institucijų teisė ir reali galia pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus laisvai ir savarankiškai savo atsakomybe reguliuoti bei tvarkyti visuomenės reikalus ir tenkinti vietos gyventojų poreikius. Savivaldybė – tai valstybės teritorijos administracinis vienetas, kurio gyventojai turi valstybės laiduotą savivaldos teisę.
Savivalda veikia administracinio vieneto teritorijoje. LR Konstitucijos 10 straipsnio pirma dalis įsakmiai nurodo: "Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedalijama į jokius valstybinius darinius". Šio straipsnio pagrindu yra įtvirtinta Lietuvos valstybės sąrangos forma. Lietuvos Respublika yra unitarinė valstybė. Ji neturi savo teritorijoje darinių, turinčių valstybinius požymius. Centralizacija neužtikrina demokratiško valstybės valdymo, kai šis sutelkiamas tik valstybinės valdžios institucijų valioje. Esant decentralizacijai dalis funkcijų perduodama savivaldybėms. Savivaldybių veikla yra arčiausiai gyventojų kasdienių problemų ir dinamiškai reaguoja į nuolat vykstančius gyvenimo pokyčius, kai tuo tarpu centrinės valdžios aparatas nėra toks paslankus operatyviai spręsti konkretaus administracinio vieneto susidariusią situaciją. Konstitucijos 11 straipsnis numato: "Lietuvos valstybės teritorijos administracinius vienetus ir jų ribas nustato įstatymas". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-07-06
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai11
Dydis19.78 KB
AutoriusKarolina
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasKulbokaitė
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos vietos savivalda [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 3 Klasė/kursas
  • Kulbokaitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą