Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Prievolės esmė civilinėje teisėje

Prievolės esmė civilinėje teisėje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Prievolės esmė civilinėje teisėje, jos elementai, dalykas. Įvadas. Prievolės esmė. Prievolės elementai. Prievolių atsiradimas. Prievolių rūšys. Asmenų pasikeitimas prievolėje. Kreditoriaus interesų gynimo būdai. Kreditoriaus ir skolininko veiksmai. Prievolių vykdymas. Prievolės įvykdymo sąvoka. Prievolės įvykdymo subjektas. Prievolės įvykdymo dalykas. Prievolės įvykdymo būdas. Prievolės įvykdymo vieta. Prievolės įvykdymo laikas. Prievolės įvykdymo principai. Tinkamas prievolės įvykdymas. Realaus prievolės įvykdymo principas. Prievolių užtikrinimas. Prievolių pasibaigimas. Išvados.

Ištrauka

Šiuolaikinė civilinė teisė pasiekė nepaprasto tikslumo sudėtingoje turtinių santykių reglamentavimo srityje. Taigi vienas iš civilinėje teisėje ekonomiškai svarbiausių pošakių yra prievolių teisė, kadangi savyje talpina platų verslo, prekybos bei santykių spektrą.
Prievolių teisė, tai privatinės teisės pošakis, visuma teisės normų, reguliuojančių prievoles. Prievolių teisė reguliuoja tiek turtinius, tiek ir su jais susijusius asmeninius neturtinius santykius, susiklostančius tarp teisės subjektų dėl turto perdavimo nuosavybėn, patikėjimo teise arba laikinai naudoti, dėl darbų atlikimo arba paslaugų teikimo, žalos padarymo asmeniui, turtui, taip pat darbo, komercinius ir kitokius privatinius teisinius santykius. Lietuvoje pagrindinis prievolių teisės šaltinis yra Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas.
Prievolių teisė civiliniame kodekse užima ganėtinai plačią bei svarbią dalį, kadangi labai daug įvairių santykių yra paremti būtent tuo, kas yra aprašoma Civilinio kodekso šeštajame skyriuje, kuriame aprašomos prievolės, su jomis susijusios sutartys bei kiti artimi dalykai. Apskritai privoliu teisė – tai civilinės teisės specialiosios dalies pošakė, reglamentuojanti santykius, vadinamus prievolėmis.
Asmenys yra įvairių teisinių santykių dalyviai. Daiktinės teisės turėtojas sueina į teisinius santykius su daugybe asmenų, kurie turi pasyvią pareigą nepažeisti daiktinių teisių subjekto teisių. Daiktinių teisių turėtojas jam priklausančias teises gali įgyvendinti be kitų asmenų pagalbos. Be šių santykių, visuomenėje egzistuoja ir santykiai tarp konkrečių asmenų, kurių vienas turi reikalavimo teisę, o kitas -pareigą atlikti reikalaujamus veiksmus.
Kadangi prievolių teisė apima daugybę santykių, dėl to ji skirstoma į bendrąją ir specialiąją dalis. Taip pat reikia paminėti, kad prievolės klasifikuojamos pagal pagrįstą prievolių atsiradimo kriterijų.
Prievolių teisė – viena pagrindinių bet kurios teisinės sistemos dalių. Šiuolaikinė prievolė – labiausiai paplitusi civilinių teisinių santykių rūšis, be kurios neįmanoma įsivaizduoti nei pilnaverčių ūkinių santykių nei normalaus visos valstybės ekonomikos funkcionavimo.

Pagrindiniai darbo tikslai: Bendrai apžvelgti prievolės esmę civilinėje teisėje.

Pagrindiniai darbo uždaviniai: Aprašyti prievolių teisę kaip civilinės teisės svarbią dalį, išsiaiškinti jos esmę civilinėje teisėje, jos elementus, dalyką.

Darbo metodai:
1. Darbo tikslų ir uždavinių iškėlimas;
2. Tinkamos informacijos paieška;
3. Reikalingos darbui medžiagos atrinkimas;
4. Naudingos informacijos pateikimas;
5. Išvadų pateikimas.

Remiantis Civiliniu kodeksu, prievolė – tai teisinis santykis, kurio viena šalis (skolininkas) privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą.
Remiantis J. Šatu, prievolinių – teisinių santykių bazinė sąvoka – "prievolė" buvo vartojama dar Romėnų teisės doktrinoje bei veikiančioje teisėje ir traktuojama kaip juridinė nuostata, suteikianti vienam asmeniui – kreditoriui – teisę reikalauti, o kitą asmenį – skolininką, arba debitorių, įpareigojanti ką nors atlikti arba susilaikyti nuo tam tikro veiksmo. Prancūzų teisės doktrina prievolę taip pat apibrėžia kaip teisinį santykį, kai vienas asmuo turi teisę reikalauti, kitas asmuo atliktų arba susilaikytų nuo tam tikrų veiksmų atlikimo. Panašiai prievolės sąvoka aiškinama ir kitų šalių teisinėse įstatymuose.
Kadangi, prievolėms priklauso labai įvairūs civiliniai santykiai, visi jie turi tam tikrą ekonominį ir juridinį bendrumą, tai leidžia nagrinėti juos kaip vienos rūšies teisinius santykius, kuriuos jungia bendra prievolės sąvoka ir įstatyme yra suformuluotos tam tikros taisyklės, kurios taikomos visokių rūšių prievolėms. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-10-12
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai9
Dydis48.47 KB
AutoriusMarius
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2009 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojaslekt. Alvydas Rimkevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievoles esme civilineje teiseje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 24 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • lekt. Alvydas Rimkevičius
  • 2009 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą