Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Socialinė psichologija>Bendravimo ypatumai ir jų formos

Bendravimo ypatumai ir jų formos

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Bendravimo orientacijos. Bendravimo struktūra. Bendravimas kaip individų sąveika – interakcija. Bendravimas kaip savitarpio pažinimas – percepcija. Kalbėjimo psichologija. Klausymosi psichologija. Bendravimo būdai. Išvados.

Ištrauka

Bendraudami su kitais pastebėjote, jog kiekvienam jų būdingas savitas bendravimo stilius: vienas galbūt siekia jumis manipuliuoti, panaudoti jus savo tikslams, kitas vargina savo tykiu nuolankumu, o su trečiu bendraudami jūs pailsite.
Į ką orientuojasi žmogus bendraudamas? Amerikiečių psichologas E. Fromas skyrė produktyvų ir neproduktyvų bendravimą. Pasak jo, bendravimo situacijos produktyvumą nulemia asmenybės vertybinės orientacijos, sąlygojančios, ar bendraudama asmenybė tobulės, taps savarankiška, kūrybiška ir pan. E. Fromas aprašė keturis neproduktyvaus bendravimo tipus.
1 tipas. "Imlioji" orientacija.Tokio tipo žmogui būdingas įsitikinimas, kad viso, kas yra gera, šaltinis yra išorėje, o vienintelis būdas gauti tai, ko nori, (ir materialinių daiktų, ir dvasinių vertybių) – paimti iš išorinio pasaulio. Todėl jis stengiasi "įsigyti" draugą, kuris spręstų jo problemas. Tokio tipo žmonės lojalūs, dėkingi už pagalbą, bijo jos netekti. Saugūs tik tada, kai yra remiami. Jie sutinka su viskuo ir su visais: slopina savo sugebėjimus, kaskart vis labiau panyra į kitų priklausomybę. Tokio tipo žmogus, tik "apsiraizgęs" tvirtą žmogų, moka gyventi.
2 tipas. "Išnaudotojiškoji" orientacija. Šie žmonės taip pat mano, jog gerovės šaltinis išorėje, bet pirmojo tipo žmonės stengiasi "gauti"iš kitų, o antrojo – "atimti". Šie žmonės pervertina tai, ką turi kiti ir neįvertina to, kuo patys disponuoja. Jiems būdingas įtarumas, pavydumas, cinizmas.
3 tipas. "Kaupimo orientacija". Šio tipo žmonės jaučiasi saugūs tik sukaupę daugybę daiktų ir idėjų. Eikvojimas jiems kelia nerimą. Šie žmonės bijo naujovių, yra pedantiški, sentimentalūs, nelankstūs. Artimi santykiai su kitais žmonėmis sunkiai įmanomi, nes tai laikoma įsibrovimu į jų psichologinę aplinką.
4 tipas. "Rinkos orientacija". Pagrindinis tokio tipo žmonių tikslas – turėti paklausą, būti populiariems. Jie neturi savojo Aš, nes jis nuolat kinta pagal principą: "aš toks, kokio jums reikia". Populiarias savybes diktuoja rinka, o rinkos reikalavimai nestabilūs. Tai sukelia nesaugumo jausmą. Toks žmogus nesugeba nei mylėti, nei neapkęsti, jo nesieja su kitais jokie emociniai ryšiai. Todėl jie neturi jokių artimųjų. Jausdamasis kaip prekė "asmenybių turguje", žmogus siekia tik vieno tikslo – absoliučios adaptacijos bei savo paklausos išsaugojimo bet kokiomis sąlygomis. Ši orientacija neproduktyvi – žmogus praranda savąjį Aš. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-04-20
DalykasSocialinės psichologijos konspektas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasKonspektai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis20.04 KB
AutoriusDovile
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKlaipėdos valstybinė kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bendravimo ypatumai ir ju formos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Konspektai
  • 14 puslapių 
  • Klaipėdos valstybinė kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą