Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Lietuvos Respublikos Prezidentas: statusas ir įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas: statusas ir įgaliojimai

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos Respublikos Prezidentas – valstybės vadovas. Svarbiausios Prezidento įgaliojimų klasifikacinės grupės. Respublikos Prezidento įgaliojimai užsienio politikoje. Respublikos Prezidento įgaliojimai vykdomosios valdžios veiklos srityse. Respublikos Prezidento įgaliojimai įstatymų leidyboje. Respublikos Prezidentas kaip Vyriausiasis valstybės ginkluotųjų pajėgų vadas. Kiti Prezidento įgaliojimai. Išvados.

Ištrauka

"Valstybės valdymą [reikia] esmingai pertvarkyti – sustiprinti Lietuvos Respublikos Prezidento galias bei atsakomybę… Būtent partinis parlamentarizmas yra silpnoji valstybės valdymo pusė…[Todėl] privalu sukurti didesnius įgaliojimus turinčią ir atsakingą už valstybės raidą Prezidento instituciją. Šiam tikslui esame parengę Lietuvos Respublikos Konstitucijos pataisas [kuriomis]: (1) Padidinamos Prezidento galios: jis tampa atsakingu ne tik už užsienio, bet ir vidaus politiką. Prezidentui suteikiama teisė skelbti referendumą, pirmininkauti Vyriausybės posėdžiuose, be Seimo pritarimo atleisti Ministrą Pirmininką, paleisti Seimą [prie tam tikrų sąlygų]… (3) Atsisakoma Vyriausybės programos tvirtinimo…"

Pateikiau tik porą minčių iš vieno iš kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus programos(2002/2003m.). Jų esmė parlamento galių silpninimas ir Prezidento galių stiprinimas. Nors, žinoma, negalima apibendrintai teigti, kad visi ar dauguma kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus per pastaruosius rinkimus pasisakė už tokį prezidento konstitucinių galių didinimą, tačiau kai kurių iš jų rinkiminėje retorikoje samprotavimų "šia linkme" tikrai nestingo.
Kai kurių pretendentų programos ir pasisakymai žiniasklaidos priemonėse teisininkų, politologų, politikų, žurnalistų ir kitų visuomenės atstovų buvo kritikuojamos kaip populistinės, neatitinkančios Lietuvos Respublikos Konstitucijoje realiai numatytų Prezidento įgaliojimų, nerealizuojamos. Tai pagrindinė priežastis, kodėl pasirinkau nagrinėti šią temą. Pastarieji keli mėnesiai parodė, kad Lietuvos Respublikos Prezidento statuso klausimas yra nepaprastai svarbus. Daugelis šalies piliečių nevisiškai gerai supranta prezidento Lietuvos Respublikoje įgaliojimų pobūdį ir kompetencijos aspektus. Šiame darbe norėčiau kaip galima geriau atskleisti Lietuvos Respublikos Prezidento statusą.

Jau tarpukario nepriklausomoje Lietuvoje Respublikos Prezidento statusas buvo tapęs demokratijos realizavimo, visuomenės politinių tradicijų vystymosi kliuviniu. Taip pat ir šiomis dienomis gausios publikacijos spaudoje, mokslinės konferencijos, politikos bei visuomenės veikėjų pasisakymai, o ir pati politinė, ekonominė, socialinė, taip pat moralinė tautos ir valstybės raida verčia atkreipti dėmesį į Respublikos Prezidento statusą, ieškoti būdų, kaip Respublikos Prezidento statusas galėtų būti efektyvesnis sprendžiant visuomenės ir valstybės problemas.

Valstybės vadovo institucija egzistuoja nuo neatmenamų laikų, ją turi visos valdymo formos: tiek respublikos, tiek monarchijos. Respublikose valstybės vadovo pareigas eina prezidentai. Terminas "prezidentas" yra kilęs iš lotynų kalbos ir reiškia "sėdintis priešakyje". Valstybės vadovo funkcijos skirtingose šalyse yra nevienodos. Vienose šalyse jų funkcijos yra tik nominalios, kitose - realios; vienur jis gali būti tik valstybės vadovu, kitur ir valstybės, ir vyriausybės vadovas. Jo padėtį lemia konkrečios šalies istorinės tradicijos bei politinės sąlygos. Tačiau visose šalyse valstybės vadovui yra suteikti išskirtiniai įgaliojimai aukščiausiu lygiu atstovauti tautai šalyje ir užsienyje. Lietuvos Respublikos Prezidento įgaliojimų apimtis galima aptikti šiuose šaltiniuose:
1) Konstitucija
2) Prezidento įstatymas, Prezidento rinkimų įstatymas.
3) Konstitucinio Teismo nutarimai
4) Respublikos Prezidento priesaika (numatyta Konstitucijos 82 str.)
5) Konstitucinė praktika
LR Konstitucijos VI skirsnio 77 str. pirmoji dalis aiškiai ir lakoniškai teigia "Respublikos Prezidentas yra valstybės vadovas".
Iš šios normos negalima spręsti apie LR Prezidento kaip vadovo teisinį statusą, įgaliojimų apimtį, realų politinį svorį ir jo vietą valstybės valdžių hierarchijoje. Koks vaidmuo valstybės vadovui tenka Lietuvoje yra įtvirtinta Konstitucijos 84 straipsnio, kiti – 68 straipsnio pirmosios dalies, 71, 72, 140, 142-144 straipsnių normose. Visgi Lietuvos Respublikos komentare yra teigiama: "…..[minėtuose] straipsniuose įtvirtinti įgaliojimai tam tikrose srityse neatskleidžia Prezidento teisinės padėtis turinio, palieka be atsako klausimą, ar Prezidentas užtikrina tai, kas yra svarbiausia valstybės vadovo veikloje – normalų valstybės aparato funkcionavimą, valstybės valdžių bendradarbiavimą ir sąveiką" . Taip yra teigiama todėl, kad atskleisti Prezidento statusą per jo įgaliojimus ir funkcijas yra sudėtinga todėl, kad Konstitucijoje įtvirtinti ir realūs Prezidento įgaliojimai nesutampa, nėra tapatūs. "Prezidentas iš esmės įgyvendina tik įgaliojimus, susijusius su atstovaujamosiomis ar ritualinėmis funkcijomis" Vadovo teisinė padėtis nustatoma remiantis jo įgaliojimais, kurie anaiptol ne visada gali būti interpretuojami vienprasmiškai.
Visgi pabandysiu atskleisti tiek konstitucinių Prezidento įgaliojimų turinį, tiek jų santykį su realiais Prezidento įgaliojimais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-30
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai14
Dydis25.41 KB
Autoriuspubadmin
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasPranevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos Prezidentas statusas ir igaliojimai [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Pranevičius
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą