Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Lietuvos Respublikos (LR) prezidento įgaliojimai santykiuose su vyriausybe

Lietuvos Respublikos (LR) prezidento įgaliojimai santykiuose su vyriausybe

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos Respublikos Prezidento įgaliojimai santykiuose su Vyriausybe pagal 1918 – 1938 metų Konstitucijas. Teisės aktai, reglamentuojantys Respublikos Prezidento įgaliojimus santykiuose su Vyriausybe. Respublikos Prezidento įgaliojimai formuojant Vyriausybę. Respublikos Prezidento įgaliojimai Vyriausybei atsistatydinus ir Vyriausybei grąžinus įgaliojimus. Respublikos Prezidento teisės aktai ir Vyriausybės narių įgaliojimai juos kontrasignuojant. Respublikos Prezidento ir Vyriausybės santykiai skiriant ir atleidžiant valstybės pareigūnus. Išvados. Santrauka (anglų kalba).

Ištrauka

Kiekviena valstybė savo funkcijas įgyvendina per valstybių valdžios institucijų sistemą. Valstybės valdžia - tai valstybės funkcijų įgyvendinimo per valdingus įgaliojimus turinčias institucijas svarbiausias būdas. Valstybės valdžios institucijos gana įvairios, nes jos atlieka skirtingas funkcijas. Jas galima klasifikuoti įvairiais pagrindais: pagal valstybės veiklos pobūdį - į politines, socialines, ekonomines, ūkines; pagal formavimo tvarką — į renkamąsias, skiriamąsias ir t.t. Valdžių padalijimo principas įtvirtintas ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 5 straipsnyje. Jame sakoma, kad valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas. Valdžios galias riboja Konstitucija.
Prezidentas (lot. praesidens - sėdintis priešakyje) - demokratinių valstybių vadovas, aukščiausiasis pareigūnas, atliekantis konstitucijos jam suteiktą ypatingą vaidmenį valstybės mechanizme. Prezidentas yra savotiškas valstybės simbolis ir tautos oficialus atstovas. Kadangi Respublikos Prezidentas savo mandatą gauna iš tautos, jo negali kontroliuoti parlamentas. Stipri Respublikos Prezidento valdžia jokiais būdais negriauna teisinės valstybės demokratinių pagrindų, priešingai, esant tam tikroms sąlygoms, ji yra vienintelis galimas konstitucinės tvarkos išsaugojimo instrumentas. Demokratinėse valstybėse, tarp jų ir Lietuvoje, kur veikia valdžių pasidalijimo principai, Respublikos Prezidento funkcijos siejasi su visomis trimis valdžiomis (pavyzdžiui, įstatymų leidybos srityje jis pasirašo įstatymus, turi veto teisę, formuoja vyriausybę, su kuria kartu sprendžia užsienio politikos klausimus, teisminės valdžios atžvilgiu turi teisę skirti tam tikrų teismų teisėjus, teikti malonę nuteistiesiems ir kt), bet vis dėlto jo pagrindiniai uždaviniai ir įgaliojimai yra susiję su vykdomąja valdžia. Todėl net ir mišraus tipo Respublikose Prezidentas priskiriamas prie įstatymų vykdomosios valdžios bloko. Iš 183 valstybių, įeinančių į JTO, daugiau kaip 130 turi Prezidento postą. Ir pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją Respublikos Prezidentas yra valstybės vadovas. Jis atstovauja Lietuvos valstybei ir daro, kas jam pavesta Konstitucijoje ir įstatymuose. Prezidento institucija Lietuvoje atkurta įsigaliojus 1992 m. Lietuvos Respublikos Konstitucijai, o priėmus Respublikos Prezidento rinkimų įstatymą (1993 m.) ir Respublikos Prezidento įstatymą, pirmasis pokarinis nepriklausomos Lietuvos Respublikos Prezidentas buvo išrinktas 1993 m. vasarį.
Vyriausybė - tai valstybės aukščiausioji kolegiali vykdomosios tvarkomosios valdžios institucija. Pagrindiniai Vyriausybės uždaviniai yra ekonomikos valdymas, įstatymų vykdymo organizavimas, kitų vykdomosios valdžios institucijų veiklos kontrolė. Vyriausybės formavimo tvarka priklauso nuo valstybės valdymo formos, todėl įvairiose šalyse turi skirtingus pavadinimus – dažniausiai ministrų taryba arba ministrų kabinetas. Lietuvos Respublikos Vyriausybės sudarymo, jos kompetencijos, pavaldumo tvarkos pagrindinius principus nustato Konstitucijos VII skirsnis. Vyriausybės įgaliojimų grąžinimą ir atsistatydinimą, ypatinguosius Vyriausybės santykius su Seimu ir Respublikos Prezidentu, ministerijų, Vyriausybės įstaigų ir apskričių viršininkų administracijos struktūrą, uždavinius ir funkcijas bei kitus organizacinius klausimus detalizuoja Vyriausybės įstatymas (1998 m. su vėlesniais pakeitimais ir papildymais).
Darbo objektas - Lietuvos Respublikos Prezidento įgaliojimai santykiuose su Vyriausybe.
Darbo tikslas - išanalizuoti Lietuvos Respublikos Prezidento įgaliojimus santykiuose su Vyriausybe.
Darbo uždaviniai:
Išanalizuoti Lietuvos Respublikos Prezidento įgaliojimus santykiuose su Vyriausybe pagal 1918 – 1938 metų Konstitucijas;
Pakomentuoti teisės aktus, kurie reglamentuoja Respublikos Prezidento įgaliojimus santykiuose su Vyriausybe;
Išanalizuoti Respublikos Prezidento įgaliojimus formuojant Vyriausybę;
Paanalizuoti Respublikos Prezidento įgaliojimus Vyriausybei atsistatydinus ir Vyriausybei grąžinus įgaliojimus;
Išanalizuoti Respublikos Prezidento teisės aktus ir Vyriausybės narių įgaliojimus juos kontrasignuojant;
Išanalizuoti santykius Respublikos Prezidento ir Vyriausybės skiriant ir atleidžiant valstybės pareigūnus; ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-29
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai12
Dydis39.28 KB
Autoriusjura
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos Respublikos (LR) prezidento igaliojimai santykiuose su vyriausybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą