Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Šeima - svarbiausias vaiko socializacijos institutas

Šeima - svarbiausias vaiko socializacijos institutas

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Dabartinis šeimos institucijos supratimas. Socializacijos samprata ir jos ypatumai. Šeima – viena iš vaiko socializacijos institutų. Išvados.

Ištrauka

Vienas iš pagrindinių mūsų visuomenės ir valstybės egzistavimo garantų – šeima, kuri, anot Lietuvos Respublikos Konstitucijos (1993), įpareigoja valstybę saugoti, globoti ir puoselėti šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Juk motinystė ir tėvystė – vienintelė žmogiškoji kūryba, kai pirminė kūrybinė medžiaga ir pats kūrinys yra gyvas žmogus. Pastaroji kūryba tęsiasi per visą naujo žmogučio gyvenimą, nes tėvų darbo įrankis formuojant naują asmenybę ne kaltas, ne plaktukas ir ne teptukas. Tai pačių tėvų išmanymas, vertybinės nuostatos ir savastis.
Būtent nuo šeimos priklauso joje augančių vaikų ir jaunimo situacija, jų pasiruošimas tolimesniam gyvenimui. Tačiau kaip pabrėžia L. Rupšienė (2001), šiandienos gyvenimo sąlygomis šeimos institucija tapo itin sudėtinga (Rupšienė, 2001). Dabartinės šeimos susiduria su naujais, anksčiau nepatirtais socialiniais reiškiniais ir dažnai jaučiasi sutrikę, nes nemoka arba negali prisitaikyti prie sparčiai kintančios aplinkos, tinkamai socializuotis dabartinėje visuomenėje. Socialinė bei kultūrinė informacija, plūstanti iš Vakarų, skleidžia kitokį gyvenimo stilių, vertybes ir elgseną, o naujos informacinės technologijos ir komunikavimo priemonės atveria visas sienas, taip pat ir šeimos. Ilgai puoselėtos tradicijos, papročiai vis labiau nebetenka savo auklėjamosios galios bei iki šiol vyravę santykiai šeimose, ryšys tarp tėvų ir vaikų, šiandien įgauna visai kitą, labai dažnai negatyvų, atspalvį.
Daugelio autorių nuomone (Rupšienės, 2001; Leliūgienės, 2001; Jovaišos, 1995 ir kt.), kad ir kokia bebūtų šiandienos situacija, kadangi pirmoji ir svarbiausioji vaiko auklėjimo - mokymosi, integracijos į pasaulį institucija – šeima, tai jai visuomenėje yra skiriamas nemažas dėmesys. Šeima gana savitas bei sudėtingas, sąlyginai uždaras socialinis – psichologinis vienetas, kurio pagrindiniai tikslai – vaikų gimdymas bei jų auklėjimas. Tėvai perėmę auklėtojo pareigas ne tik tenkina vaikų fiziologinius poreikius, bet ir perduoda ne tik šeimos, bet ir visos tautos tradicijas, skiepija vertybes. Tik šeimos dėka sukuriamas ir išsaugomas tautos identitetas, jos kultūros paveldas ir tradicijos (Laužikas, 1974). Kitaip tariant, šeima – tai miniatiūrinė visuomenė, nuo kurios darnumo bei sklaidos priklauso jaunosios kartos socializavimasis bei visos visuomenės saugumas.
Vaikas šiuolaikiniame pasaulyje yra traktuojamas kaip fenomenas, todėl itin svarbiu klausimu tampa jo adaptacija bei socializacija nūdienos visuomenėje. Mokslinėje literatūroje socializacija įvardijama kaip asmenybės prisitaikymas prie socialinės aplinkos, kurios turinį sudaro asmenybės socialinių poreikių patenkinimo dinamika. Tad siekiant geriau atskleisti vaiko socializacijos ypatumus, šiame darbe šeima bus traktuojama kaip vienas svarbiausių vaiko socializacijos institutų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-28
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai23
Dydis18.73 KB
Autoriuslinas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaŠiaulių Medelyno pagrindinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seima svarbiausias vaiko socializacijos institutas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Šiaulių Medelyno pagrindinė mokykla / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą