Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Vaikų teisių apsauga tarptautinėje teisėje

Vaikų teisių apsauga tarptautinėje teisėje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Vaiko kaip žmogaus teisių propagavimas. Vaiko teisių konvencijos sistema. Nepriklausomų veiksmingų vaiko kaip žmogaus teisių institucijų esminiai bruožai. Kas geriau – atskira vaikų institucija ar jungtinė žmogaus teisių institucija? Santykiai su vyriausybe. Santykiai su parlamentu. Santykiai su vaikais. Santykiai su nevyriausybinėmis organizacijomis. Vaiko teisė būti atstovaujamam, konsultuojamam ir teisė paduoti skundą. Politinė valia įgyvendinti vaiko teises. Ką valstybė privalo daryti? Įgyvendinimo priemonės. Ką tai reiškia? Priemonės, taikomos tarptautiniu lygmeniu. Jungtinių tautų vaikų fondas (UNICEF). Pagalba užtikrinti vaikų teises. Vaikų teisių užtikrinimo problemų tyrimas. Informacijos apie vaikų padėtį ir jų teises platinimas. Vaiko teisių konvencija. Diskriminacijos uždraudimas. Svarbiausia - vaiko interesai. Teisė gyventi ir vystytis. Aiškinimo problemos. Pagrindinės teisės. Vaikų klausimus sprendžiančios žmogaus teisių institucijos Europoje. Kituose žemynuose. Išvados.

Ištrauka

Tikslas: susipažinti su vaikų teisių apsaugos sistema tarptautinėje teisėje.

Uždaviniai:
1. Sužinoti kokios institucijos gina vaikų teises.
2. Susipažinti su pagrindinėmis priemonėmis, užtikrinančias vaikų teisių apsaugą.
3. Atskleisti Vaikų teisių konvencijos pagrindinius bruožus.

Metodas: vaikų teisių konvencijos, įvairių organizacijų literatūrinė analizė.

Žinoma, kad vaikai įvairų smurtą (psichologinį, fizinį ir kitokį) patiria ir mokykloje, ir kieme, ir namuose – šeimoje. Ne tik Lietuvoje paplitęs pasyvus teroras, kada vienas iš šeimos narių vaiką muša, o kitas – tyli. Vėliau tėvas, tarsi jausdamas kaltę, sūnaus ar dukros prašo atleisti, nes mama štai tokia bloga. Didžiulį susirūpinimą kelia mokyklose prieš vaikus naudojamas psichologinis smurtas. Kartais pedagogai jiems neįtinkančius moksleivius tiesiog kitų akivaizdoje išvadina nešvankiais žodžiais.
Būtina dėti daug pastangų, kad kiekvienoje valstybėje būtų įsteigtos nepriklausomos institucijos, turinčios teisinius įgaliojimus bei įpareigotos kontroliuoti, propaguoti ir ginti vaiko kaip žmogaus teises. Jungtinės Tautos pripažįsta, kad reikalingos institucijos, kurios gintų kiekvieno asmens teises. Vaikų atveju esama ypatingų papildomų motyvų.
Didelį nerimą kelia nuolatiniai ir nepateisinami vaikų, dalyvaujančių
ginkluotuose konfliktuose, teisių pažeidimai. Su tokiu smurtu visada sunku susitaikyti, bet dar sunkiau tada, kai jo aukomis tampa tie, kuriuos tarptautinė bendruomenė išskirtinai įsipareigojo ginti.
1999 m. rugpjūčio mėnesį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijoje Nr. 1261 griežtai smerkiami ginkluoti konfliktai, kurių aukomis tampa vaikai. Priimdama šią rezoliuciją, Saugumo Taryba parodė, kad ji ilgiau netoleruos vaikų žudymo, žalojimo, seksualinio smurto, grobimų ir prievartinio perkėlimo, vaikų verbavimo į karines pajėgas ir naudojimo ginkluotuose konfliktuose. Be to, rezoliucijoje smerkiami ligoninių, mokyklų ir kitų panašių vietų, kuriose paprastai būna daug vaikų, puolimai.
Nuo Vaiko teisių konvencijos įsigaliojimo 1990 m. įvyko nemažai reikšmingų pokyčių. Su vaiko teisėmis susiję klausimai buvo įtraukti į politinę darbotvarkę. Neįgalūs vaikai, vaikų darbas, vaikų (ypač mergaičių) galimybė lankyti mokyklą, seksualinis išnaudojimas, vaikų sergamumas ŽIV ir karo veiksmuose dalyvaujantys vaikai jau nėra užslėptos problemos. Šiuos klausimus plačiai svarsto tiek tarptautinių, tiek nacionalinių forumų dalyviai. Tai svarbi pažanga.
Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas (atsakinga už Konvencijos įgyvendinimo kontrolę institucija) parengė strategiją, kaip praktiškai įgyvendinti vaiko teises. Ši strategija apima principų apibrėžimą siekiant palengvinti Konvencijos ir jos pagrindinių idėjų aiškinimą; įvairių veiksmų, padedančių sutelkti pilietinę visuomenę ir visą Jungtinių Tautų sistemą vaiko teisių įgyvendinimo darbui, inicijavimą ir pasiūlymus, kokių politinių veiksmų reikėtų imtis siekiant užtikrinti, kad vaiko teisės būrų įtrauktos į visų lygių politinius sprendimus.


Žmogaus teisės yra visuotinės, tačiau pasaulio bendruomenė, beveik vieningai
ratifikuodama Vaiko teisių konvenciją, pabrėžė, kaip svarbu užtikrinti, kad vaiko kaip žmogaus teisėms būtų skiriamas ypatingas dėmesys. 1990 m. vaikams skirtame Viršūnių susitikime 71 šalies vyriausybių ir valstybių vadovai "iškilmingai pasižadėjo vaiko teisėms teikti pirmenybę". Šis įsipareigojimas bu pakartotas pasaulinėje žmogaus teisių konferencijoje Vienoje, kur buvo įtvirtintas rūpinimosi vaikais pirmenybės principas (The first call for children) pareikšta, kad, "Jungtinių Tautų sistemai dirbant dėl žmogaus teisių, vaiko teisėms turi būti teikiama pirmenybė".
Nepriklausomos nacionalinės institucijos, ginančios kiekvieno asmens yra būtinos, o vaikų atveju yra papildomų pateisinamų aplinkybių, kaip antai;

• vaikai vystosi, todėl jų žmogaus teisės yra ypač pažeidžiamos suaugusiųjų ir valstybės;
• tik neseniai pripažinta, kad vaikai turi teises, todėl vis dar paplitęs priešiškumas, kyla daug įtarimų ir nesusipratimų;
• vaikai neturi balso teisės, todėl jų vaidmuo politiniuose procesuose, lemiančiuose valstybės reakciją į žmogaus teisių problemas, nėra svarbus vaikams, ypač mažiems, kyla rimtų problemų, jeigu jiems reikia pasinaudoti teisinės sistemos priemonėmis, kad įtvirtintų savo teises ar pašalintų teisių pažeidimus;
∙ vaikų, ypač mažų, galimybės atstovauti savo interesams yra ribotos ir apskritai esama labai mažai vaikų organizacijų, jeigu jas palygintume su suaugusiųjų organizacijomis.

Kiekviena valstybė, siekianti sukurti žmogaus teisių kultūrą, daugiausia dėmesio turi skirti vaikams: juk žmogaus teisių kultūros kūrimas neišvengiamai yra vaikų rankose. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-29
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis26 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis62.43 KB
AutoriusErnesta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiku teisiu apsauga tarptautineje teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 26 puslapiai 
  • Kauno kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą