Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys (2)

Ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Juridinio asmens samprata ir požymiai. Viešieji ir privatieji juridiniai asmenys. Ribotos ir neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Neribotos civilinės atsakomybės juridiniai asmenys. Individualios įmonės. Individualios įmonės steigimas. Individualios įmonės pertvarkymas ir likvidavimas. Ūkinės bendrijos. Ūkinės bendrijos samprata ir paskirtis. Ūkinės bendrijos steigimas. Ūkinės bendrijos narių turtinės ir neturtinės teisės. Ūkinės bendrijos veiklos nutraukimas. Ribotos civilinės atsakomybės įmonės. Akcinės bendrovės. Akcinės bendrovės samprata. Akcinių bendrovių rūšys. Akcinių bendrovių steigimas ir registravimas. Bendrovės steigimo sutartis. Bendrovės įstatai. Steigiamasis susirinkimas. Bendrovės registravimas. Bendrovės turtas. Akcinės bendrovės valdymo organai. Bendrovės pabaiga. Kooperatinės bendrovės. Kooperatinės bendrovės kapitalas. Kooperatinės bendrovės steigimas . Kooperatinės bendrovės valdymas ir bendrovės narių teisės. Kooperatinės bendrovės likvidavimas ir reorganizavimas. Žemės ūkio bendrovės. Išvados.

Ištrauka

Civilinė tiesė – tai savarankiška teisės šaka, sudaranti visos privatinės tiesės, kurios normos sąveikauja su moralės normomis, pagrindą; prioritetiškai taikydamos dispozityvųjį teisinio reglamentavimo metodą ir išreikšdamos bendruosius Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintus principus, reglamentuoja laisvų, vienas kitam tiesiškai nepavaldžių asmenų turtinius ir asmeninius, susijusius su turtiniais, santykius, o specialiai įstatymų numatytais atvejais ir kitus asmeninius (nesusijusius su turtiniais) bei turtinius santykius, kuriuos reglamentuoja teisės normos.
Civilinės teisės pagrindus nustato Lietuvos Respublikos Konstitucija. Po Konstitucijos svarbiausias ir didžiausias teisinės galios civilinės tiesės įstatymas – civilinis kodeksas.
Civilinės teisės paskirtis ir tikslai įgyvendinami per civilinės teisės funkcijas, kurias nagrinėja tiesės mokslas. Civilinei teisei būdingos dvi pagrindinės funkcijos – reglamentavimo ir valstybės prievartos legalizavimo ir normavimo. Be šių pagrindinių funkcijų, civilinei teisei būdinga papildoma, pagalbinio pobūdžio informavimo funkcija. Reglamentavimo funkcija įgyvendinama valstybės nustatytomis civilinės tiesės normomis, kurios nustato civilinių teisinių santykių dalyvių privalomo ir leistino elgesio ribas.
Civilinės tiesės subjektai yra fiziniai ir juridiniai asmenys, dalyvaujantys civiliniuose teisiniuose santykiuose. Fiziniais asmenimis vadinami žmonės, o juridiniais asmenimis – žmonių sukurti teisiniai dariniai (organizacijos), turintys įstatymų tvarka suteiktą teisinį subjektiškumą.
Civiliniame kodekse juridinis asmuo apibrėžiamas taip : ,,Juridinis asmuo yra savo pavadinimą turinti įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri gali savo vardu įgyti ir turėti teises bei pareigas, būti ieškovu ar atsakovu teisme."

Civilinės teisės subjektų pagrindas yra žmogus – natūralus subjektas. Juridinis asmuo yra išvestinis (nenatūralus) civilinės teisės subjektas. Bendriausiais bruožais juridinis asmuo civilinėje teisėje apibūdinamas kaip įmonė, įstaiga ar organizacija, kuri civiliniuose teisiniuose santykiuose reiškiasi kaip savarankiškas subjektas. Dažniausiai juridinis asmuo apibūdinamas per jo požymius.
Pirminiai juridinio asmens požymiais įvardijami: 1) organizacijos vieningumas (išvestiniai požymiai: pavadinimas ir atskiras turtas), 2) civilinis veiksnumas ir teisnumas bei 3) civilinis procesinis veiksnumas ir teisnumas; jie detalizuojami išvestiniais juridinio asmens požymiais. Organizacinis vieningumas pasireiškia vidine juridinio asmens struktūra ir struktūrinių dalių sujungimu į vieną visumą, esant vidinei funkcijų pasiskirstymo sistemai ir siekiant nustatyto tikslo, be to, juridinio asmens padaliniai veikia ne savo, o viso juridinio asmens vardu.
Pagal šiuo metu galiojantį CK turto atskirumas reiškia, kad juridinio asmens turtas visada apskaitomas atskirai nuo juridinio asmens dalyvių turto. Daugeliu atvejų dirbtinio subjekto sudarymo tikslas yra turto personifikavimas siekiant sudaryti jam galimybę dalyvauti civilinėje apyvartoje.
Pagal šiuo metu galiojantį CK turto atskirumo laipsnis įvairių rūšių juridiniuose asmenyse iš esmės skiriasi. Akcinės bendrovės, kooperatyvai, viešosios įstaigos ir kt. turtą valdo nuosavybės tiese, valstybės, savivaldybės įstaigos, įmonės – pasitikėjimo teise. CK Antrosios knygos komentaro autorių nuomone, juridinio asmens dalyvis išsaugo nuosavybės teisę į juridinio asmens turtą tik tada, kai juridinio asmens steigėjas yra valstybė ar savivaldybė, kurie juridiniam asmeniui perduoda turtą ne nuosavybės, bet pasitikėjimo teise.
Juridiniai asmenys turi civilinį teisnumą ir veiksnumą. Juridinio asmens teisnumas – tai galėjimas turėti teises ir pareigas, o veiksnumas – galėjimas savarankiškai, savo veiksmais įgyti teises, pareigas ir jas įgyvendinti. Skirtingai nei fizinių asmenų, juridinių asmenų teisnumas ir veiksnumas atsiranda tuo pačiu metu, įsteigus juridinį asmenį, išskyrus juridinius asmenis, kurie nėra steigiami ir registruojami. Kadangi juridiniai asmenys steigiami įvairiems tikslams, skirtingai nuo fizinių asmenų, jų civilinis teisnumas gali būti įvairios apimties.
Svarbiausias juridinio ir fizinio asmens skirtumas pasireiškia tuo, kad fizinio asmens veiksnumas grindžiamas jo paties valios savybėmis, o juridinis asmuo šios savybės negali turėti, nes juridinis asmuo neturi nei valios, nei intelekto. Jo veikla grindžiama juridinio asmens dalyvių bei jų paskirtųjų vadybininkų valia ir intelektu. Taigi teisinis juridinio asmens subjektiškumas, taip pat organizacinis vieningumas lemia tai, kad juridinio asmens padaliniai veikie ne savo, o juridinio asmens vardu. Taigi juridinis asmuo civilinėje apyvartoje veikia savarankiškai bei turi atskirą nuo jo dalyvių valią. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-03-29
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis32.28 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ribotos ir neribotos civilines atsakomybes juridiniai asmenys (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 20 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą