Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Vaikų teisės (4)

Vaikų teisės (4)

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įvadas. Vaiko sąvoka. Vaiko teisių amžius. Vaiko teisinis statusas. Vaikų teisės. Valstybės pareiga – užtikrinti vaiko teises. Išvados.

Ištrauka

Tikslas. Šio darbo tikslas pateikti trumpą vaikų teisių ir teisinio statuso aprašymą bei nurodyti institucijas, kurios privalo rūpintis vaikais.
Uždaviniai: vaiko sąvoka, vaiko teisių amžius, vaiko teisinis statusas, vaikų teisės ir valstybės pareiga – užtikrinti vaiko teises.
Metodai. Rašant šį referatą buvo naudojama literatūra susijusi su vaikų teisėmis, knygų ir įstatymų pavadinimai nurodyti darbo pabaigoje.

1999 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 3700799 gyventojų, iš jų 966100 buvo vaikai. Taigi kas ketvirtas šalies gyventojas yra vaikas. Vaiko teisių apsaugą užtikrinti svarbu, nes vaikai yra ne tik mūsų visuomenės ateitis, bet ir dabartis. Nuo jų gyvenimo kokybės ir pačių galimybių šiandien priklauso visos visuomenės gerovė.
Lietuva 1992 m. sausio 5 d. prisijungė prie 1959 m. Jungtinių Tautų Organizacijos Vaiko teisių deklaracijos, 1989 m. – prie Vaiko teisių konvencijos, kurią Lietuvos Respublikos Seimas ratifikavo 1995 m. liepos 3 d., o 1996 m. kovo 14 d. buvo priimtas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas. Pastaraisiais metais tam tikrose vaiko teisių apsaugos srityse įvairiais šalies valdymo lygmenimis nemažai nuveikta, tačiau kurti efektyvią vaiko teisių apsaugos sistemą tebėra vienas iš pagrindinių mūsų šalies uždavinių. Kurti ir tobulinti šią sistemą galime visi, ne vien turėdami galią spręsti, bet ir teikdami pozityvius pasiūlymus, išreikšdami savo nuomonę, galiausiai rūpindamiesi šalia esančiais vaikais, darydami tai, kas priklauso nuo mūsų, siekdami, kad vaikai iš tiesų gautų tai (ir tik tai), ką žmonija turi geriausio.
Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 1989 m. lapkričio 20 d. priimtos Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos 1 straipsnyje teigiama: "Šioje Konvencijoje vaiku laikomas kiekvienas žmogus, neturintis 18 metų, jei pagal taikomą įstatymą jo pilnametystė nepripažinta anksčiau". Taigi Konvencija, viena vertus, formaliai apibrėžia vaiko sąvoką – asmuo, kuriam suėjo 18 metų ir viena diena (kitą dieną po gimimo dienos) jau nelaikomas vaiku. Kita vertus, ji neįtvirtina visuotinės vaiko sąvokos, tik paaiškina konvencijoje vartojamą. Tai reiškia, kad valstybės savo nacionaliniuose įstatymuose gali įvairiai šią sąvoką apibrėžti (pavyzdžiui, vaiku laikyti asmenį iki 16 ar 20 metų), tačiau bet kuriuo atveju prie Konvencijos prisijungusios valstybės turi garantuoti joje įtvirtintas teises visiems asmenims bent iki 18 metų.
Konvencija nacionalinių įstatymų kompetencijai palieka teisę nustatyti, kokiais atvejais asmens pilnametystė gali būti pripažįstama anksčiau.
Lietuvos respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2 straipsnyje nurodyta, kad "vaikas yra žmogus, neturintis 18 metų, išskyrus atvejus, kai įstatymai numato kitaip". Lietuvos Respublikos vaiko globos įstatymo , priimto 1998 m. kovo 24 d., 2 straipsnis taip pat įtvirtina, kad "vaikas – kiekvienas žmogus, neturintis 18 metų, jei pagal taikomą įstatymą jo pilnametystė nepripažįstama anksčiau".
Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse asmenys iki 18 metų vadinami nepilnamečiais, tačiau jie skirstomi į dvi grupes: iki 15 metų (neturintys veiksnumo) ir nuo 15 iki 18 metų (turintys dalinį veiksnumą). Civilinio kodekso 11 straipsnyje nustatyta, kad tais atvejais, kai įstatymai leidžia sudaryti santuoką iki 18 metų, asmuo, kuriam nesuėjo tiek metų, "įgyja civilinį veiksnumą visa apimtimi nuo santuokos sudarymo laiko". Jeigu vėliau santuoka nutraukiama arba pripažįstama negaliojančia dėl priežasčių, nesusijusių su santuokiniu amžiumi, nepilnametis "įgytojo veiksnumo nenustoja". Taigi pagal civilinę teisę asmuo, iki 18 metų sudaręs santuoką, Lietuvoje jau nelaikomas vaiku. Daugelyje Lietuvos Respublikos teisės aktų asmenys iki 18 metų yra vadinami įvairiai.
Lietuvos respublikos baudžiamojo kodekso 11 straipsnyje asmenys nuo 14 iki 18 metų vadinami nepilnamečiais. Pagal baudžiamąją teisę asmenys iki 14 metų vadinami mažamečiais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-01-03
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.37 KB
AutoriusRugile
Viso autoriaus darbų33 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasMatakas
Švietimo institucijaKauno kolegija
FakultetasEkonomikos ir teisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku teises (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Kauno kolegija / 1 Klasė/kursas
  • Matakas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą