Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos Respublikos Konstitucinės teisės mokslo raida. Mykolo Romerio indėlis į Lietuvos konstitucinės teisės mokslo raidą (2)

Lietuvos Respublikos Konstitucinės teisės mokslo raida. Mykolo Romerio indėlis į Lietuvos konstitucinės teisės mokslo raidą (2)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Konstitucinės teisės mokslas Lietuvoje 1918-1940m. Konstitucinės teisės mokslas sovietinės santvarkos metais. Konstitucinė teisė lietuvių išeivijos darbuose. Konstitucinė teisė atstačius Lietuvos nepriklausomybę. Išvados.

Ištrauka

Konstitucinės teisės nuostatos Lietuvoje labai senos, gerokai senesnės nei kaimyninėse šalyse: valstybinės teisės normų buvo jau paprotinėje teisėje, po to – valdovų aktuose, o XVI a. pradžioje kai kurios šios teisės nuostatos buvo surinktos ir kodifikuotos Lietuvos statutuose., tapusiuose Lietuvos Konsticingumo tradicijų užuomazga.
Konstitucinės teisės mokslo Lietuvoje užuomazgų randama XVI a. Tai siejama su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės publicisto ir istoriko Augustino Rotundo (Mieleskio) vardu. Šis teisės daktaras traktate "Pasikalbėjimas lenko su lietuviu" (apie 1565m.), gindamas lietuvių teises ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybinį savarankiškumą, aptarė valstybės formas.
Vėliau pastebimas tam tikras Vilniaus universiteto profesūros susidomėjimas konstitucinės teisės mokslu.
1651m. išleistame Vilniaus universiteto profesoriaus teisininko Arono Olizarovskio svarbiausiame veikale "Apie politinę žmonių sąmonę" valstybei yra paskirtas visas skyrius. Jame nagrinėjama valstybės esmė, jos atsiradimo priežastys, politinės santvarkos formos.
Profesorius Jeronimas Stroinovskis savo 1785 m. išleistame veikale "prigimtinės, politinės teisės, politinės ekonomijos ir tarptautinės teisės mokslas" aiškino visuomenės ir valdžios tarpusavio santykių principus. Čia jis reiškėsi kaip konstitucijos, arba kaip visuotinės žmonių sutarties, kuriai esant žmonės nepraranda savo įgimtų teisių, šalininkas. J. Stroinovskis dėstė Ch. Montesquie teorijos apie valdžių padalijimą pagrindus.
Specialaus konstitucinės teisės kurso ar mokslo veikalų iki Pirmojo pasaulinio karo Lietuvoje nebūta.
Konstitucinė teisė kaip mokslas Lietuvoje visiškai susiformavo Lietuvos (nuo 1930 m.- Vytauto Didžiojo) universitete. Nuo šio universiteto Teisių fakulteto veiklos pradžios, 1922 m. rudens, čia nuolat veikė Valstybinės teisės katedra, o nepakeičiamas jos vedėjas buvo teisės mokslų daktaras profesorius Mykolas Romeris (1880-1945), nuo 1940 m. iki mirties dirbo Vilniaus universitete. Šį pedagogą ir mokslininką reikia laikyti šiuolaikinės konstitucinės teisės mokslo Lietuvoje pradininku. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-05-29
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai1
Dydis20.84 KB
Autoriusgeely
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslektorė E. Čižienė
Švietimo institucijaPanevėžio kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos Konstitucines teises mokslo raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Panevėžio kolegija / 1 Klasė/kursas
  • lektorė E. Čižienė
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą