Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Prievolių teisė civilinėje teisėje

Prievolių teisė civilinėje teisėje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aprašymas

Įvadas. Prievolė ir jos sąvoka. Prievolės elementai. Prievolių atsiradimas. Prievolių rūšys. Asmenų pasikeitimas prievolėje. Kreditoriaus interesų gynimo būdai. Prievolės įvykdymo sąvoka. Prievolės įvykdymo subjektas. Prievolės įvykdymo dalykas. Prievolės įvykdymo būdas. Prievolės įvykdymo vieta. Prievolės įvykdymo laikas. Prievolės įvykdymo principai. Tinkamas prievolės įvykdymas. Realaus prievolės įvykdymo principas. Kreditoriaus ir skolininko veiksmai. Prievolių užtikrinimas. Prievolių pasibaigimas. Išvados.

Ištrauka

Kaip dažnai gyvenime susiduriame su tuo, kad kažkam kažką esame pažadėję padaryti, padėti ar tiesiog būname skolingi. Taip pat būna situacijų, kai iš mūsų kažko teisėtai reikalauja kiti žmonės. Teisėje visi tie reikalavimų ir įsipareigojimų santykiai vadinami prievolėmis.
Prievolių teisė užima labai didelę bei svarbią dalį Civiliniame Kodekse, kadangi labai daug įvairių santykių yra būtent tuo ir paremti, tai visas šeštas skyrius, kuriame aprašomos prievolės, su jomis susijusios sutartys bei kiti artimi dalykai. Apskritai privoliu teisė – tai civilinės teisės specialiosios dalies pošakė, reglamentuojanti santykius, vadinamus prievolėmis.
Prievolė – tai toks teisinis santykis, kurio viena šalis turi teisę reikalauti (reikalavimo teisę) kitos šalies atlikti jos naudai tam tikrus veiksmus, o pastaroji turi pareigą savo veikla įgyvendinti tą reikalavimo teisę. Prievolė du subjektus, kreditorių ir skolininką, susieja įsipareigojimais, kurie susidaro tarp fizinių ir juridinių asmenų dėl materialinių ir kitokių vertybių perleidimo, darbų atlikimo, krovinių bei keleivių vežimo, paslaugų suteikimo, padarytos turtinės bei neturtinės žalos atlyginimo bei kitais atvejais.
Kadangi prievolių teisė apima daugybę santykių, dėl to ji skirstoma į bendrąją ir specialiąją dalis. Taip pat reikia paminėti, kad prievolės klasifikuojamos pagal pagrįstą prievolių atsiradimo kriterijų.
Taigi darbo tikslas – bendrai apžvelgti prievolių teisę civilinėje teisėje.
Darbo uždaviniai būtų: aprašyti prievolių teisę kaip civilinės teisės svarbią dalį, išsiaiškinti jos svarbą civilinei teisei.
Darbo metodai:
1. Tinkamos informacijos paieška;
2. Rastos medžiagos studijavimas;
3. Reikalingos darbui medžiagos atrinkimas;
4. Naudingos informacijos analizė;
5. Išvadų pateikimas.


Kaip jau minėjau įvade, asmenys yra įvairių teisinių santykių dalyviai. Dažnai daiktinės teisės turėtojas sueina į teisinius santykius su daugybe asmenų, kurie turi pasyvią pareigą nepažeisti daiktinių teisių subjekto, arba turėtojo, teisių. Be to, dar yra ir tokių santykių, kai vienas asmuo turi reikalavimo teisę, o kitas privalo, tai yra įpareigotas atlikti reikalaujamus veiksmus. Tai yra prievoliniai santykiai. Pati prievolė dažniausiai suprantama, kaip kažkoks tai teisinis santykis. Nors šiaip teisėje kaip moksle, įstatymo leidyboje bei kitur pati sąvoka vartojama įvairiomis prasmėmis. Kartais ji suprantama, kaip skolininko pareiga atlikti tam tikrus veiksmus, arba susilaikyti nuo jų atlikimo. Tačiau, dabar gilinsiuos daugiau į teisės mokslo terminą. Reikia pastebėti, kad dar atskirai sąvoka "prievole" vartojama kaip dokumentas, kuriuo nustatyta tam tikra skolininko pareiga ir kreditoriaus teisė.
Remiantis Civiliniu Kodeksu, prievolė – tai teisinis santykis, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą.
Remiantis J. Šatu, prievolinių – teisinių santykių bazinė sąvoka – "prievolė" buvo vartojama dar Romėnų teisės doktrinoje bei veikiančioje teisėje ir traktuojama kaip juridinė nuostata, suteikianti vienam asmeniui – kreditoriui – teisę reikalauti, o kitą asmenį – skolininką, arba debitorių, įpareigojanti ką nors atlikti arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo. Prancūzų teisės doktrina prievolę taip pat apibrėžia kaip teisinį santykį, kai vienas asmuo turi teisę reikalauti, kitas asmuo atliktų arba susilaikytų nuo tam tikrų veiksmų atlikimo. Panašiai prievolės sąvoka aiškinama ir kitų šalių teisinėse įstatymuose.
Kadangi, prievolėms priklauso labai įvairūs civiliniai santykiai, visi jie turi tam tikrą ekonominį ir juridinį bendrumą, tai leidžia nagrinėti juos kaip vienos rūšies teisinius santykius, kuriuos jungia bendra prievolės sąvoka ir įstatyme yra suformuluotos tam tikros taisyklės, kurios taikomos visokių rūšių prievolėms.
Labai svarbi yra komercinė teisės pusė. Todėl reikia nepamiršti paminėti, kad tarptautinės ir vidaus komercinės teisės sistemose prievolės teisė yra vienas iš svarbiausių teisinių institutų. Jį sudaro teisės normos, reguliuojančios prievolinius santykius ir nustatančios santykius šalims tam tikras teises, pareigas, atsakomybę. Komercinės teisės subjektai (fiziniai ir juridiniai asmenys, o kartais ir valstybė), dalyvauja komerciniuose santykiuose, keičiasi tarpusavyje materialinėmis bei dvasinėmis vertybėmis, sumoka vieni kitiems už prekes bei paslaugas, suteikia paskolas, atlygina nuostolius bei padarytą žalą, derina savo veiksmus gamybos ir kitose verslinės veiklos srityse. Taigi matyti, kad tarp jų susidaro prievolinio pobūdžio santykiai, dažnai pasižymintys sudėtingumu, neapibrėžtumu. Todėl jų prievoliniai santykiai taip pat yra Civilinio Kodekso reguliuojami. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-12-13
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis29 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis45.91 KB
AutoriusAnastasija
Viso autoriaus darbų6 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievoliu teise civilineje teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 29 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą