Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>M. Weberio racionali biurokratija

M. Weberio racionali biurokratija

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Biurokratijos samprata. M. Weberio biurokratijos teorija. Racionali Weberio biurokratija. "Geležinis biurokratijos narvas". Išvados. Priedas (1).

Ištrauka

Šiandien sąvoka "biurokratija" daugeliui sukelia nemalonias asociacijas. Dažniausiai biurokratija siejama su formalizmu, popierizmu, laiko vilkinimu ir sustabarėjimu. Idealaus biurokratijos tipo ir biurokratijos teorijos autorius Maxas Weberis buvo įsitikinęs priešingai – jo manymu, biurokratija yra pranašesnė už kitas organizacijos formas. Be to, Weberio biurokratija pasižymi racionalumu, tačiau autoriaus pasiūlytas racionalumas, kaip jis pastebėjo vėliau, gali tapti perdėtas, o tai tik dar labiau kelia visuomenės pasipiktinimą.
Todėl šio rašto darbo objektas yra M. Weberio racionali biurokratija.
Darbo tikslas – išsiaiškinti M. Weberio racionalios biurokratijos sampratą.
Tikslą įgyvendinti padės šie uždaviniai: 1. Apibrėžti "biurokratijos" sąvoką. 2. Apžvelgti M. Weberio biurokratijos teoriją. 3. Išsiaiškinti M. Weberio racionalios biurokratijos sampratą. 4. Apžvelgti "geležinio biurokratijos narvo" sampratą.
Darbe bus naudojama 2004 metų leidimo Shafritz M. Jay ir kt. knyga "Classics of public administration", kurioje pateikta Maxo Weberio biurokratijos charakteristika. J.E. Lane knygoje "Viešasis sektorius: sąvokos, modeliai, požiūriai" pateikiama biurokratijos sąvokos bei biurokratijos kaip racionalumo samprata. Tuo tarpu išsamiausiai Weberio biurokratija išnagrinėta Gudelionytės – Gilienės L. straipsnyje " Biurokratijos mechanizmas ir perspektyvos" (Tiltai, 2003 Nr.13 Priedas: Transformacijos Rytų ir centrinėje Europoje).

Visų pirma būtina išsiaiškinti biurokratijos kilmę bei "biurokratijos" sąvokos reikšmę.
Biurokratija egzistavo jau iki to laiko, kol buvo išrastos sąvokos ir teorijos jai apibūdinti. Jau pačios pirmosios organizacijos turėjo biurokratijos bruožų, kaip pavyzdžius galima paminėti senovinių civilizacijų valdžios struktūras, piramidžių statybą, Romos imperijos kariuomenę, dar vėliau – viduramžių Romos katalikų bažnyčią. Kinų Songų dinastija (960 m. po Kr.) taip pat buvo sukūrusi centralizuotą biurokratiją, kurią sudarė civiliai studentai - pareigūnai. Biurokratija atsirado tam, kad koordinuotų visuomenės struktūrų funkcionavimą ir palaikytų tvarką. Tačiau biurokratija, kokią mes suprantame šiandien, atsirado XIX a., o patį biurokratijos terminą sugalvojo prancūzų ekonomistas Jean Claude Marie Vincent de Gournay dar 1745 m. Ji reiškė valstybės pareigūnų vadovavimą, o vėliau terminas imtas taikyti ir įvairiose organizacijose. Pats autorius jį vartojo su panieka. Apie pareigūnų valdžią jis kalbėjo kaip apie "biuromaniją" (ligą). Tuo tarpu Weberio manymu, biurokratizuota buvo net Napoleono armija, savo biurokratiją turi bažnyčios, švietimo institucijos, partijos ir net verslo institucijos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-13
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai21 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis31.47 KB
AutoriusSanpaulija
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasM.Dūda
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word M. Weberio racionali biurokratija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

 • 2008-01-20 IP: 78.59.110.225
  Tina sako

  Labai geras, issamus darbas.

 • 2007-12-17 IP: 88.119.52.58
  Alina sako

  Labai geras darbas ;)

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
 • Referatai
 • 13 puslapių 
 • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
 • M.Dūda
 • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą