Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Socialinė psichologija>Stresai ir jų valdymo būdai

Stresai ir jų valdymo būdai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Žmogaus gebėjimai valdyti stresą arba atsparumas stresui. Reakcija į stresą. Streso poveikis. Streso valdymas. Stresas ir jo mažinimo būdai darbo aplinkoje. Streso valdymo patarimai. Išvados.

Ištrauka

Streso problema visose gyvenimo srityse dabartiniu metu yra labai aktuali. Intensyvėjant gamybai ir didėjant jos mechanizacijai bei automatizacijai, tobulėjant telekomunikacinei technikai, spartėja darbo tempas, o kartu ir nervinė emocinė įtampa. Stresas kaip kenksmingas darbo aplinkos veiksnys ypač būdingas intelektinių profesijų atstovams – gamybos vadovams, verslininkams, inžinieriams, operatoriams ir daugeliui kitų.
Stresu vadinama organizmo reakcija į aplinkos veiksnius, keliančius grėsmę individo gerovei, sveikatai ar gyvybei ir sutrikdančius įprastinę psichofizinę pusiausvyrą. Žodis "stresas" dažnai vartojamas sielvarto, nuovargio ar jausmų, kurių nesugebame įveikti, apibūdinimui. Užsienio autoriai pateikia tokius šios sąvokos apibrėžimus:
"stresas – yra priverstinė fizinė, emocinė ar protinė įtampa" (Davidson, 1989);
"būsena atsirandanti žmogui susidūrus su tokiomis psichologinėmis ar socialinėmis aplinkybėmis, kurias jis suvokia kaip pavojingasis nėra tikras, jog sugebės jas įveikti" (Alkinson, 1990);
"stresas darbe yra emocinė būsena (ar nuotaika), kurios priežastis – prieštaravimas tarp darbe keliamų reikalavimų ir asmens sugebėjimo atlikti juos, arba – subjektyvus reiškinys, asmens suvokimas, jog nesugebės atlikti darbinės situacijos keliamų reikalavimų" (Pajarskienė. 1999). Kituose šaltiniuose minima, kad tai – subjektyvus reiškinys, asmens suvokimas, jog nesugebės atlikti darbinės situacijos keliamų reikalavimų (Kalimo, 1993).
Stresoriai. Stresą sukeliantys aplinkos veiksniai vadinami stresoriais. Jie gali būti fiziniai (alkis, trauma, infekcija ir kiti) ir psichosocialiniai (konfliktas, nesėkmė, nelaimė, problemos šeimoje ar darbe, netikrumas, dėl ateities ir kiti). Stresu žmonės dažnai vadina baimes, pykčius, konfliktines situacijas, tačiau tai yra ne stresas, o stresoriai – priežastys, sukeliančios stresą, t.y. nespecifinę organizmo reakciją į stresorių ar dirgiklį (Lileikienė, 1995).
Stresas gali būti teigiamas ir neigiamas. Teigiamą stresą – eustresą – žmonės patiria jiems malonių akimirkų metu. Jis pasireiškia panašiai, kaip ir distresas – neigiamas stresas, kurį žmonės patiria, ištikti nemalonumų (Medicinos enciklopedija, 1994).
Autoriai F. Luthans, H. Tosi, J. Rizzo, St. Carroll ir kiti, tyrinėjantys darbuotojų psichoemocinę būseną bei situacijas, sukeliančias stresus, įmonės organizacinę kultūrą, jos daromą įtaką darbuotojams, išskiria šias žmogaus darbo vietos, darbo aplinkos stresorių kategorijas: individuolius stresorius; grupės stresorius; organizacijos (įmonės) stresorius; išorinius organizacijos (įmonės) stresorius 1 paveiksle (Vitkienė, 2002). ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-02-07
DalykasSocialinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Socialinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis17.34 KB
AutoriusSimona
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaŠiaulių valstybinė kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresai ir ju valdymo budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių valstybinė kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą